Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Закарпатські «швейцарці»

Нижнє Селище Хустського району славиться старовинними народними піснями та швейцарським сиром
12 серпня, 2004 - 00:00
ДВА РОКИ ТОМУ У НИЖНЬОМУ СЕЛИЩІ ВІДКРИЛИ СИРОВАРНЮ (ТЕХНОЛОГІЯ ШВЕЙЦАРСЬКА, А МАЙСТРИ НАШІ — УКРАЇНСЬКІ) / ГУДАКАМИ НАЗИВАЮТЬ МІСЦЕВИХ МУЗИК

З допомогою уряду Швейцарії в Рахівському районі Закарпаття реалізовується спільний проект із очищення малих річок, лісових ділянок, населених пунктів. Швейцарці почали активно допомагати закарпатцям після руйнівної повені трирічної давнини. Біля двох сіл — Зарічева та Вишкова й міста Рахова за кошти конфедерації зведено захисні дамби. На це пішло понад 6 мільйонів гривень. Центром українсько- швейцарської дружби в Закарпатті стало село Нижнє Селище Хустського району, де нещодавно введено водогін. Вода в ньому — цілюща, джерельна, буде використовуватися для пиття та приготування їжі. Бювет у центрі населеного пункту відкрили на сільському фестивалі «Селиська співанка» за участі швейцарських дипломатів.

У центрі уваги фесту був ансамбль «Гудаки» з Нижнього Селища. Гудаками в нас іменують музик. Нещодавно вони здійснили місячне турне по Австрії та Швейцарії. Ансамбль міжнародний, у ньому грає австрієць Гюнтер Крефнер. Його в колективі називають Юрою Буковинцем, тому що грає на тараготі, а цей інструмент ще донині звучить у селах біля Чернівців.

Гюнтер Крефнер разом із групою волонтерів зі Швейцарії, Франції, Австрії, представниками так званого Європейського кооперативу «Лонго Май» (це щось на кшталт ізраїльських кібуців) десять років тому осіли в Нижньому Селищі. Один з керівників — швейцарець Орест Дель Соль — одружився на місцевій дівчині й тепер подружжя виховує двох діточок. Орест гарно розмовляє українською, чудово знає місцеву говірку. Волонтери й тутешні підприємці два роки тому відкрили в Нижньому Селищі сироварню. Технологія — швейцарська, двоє майстрів пройшли стажування в Швейцарії. Проектна потужність цеху — дві тонни молока, зараз переробляють до 900 літрів. Продукцію переважно реалізовують у Закарпатті. Коли ансамбль «Гудаки» їздив з концертами по Австрії й Швейцарії, взяли на сувеніри «Селиський сир». Виявилося замало. Пускаючи по колу, смакували ним гурмани й не могли повірити, що такі смачні сири коштують у десять разів менше, ніж аналогічний продукт у їхніх супермаркетах.

Причетні до сироварні створили «Закарпатську асоціацію місцевого розвитку». Це вона проводить фольклорні фестивалі. У Будинку культури встановили комп’ютерний клас, роблять євроремонт залу.

Закінчував програму «Селиська співанка» популярний естрадний співак Іван Попович. Він здійснює велике гастрольне турне по Україні. Напередодні мав концерт у рідному селі Осій Іршавського району. Сцену влаштували перед школою, в якій вчився. Івана Поповича сільські глибинки постійно ваблять, бо тут він черпає мелодії для свого репертуару.

Богдан БАРБІЛ, Закарпаття. Фото автора
Газета: 
Рубрика: