У вересні ціни на нерухомість, за даними риелторських компаній, виросли як мінімум на 6—8%. Однак президент Асоціації спеціалістів з нерухомості Олександр Бондаренко вважає, що ця цифра дещо завищена. «За попередніми даними динаміка зростання цін, у порівнянні з серпневою сповільнилася, — повідомив він журналістів і додав: — хоча попит, як і раніше, перевищує пропозицію».
Українські риелторы, що готуються до проведення в Києві 11-ї Міжнародної конференції CEREAN «Вдосконалення законодавства і риелторських технологій — важливий чинник інвестиційної привабливості», зазначають, що внесення змін до закону про оподаткування прибутків фізичних осіб могло б сприяти уповільненню галопуючого зростання цін на житло. У цьому випадку перспектива платити податок з операцій з купівлі-продажу нерухомого майна перестала б підстьобувати до таких операцій до завершення терміну мораторію на цей податок.
Бондаренко вважає, що такі зміни в парламенті пройдуть на відміну від законопроекту про оподаткування нерухомого майна. Введення цього податку, за словами президента АСНУ, могло б стати реальним чинником, що впливає на регулювання ринку, й послабило б спекулятивну складову в операціях з купівлі-продажу.
Сьогодні розроблено дві версії відповідного закону. Одна підготовлена парламентською фракцією комуністів, інша — податківцями. «Законопроект ДПСУ мені здається кращим, — говорить Бондаренко. — Податківці постаралися врахувати всі недоліки попередніх проектів». Версія ж комуністів «віддає хворобою лівизни, популізмом». «Законопроект розроблено напередодні виборів, і, напевно, партійці будуть використовувати його як механізм у передвиборній боротьбі», — зазначає риелтор.
Але ринок, що керується, за словами віце-президента ДПСУ Артура Оганесяна, почуттям відповідальності, вимагає від керівництва країни введення ще одного важеля для його регулювання. Спеціаліст вважає за необхідне ухвалити закон про риелторську діяльність. На його думку, це допоможе поступово ліквідувати проблему риелторів-аферистів.
Сьогодні ж їх цілком вистачає. І все від того, що ринок нерухомості ніхто не контролює. А гроші там крутяться дуже великі. І це «не відсотки комісії, а та спекулятивна дельта, яка може бути ефективно реалізована, якщо людина уміє завоювати довіру й пробити ту або іншу операцію». В Асоціації говорять, що на ринку житла «афери провертають хитріші, ніж махінації з бензином».
«Риелтор — це грамотний професійний психолог, — розповідає Оганесян. — Сидячи в кімнаті переговорів сам на сам з клієнтом, він може переконати його в необхідності будь-якої купівлі або продажу. Якщо при цьому не керуватися етикою і мораллю, якщо риелтор до того ж не обтяжений ніякою відповідальністю, то може натворити лиха». Досвідчений фахівець згадує, що один із найцікавіших коментарів до проекту закону про риелторську діяльність іще в 1998 році дав нинішній прем’єр Юрій Єхануров. Тоді риелтори активно добивалися прийняття цього закону. Але Єхануров сказав їм: «Ви обережніше з державним регулюванням ринку. При такій державі, якщо вона почне регулювати і ринок нерухомості, й діяльність операторів, можна ой як наплакатися». «Напевно, він був правий», — згадує риелтор. Але сьогодні йому дуже хочеться сподіватися, що держава змінилася, і що тепер вона спроможна регулювати цілком адекватно.
Отже, експерти АСНУ впевнені, що ринок нерухомості має бути врегульований. І якщо й не вищеназваним законом, то хоча б за допомогою прийняття закону про СРО (саморегулюючі організації). (Такий варіант зараз активно просувають в Думі спеціалісти з нерухомості Росії). Як мають працювати ці документи? Один із варіантів — жорстке державне ліцензування, сертифікація і дозволи займатися цим видом діяльності, як це прийнято в США, Канаді та інших країнах Європи.
За словами Бондаренкa, всім учасникам ринку, крім спекулянтів, було б вигідно, якби ціни на нерухомість зростали на 1—1,5% на місяць. Але поки ринок в доларовій зоні, прогнозувати його поведінку дуже важко. Риелтори сподіваються, що державне регулювання введе його у певні рамки.