Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коридор для пiдприємцiв

16 вересня, 2004 - 00:00

Україна скоротить терміни погашення ПДВ за поставлену на експорт продукцію, обіцяв у вівторок під час робочої поїздки до Житомирської області прем’єр-міністр Віктор Янукович. Для такої заяви прем’єр мав серйозні підстави. Уряд практично вирішив проблему заборгованості із відшкодування ПДВ (прострочена заборгованість скоротилася з 3 млрд. грн. до 200 мільйонів) і тепер має намір підвищити ефективність податку до максимуму. Принаймні така мета була продекларована назвою семінару для підприємців, проведеного вчора податковою службою.

Підприємців при цьому ознайомили з особливостями проекту нової редакції Закону «Про податок на додану вартість», який уже готовий до розгляду в парламенті. Але перш ніж збивати з пантелику депутатів, податківці вирішили перевірити реакцію самих платників податків на такий важливий для обох сторін документ. Він, до речі, уже пройшов організовані ДПАУ громадські слухання та різні роз’яснювальні заходи в багатьох містах країни, але, як визнала учасник розробки цього проекту заступник начальника управління нормативно-правових актів Ганна Білоцерківська, вони розчарували підприємців мораторієм на скасування ПДВ-пільг за галузевою ознакою.

Головним позитивним чинником проекту став намір знизити ставку податку з 20% до 17% у перехідний період, а згодом і до 15%. Але в департаменті податкової та митної політики Мінфіну однозначно попередили: бюджет-2005 недорахується 1 млрд. грн., а бюджет 2006 — 2 млрд. грн.

Семінар мав морально підготувати підприємців до майбутніх змін. Чи вдалося? За оцінкою директора Департаменту громадських зв’язків і масової роз’яснювальної роботи ДПАУ Віктора Косарчука, це був, швидше, діалог із громадськістю про механізми впровадження, ідеології та філософії, закладені в новій редакції закону про ПДВ. Щоправда, ця ж громадськість (за спостереженням автора) слухала доповідачів під легкий шум обурення.

Податківці тим часом задовольняли цікавість присутніх і будували плани подальшої освіти платників податків. «У жовтні ми плануємо провести аналогічний семінар для представників середнього та малого бізнесу, — повідомив Косарчук. — Необхідна особлива увага до цієї численної категорії платників податків, на перевірки якої зараз накладено мораторій». На думку директора департаменту, це свідчить про готовність ДПАУ до партнерських відносин і про бажання йти назустріч тим суб’єктам підприємницької діяльності, які прозоро працюють і платять податки».

Щоб не заплутатися самим і відділити «поганих» від «хороших», податківці мають намір розподілити суб’єктів підприємницької діяльності — платників ПДВ на групи та шеренги за так званими колірними коридорами. Усю роботу, схоже, мають намір вести за схемою: розділяй і володарюй. «Червоних» і «оранжевих» (ненадійних платників податків) перевірятимуть часто та ретельно, згадуючи іноді про «жовтих» (проміжна ланка). «Зеленим» створюватимуть комфортні умови роботи. Їм гарантується відшкодування ПДВ протягом 30 днів після подачі декларації. Як відзначив Косарчук, пілотні проекти вже стартували в деяких областях країни. І вона тепер може чекати їхніх результатів.

І хоча проект нового підходу до ПДВ лише на початку обговорення, експерти «Дня» кажуть, що в ньому є принаймні два позитивні моменти. По-перше, сам податок не скасували, і це добре тому, що ще невідомо, яке чудовисько прийшло б йому на зміну. По-друге, поки що не ввели ПДВ-рахунки, які так переполохали весь підприємницький клас. Але при цьому абсолютно ніхто сьогодні не береться спрогнозувати (це показало й експрес-опитування учасників семінару), наскільки чесною буде процедура розподілу підприємців за коридорами.

Марина БРИКИМОВА
Газета: 
Рубрика: