Олександр Квасневський заявив, що Варшава не повинна дозволити втягнути себе «в авантюристичну кампанію, метою якої є показати, що Польща не несе спокою та стабілізації». Так польський президент прокоментував дипломатичну війну між Варшавою та Мінськом, що набирає дедалі більших обертів. Минулої неділі перша програма білоруського телебачення показала 12-хвилинний сюжет, який мав підтвердити діяльність «польських шпигунів» під прикриттям посольства Польщі в Мінську. «Без сумніву, ми маємо справу з організованою акцією, з несимпатичними й недружніми жестами. Ми повинні поводитися рішуче в тому, що ми робили, але також спокійно й терпляче», — заявив Квасневський. Він вважає, що білоруська сторона робить усе для того, «щоб нервувати Польщу, з тим, щоб Варшава зробила кроки, які будуть розцінені суперечливо з погляду Європейського Союзу».
На початку тижня міністерство закордонних справ Польщі проінформувало білоруського посла у Варшаві Павла Латушка про те, що радник посольства Білорусі повинен покинути країну. Польська сторона назвала таке рішення контрзаходом на «абсолютно необґрунтоване усунення керівника консульської служби посольства Польщі в Мінську». У відповідь білоруси вчора вирішили депортувати радника польського посольства. Раніше Білорусь і Польща вже здійснили взаємну висилку дипломатів. Навеснi цього року міністерство юстиції Білорусі відмовилося визнати результати виборів нового керівництва білоруського Союзу поляків. Мінськ наполягає на тому, що в польській общині Білорусі «внутрішній конфлікт», у Польщі з цього приводу «істерія», і тільки білоруська влада робить усе можливе для того, щоб вирішити ситуацію згідно із законодавством. «Не думайте, що поляки в Білорусі — це не її громадяни, — заявив навеснi Олександр Лукашенко на адресу польських дипломатів. — Це наші громадяни, ми їх нікому не дозволимо образити, і пудрити мізки ви їм також не будете». А вчора білоруський президент заявив про те, що Захід збирається створити в Литві, Польщі й Україні групи, які «в потрібний момент вирушать на Мінськ і на майдані будуть творити революцію».
Нещодавно білоруська влада ухвалила рішення про припинення діяльності в країні Європейського фонду «Діалог» — неурядової організації, що зареєстрована у Варшаві. Фонд ставить своєю метою сприяти співпраці між науковими колами країн Центральної та Східної Європи. Тим часом білоруська пропаганда стверджує, що організація була створена «для розвідувальної діяльності на території Білорусі». Крім того, за даними обізнаних джерел білоруського ТБ, «польська розвідка не обмежується створенням різних фондів, а й використовує зі своєю метою кадрових офіцерів, які працюють під дипломатичним прикриттям».
Спікер польського Сейму Влодзімеж Цімошевич не виключає, що інтереси Польщі в Білорусі стане представляти третя країна, «наприклад, Швейцарія». Тим часом МЗС Польщі дипломатично висловлює готовність до пошуку компромісу і покращання відносин із Білоруссю. Польська сторона, крім іншого, дотепно пропонує найближчим часом знизити вартість віз для білоруських громадян. Зважаючи на логіку попередніх заяв, офіційний Мінськ, швидше за все, розцінить цю пропозицію як прагнення спростити «вербування шпигунів». Показовий приклад: Олександр Лукашенко є противником поїздок білоруських дітей на оздоровлення за кордон, бо там вони можуть наслухатися «наклепницьких байок» про свою — «найкращу у світі» — країну.
КОМЕНТАР
Андрій САННИКОВ , координатор Європейської коаліції «Вільна Білорусь»:
— У страху очі великі. Пошуки ворогів тривають, і одним із них став Союз поляків Білорусі, особливо після змін у його керівництві. Режим розглядає польську меншину, що становить, за офіційними даними, близько 4% населення Білорусі, як носіїв антилукашенківських настроїв. Активність Польщі на зовнішньополітичній арені, її участь у подіях в Україні, звісно, відіграли свою роль. Крім того, сьогодні багато польських політиків займають посади в делегації Європарламенту по Білорусі, досить активно виступають у Раді Європи, в ОБСЄ. Хоча водночас польські представники виступають проти введення Євросоюзом жорстких заходів стосовно Білорусі... Треба також враховувати, що останнім часом є тертя між Москвою та Варшавою: Лукашенко в цьому зазорі шукає можливість продемонструвати свою лояльність Кремлю, бо між Мінськом і Москвою тривають якісь напружені переговори, суть яких нам поки що не ясна.
Позитивно, що більшість керівників і міністерств закордонних справ країн ЄС усвідомила: вплинути на Лукашенка та намагатися проводити з ним переговори неможливо, вибудовувати нормальні відносини з Білоруссю можна тільки після зміни влади. У цьому питанні зблизилися позиції США та Європи. Проте я часто чую висловлювання представників ЄС про те, що вони «не знають, що робити», що вони «не мають важелів впливу на Білорусь». Важелі є, просто треба проявити політичну волю та зрозуміти, що вплив ЄС на Білорусь набагато більший, аніж вважають чиновники й офіційні особи Євросоюзу. Наприклад, торговий обіг Білорусі з країнами ЄС досить активно зростає, на частку Росії в торгівлі Білорусі зі світом сьогодні вже припадають менше 50%. Механізми, які існують у Єврокомісії для підтримки демократії та захисту прав людини, абсолютно не застосовні до білоруської ситуації, оскільки передбачають узгодження з урядом. Ефективнішою була б підтримка демократії, прав людини, незалежних ЗМІ напряму. Ми постійно порушуємо це питання, але поки що нічого не змінилося.
Нинішня ситуація у відносинах із Польщею ще раз підтверджує характер білоруського режиму. У дипломатичних скандалах сторони завжди шукають шляхи врегулювання ситуації. Тут же з білоруської сторони мало не щодня нагнітається обстановка, «шпигунські пристрасті» по телебаченню... Така радянська шпіономанія може призвести до непередбачуваних наслідків. Поки що мені здається, що польська сторона більш- менш зберігає спокій. Але вже лунали заяви, що це може позначитися й на поїздках простих громадян, і на відносинах Білорусі із Польщею загалом. Можливо, в цьому й полягає мета Мінська. У принципі, режими на зразок білоруського прагнуть до ізоляції. В умовах самоізоляції простіше функціонувати. А польський кордон і сусідство з Польщею чинять досить великий ліберальний вплив і на політику, і на економіку.