Ще півроку тому всі в один голос упевнено заявляли: суперважкий дивізіон перебуває в дуже глибокій кризі. Пішли великі чемпіони, боксери, яких можна назвати самою суттю боксу. Спочатку Льюїс після перемоги над Віталієм Кличком, потім Голіфілд, який програв три свої останні бої, й, немовби остаточний діагноз, — «підкорений звір» Майк Тайсон, що завершив у червні кар’єру на пронизливо мінорній для себе ноті. Він був побитий якимось Кевіном Макбрайдом.
Шанувальники боксу стали уболівати за тих, хто залишився. Пройдемося коротко по чемпіонах чотирьох основних версій, щоб побачити диспозицію, яка була в дивізіоні до останнього часу.
За версією WBC чемпіоном став Віталій Кличко, який програв рівний бій вінценосному Льюїсу, що помстився кривдникові Володимира — Сандерсу і наприкінці минулого року розгромив Дені Вільямса. Вже тільки один факт, що після Льюїса Віталій зустрівся з таким посереднім боксером, бонусів йому не додало. Через серйозну травму Кличко не вийшов на ринг із грудня минулого року, і можливості «загубити» ту перемогу в череді інших, більш вагомих, у нього не було.
Чемпіон WBA Джонні Руїс — людина по-своєму унікальна. Він програв двом колишнім середньоваговикам — Рою Джонсу-молодшому і Джеймсу Тоні, але пояс залишається у нього, як заговорений. Джонс його залишив і повернувся до своєї категорії, а Тоні не поталанило. Переборщив із фармакологією і — як результат — був позбавлений заслуженої перемоги. Ще Руїс славиться своїм стилем, який журналісти називають «бий — клінчуй». Звичайно бої його проходять максимально брудно і невиразно, як із Хасимом Рахманом та Анджеєм Голотою, за що пуерторіканця Джонні не любить ніхто, окрім, можливо, його рідної мами.
Поясом IBF по праву володіє Кріс Бьорд — один із талановитіших і найтехнічніших бійців у дивізіоні. Не володіючи нокаутуючим ударом, він спроможний найгрізнішого суперника виставити невмійком і клоуном. Так було з грізним панчером Девідом Туа, так було і з постарілим Голіфілдом. Відомий боксерський афоризм про те, що «ніхто не дивиться бокс, всі дивляться нокаути», — це не про Бьорда. Нокаутами він перемагає вкрай рідко. А останнім часом він став проводити бої настільки нудно, що його вже цілком можна порівняти з Ждонні Руїсом. Такою невиразною була перемога 1 жовтня над Деваріллом Вільямсоном. До речі, Бьорд останній бій до цього, як і Віталій Кличко, проводив минулого року.
WBO. Ця версія, що з самого початку низько котирувалася, стала українцям майже рідною, коли 1999 року чемпіоном став Віталій Кличко. Після декількох вдалих захистів він через травму плеча програв Крісу Бьорду. Щоправда вже в наступному бою програв Володимирові Кличку. Кому й коли програв Володимир, думається, пам’ятають усі. Проте південноамериканський поліцейський залишив пояс, щоб битися з Віталієм Кличком за чемпіонство у більш престижній версії. Півтора року тому чемпіоном WBO, перемігши технічним нокаутом того ж таки молодшого Кличка, став Лаймон Брюстер. Хороший боєць, із ударом, але не «зірка».
Отже, криза? Мало хороших поєдинків, мало особистостей у рингу. Немає загальновизнаного чемпіона. Так вважали багато хто. Але вже друга половина нинішнього року вселила в серця уболівальників стриманий оптимізм. Брюстер у шикарній та грандіозній «рубці» переміг німця Луана Краснічі та змусив себе поважати. Віталій Кличко 12 листопада нарешті вийде після травми на ринг. Його суперником буде колишній чемпіон світу, який дуже високо котирується, Хасим Рахман. Говорити про чергового прохідного суперника тут не випадає. Ще пам’ятний знаменитий нокаут Рахмана самому Ленноку Льюїсу в квітні 2001 і слова останнього: «Що це було? Я програв? Невже я програв?» Льюїс повернув боржок уже за півроку, але про Рахмана відтоді говорять з повагою. Проте інші з великим задоволенням згадують, як Рахман відлетів за канат у бою з росіянином Олегом Маскаєвим. Так чи інакше, суперником рівня офіційного претендента на трон за найпрестижнішою версією WBC Хасим безперечно є. У королівстві WBA своя інтрига. Йде «Чудовисько зі Сходу»! Офіційним претендентом на бій з Руїсом після нещодавньої перемоги над Леррі Дональдом став російський гігант (213 см, 147 кг!!!) Микола Валуєв — найбільший боксер у світі. Безперечна інтрига.
Але головні надії на відродження дивізіону покладалися на пару боксерів, які зустрічалися один із одним 24 вересня. Переможця цього бою майже офіційно «призначали» новим королем дивізіону. Дійсно, Володимир Кличко і Семюель Пітер, а йдеться про них, ще молоді, у кожного є незаперечні козирі. У нігерійця це вбивчої сили удар (правий крос, лівий хук), у Володимира — відмінна техніка і не менш зубодробильний лівий хук і правий бічний. У принципі, перемога за очками Володимира лише розпалила інтригу до краю. Пітер, який послав українця в три нокдауни (два з яких дуже спірні), підтвердив репутацію найсильнішого на сьогодні панчера й амбіції чемпіона, але й Володимир зробив те ж саме! Він «вижив» під ударами Пітера і технічно перебоксував його. На сьогодні Володимир є офіційним претендентом відразу за двома версіями — WBO й IBF.
Як і будь-яка інша, криза в боксі, схоже, проходить. А нам лише в черговий раз доводиться констатувати: ну що б ці американці без нас, слов’ян, робили?