Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

На консалтинг до... громадськості

6 липня, 2004 - 00:00

Не зважаючи на зафіксоване минулого року рекордне збільшення обсягів інвестицій в українську економіку, досягти нинішнього рівня показників передових країн Україна, на думку експертів, зможе лише через 45 років! Такий висновок було оприлюднено в рамках проекту «Позиція громадськості щодо урядових пріоритетів та інституціоналізація урядових консультацій з громадськістю». Експерти Міжнародного центру перспективних досліджень Наталія Тичук та Олександр Татаревський винесли на громадське обговорення свою аналітичну доповідь «Поліпшення бізнес- середовища в Україні».

На сьогодні в Україні, на думку експертів, існує кілька основних перешкод для стабільного існування українського бізнес- середовища. Це регуляторні та адміністративні бар’єри, тобто складні реєстраційні процедури. Прикладом може слугувати видача дозволів на розміщення малих архітектурних форм. Згідно з результатами опитувань підприємців у регіонах, для отримання такого дозволу потрібно зібрати 29 підписів у різних інстанціях, на що в середньому витрачається 1,5 місяця. За словами представника Спілки підприємців малих, середніх та приватизованих підприємств України В’ячеслава Биковця, у Києві таке «ходіння по колу» займає по півтора року. Щоправда, уряд пообіцяв, за словами В.Биковця, найближчим часом розглянути можливість спрощення цієї системи.

Учасники дискусії торкнулися також проблеми ускладненого доступу до ресурсів та інфраструктури. Фінансова підтримка розвитку бізнесу з боку держави мізерна. 2003 року на фінансування Фонду підтримки підприємництва було виділено лише 0,06% дохідної частини держбюджету. А зібрати в бюджет у вигляді штрафів з підприємців держава планує у 10 разів більше, ніж спрямовує на розвиток бізнесу. Ще одна проблема розвитку бізнесу в Україні — несправедливий розподіл доходів через систему податків і загальнообов’язкових платежів, яка зменшує привабливість бізнесу. Турбують експертів і складнощі з отриманням кредитів для започаткування власної справи. Водночас розвиткові бізнесу в Україні заважає низький рівень освіти (особливо юридичної) підприємців, передусім представників малого бізнесу.

Ще один вітчизняний інвестиційний ризик — відсутність гарантій захисту прав власників. Недостатньо чіткі та «справедливі» правила гри теж, природно, є сприятливим середовищем для корупції.

Для вирішення цих проблем експерти МЦПД пропонують певний інструментарій, яким, на їх думку, варто було б скористатися уряду: залучення громадськості як рівноправного учасника регуляторного процесу, встановлення правил інтерпретації (застосування) законодавчих актів, які б захищали бізнес від недоліків законодавства, перегляд і скорочення податкових пільг, об’єднання соціальних фондів, забезпечення інформаційної відкритості та прозорості влади, створення ефективної системи позасудового захисту прав власності.

Автори мають також намір продовжити громадське обговорення своїх пропозицій у Вінниці, Сімферополі, Полтаві, Чернігові. Серед тем, що пропонуються, — «Детінізація особистих доходів громадян в Україні» та «Шляхи реформування системи пільг в Україні».

Юлія ЦЬОМА
Газета: 
Рубрика: