Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Синдром курячої сліпоти

Кошти на селекцію в птахівництві розподіляються непрозоро
11 червня, 2005 - 00:00

Між птахівницькими підприємствами, що входять до асоціації «Союз птахівників України», і новим керівництвом Міністерства аграрної політики виник конфлікт. Птахівники звинувачують міністерство в закритому, кулуарному розподілі бюджетних коштів на ведення племінної роботи в галузі. На жаль, ці обвинувачення не виглядають голослівними.

У держбюджеті 2005 року на фінансування державної програми селекції в тваринництві та птахівництві виділено 124 млн. грн. Мінагрополітики вже розподілило з цієї суми 40,5 млн. грн. (33% від річного обсягу), причому птахівництво отримало близько 7 млн. грн., а « Союз птахівників України» ще менше — 1,130 млн. грн. За потреби 87 підприємств — членів асоціації у фінансуванні на рівні 101 млн. грн. це, за словами голови ради директорів асоціації Олександра Бакуменка, покриває їхні потреби з м’яса на 1,01% і з яйця на 3%.

Проте в цьому випадку претензії птахівників стосуються не суми (бюджетних грошей завжди не вистачає), а механізму розподілу бюджетних коштів. А його-то якраз і немає, що дозволяє чиновникам діяти на власний розсуд і створює сприятливий ґрунт для корупції. Птахівники також вказують на грубе порушення умов конкуренції між суб’єктами племінного ринку. Вони дивуються, чому з благословення МінАП деякі дрібні виробники профінансовані стовідсотково, а такі виробничі комплекси як «Рубі Роз Агрікол Ко. Лтд», ВАТ «Курганський бройлер», «Шахтарська-Нова», «Старинська птахофабрика» не отримали жодної копійки. Цей дивний розподіл голова правління ВАТ «Миронівський хлібопродукт» (торгова марка «Наша Ряба») Юрій Косюк оцінює так: «Одні компанії отримують фінансування на цілий рік, а інші — нічого. Такі дії чиновників компрометують владу». Голова асоціації Бакуменко впевнений, що розподіляти бюджетні кошти треба пропорційно обсягам виробленої (реалізованої) продукції — це записано в галузевій програмі розвитку.

Парадокс тут у тiм, що лише два місяці тому керівники найбільших птахівницьких підприємств і уряд підписали меморандум про стабілізацію ситуації на ринку м’яса. Взяті на себе зобов’язання птахiвники виконують. За п’ять місяців вони реалізували 170 тис. тонн птиці, або на 38% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Приріст виробництва харчових яєць становив 14%. Відпускні ціни на куряче м’ясо та яйця, як і домовлялися, зафіксовано на низькому рівні. Отже, друга сторона домовленості порушує? «Міністерство звинувачує нас у тому, що ми відстоюємо лише свої інтереси. Це не так. Ми зацікавлені в розвитку всієї галузі. Але якщо великі виробники забезпечують продовольчу безпеку країни, то відповідною повинна бути й допомога держави. Сьогодні ж ситуація скидається на добродійність. Кошти повинні використовувати ефективно — тільки тоді буде виконаний меморандум», — вважає голова наглядової ради ВАТ «Птахофабрика «Перше травня» Віталій Басараб. Крім того, згідно з програмою розвитку галузі птахівництва на 2005—2008 роки, птахівники зобов’язуються до 2008 року збільшити виробництво м’яса втричі, а його споживання на душу населення довести до європейського рівня — 26 кг на рік. Проте досягнення цих рубежів можливе лише за умови ефективного ведення племінної справи, що несподівано виявилася під питанням.

Перш ніж скликати прес- конференцію, асоціація двічі письмово зверталася зі своїми претензіями до міністра аграрної політики та тричі порушувала це питання на нарадах з участю міністра. За інформацією Бакуменка, міністр Баранівський пообіцяв виправити становище, але нічого так і не було зроблено. Тепер забезпечити прозорість у розподілі бюджетних коштів обіцяє перший заступник міністра Іван Демчак. «Думаю, ми порозуміємося», — оптимістично висловився він на закінчення прес- конференції та пообіцяв незабаром усіх… «приємно здивувати» низькими цінами на м’ясо.

Не покладаючись на чесне слово міністерських працівників, керівники птахівницьких підприємств підготували звернення до прем’єр-міністра Юлії Тимошенко, в якому містяться конкретні пропозиції щодо виходу з кризової ситуації. Пропонується сформувати мережу виконавців загальнодержавної програми селекції в тваринництві та птахівництві на принципах пропорційності відповідно до обсягів виробленої (реалізованої) племінної продукції за участю керівників галузевих формувань. Подальше виділення бюджетних коштів, на думку птахівників, слід провести тільки через затверджену мережу селекціонерів- виконавців.

Петро ІЖИК, «День»
Газета: 
Рубрика: