Не сказати своє вагоме слово стосовно корупційного скандалу, спровокованого заявами Олександра Зінченка, Верховна Рада, звичайно ж, не могла. Для з'ясування обставин використано традиційний у таких випадках інструмент — спеціальна парламентська комісія. Проте її висновки не мають, як відомо, ніяких юридичних наслідків. Вони носять виключно рекомендаційний характер, а все напрацювання комісії мають бути передані до Генпрокуратури. Цього разу групу парламентських «слідчих» очолив позафракційний депутат Володимир Заплатинський.
Чим і як буде займатися комісія — в інтерв'ю В. Заплатинського.
— В якому форматі працюватиме комісія?
— Минулої п'ятниці спеціальною постановою затверджено її склад. До комісії, згідно з уже відпрацьованою процедурою, увійшли представники всіх фракцій, зокрема: Володимир Бондаренко, Сергій Бичків, Юрій Кармазін, Микола Рудьковський, Володимир Сiвкович, Андрій Шкiль, Сергій Правденко, Микола Круглов та інші. Більшість з перерахованих — професійні політики, з якими ми разом працюємо друге скликання, мають відповідний досвід. Таке представництво підтверджує: лідери фракцій поставилися до цього досить серйозно.
— Віктор Ющенко свої висновки щодо цього вже озвучив. Президент запевнив: жодних протиправних дій люди з його оточення не здійснювали. Недивно, що це підтвердила Генпрокуратура. Ваша комісія обов'язково дійде того ж висновку?
— Ми це з Президентом також обговорювали і зійшлися на тому, що згадане формулювання — його особисте припущення, засноване, причому, на первинній інформації. А от остаточну думку він сам сформує на основі висновків, в тому числі нашої комісії. Постановою встановлено термін нашої роботи — два тижні, однак очевидно, що для перевірки такого величезного обсягу інформації півмісяця замало. Так що працювати будемо інтенсивно, зволікати з результатом ніхто не зацікавлений.
— Аналогічна перевірка ГПУ також не виявила фактів корупції…
— У ВР і ГПУ функції та завдання значно відрізняються. Робота нашої комісії лише розпочинається, й заздалегідь передбачити її висновки я не можу, однак упевнений: додаткове дослідження того, що відбулося на основі скрупульозного вивчення фактів, зокрема — документів, про які говорив Олександр Зінченко, зайвим не буде.
— А він вам готовий їх передати? Ця тема вже обговорювалася?
— Поки ні, але вже вирішено, що почнемо ми із запрошення на тематичні бесіди панів Зінченка, Порошенка, Мартиненка, Томенка та інших. Сподіваюся, зокрема Олександр Олексійович надасть документальне підтвердження висунених ним обвинувачень. Далі за планом — взаємодія зі слідчими органами, запити певних паперів тощо. Частину часу діяльності комісії буде присвячено спірним питанням приватизації, тиску на суди, іншим резонансним фактам, що обговорюються останнім часом.
Якщо спочатку в окремих проектах йшлося про необхідність розібратися лише з правдивістю звинувачень, сформульованих Зінченком, то тепер нам делеговані більш об'ємні повноваження. Це, зокрема, визначено й назвою: «Тимчасова слідча комісія Верховної Ради України з питань перевірки оприлюднених через ЗМІ фактів корупційних дій, зловживання службовим становищем з боку окремих державних посадових осіб».
Так що розглядами «у справі» одного лише екс-держсекретаря, швидше за все, не обмежимося. Почнемо ми саме з цього, але, у разі виявлення додаткових обставин, що, цілком імовірно, станеться, діяльність буде поділено на кілька етапів, про що Верховна Рада буде проінформована додатково.
— Напевно знайдеться немало бажаючих вам протидіяти...
— В комісії представлені практично всі парламентські сили. Їх бачення того, що відбувається, співпадати на сто відсотків не може ніколи, тому вплинути на рішення колективного органу буде, думаю, досить непросто. Адже підсумковий звіт затверджується саме більшістю голосів. Думаю, наші висновки, якщо вони виявляться гострими й резонансними, можливо, серйозно вплинуть на передвиборні розклади.
— Законодавча база для діяльності парламентських комісій відсутня. Ваші висновки мають виключно рекомендаційний характер…
— У практичному плані це дійсно так, але разом з тим думка Верховної Ради завжди була досить вагомою та авторитетною.
Суспільство має право знати більш чітку політичну позицію ВР з цього приводу. Оприлюднені факти дуже серйозні, щоб залишатися бездоказовими. Їх треба або підтвердити, або спростувати.