Проект реформування житлово-комунального господарства в Одесі, схоже, досяг своєї критичної точки. Як висловився мер Одеси Руслан Боделан, у місті виникла революційна ситуація. За його словами, населення вже не може терпіти неподобств, що творяться в галузі.
За підрахунками міських комунальних служб, кожен третій жилий будинок Одеси потребує сьогодні капітального або поточного ремонту. Більша частина міських будівель була побудована до 1917 року. Понад третини будинків зношені на 60%. Новий житловий фонд міста становить менш як 5%. В аварійному стані вже багато років перебувають усі міські комунікації. Воду подають за графіком. Причому, гарячу — тільки в осінньо-зимовий період. Додайте до всього вищесказаного одеські дороги, перетворені на суцільну трасу для екстремального водіння, й ви отримаєте достовірний портрет сучасної Одеси.
ПОЧАТОК
Старт реформі було дано в січні 2003 року. До основи проекту розробники заклали механізм демонополізації, впровадження ринкових відносин. Проте життя та місцеві чиновники внесли свої корективи.
Першим об’єктом реформування стали жеки. Їхнє місце зайняли комунальні підприємства, які мають назву — Дирекція єдиного замовника (ДЄЗ). На відміну від своїх попередників, новоутворені структури мали стати прибутковими. Їм надали права юридичної особи і, за задумом реформаторів, вони повинні були виступати своєрідними посередниками між жителями та підприємствами-підрядниками, які виконують роботи із утримання, експлуатації та ремонту підвідомчого житлового фонду. До обов’язків ДЄЗів так само входило укладення договорів із мешканцями на надання послуг і збір платежів за комунальні послуги. За рахунок цих коштів утримували й самі ДЄЗи. Передбачалося, що згодом, коли більшість мешканців багатоквартирних будинків об’єднаються в кондомініуми, ДЄЗи зникнуть через непотрібність.
Але щось із самого початку пішло не так. Нові структури на ділі виявилися гіршими за колишні. Попри те, що населення Одеси в 2003 році, як ніколи раніше, платило за комунальні послуги (99%), сміття на вулицях та в під’їздах ставало щодня дедалі більше, а двірників чимраз менше. На лютневій сесії міської ради губернатор Сергій Гриневецький зазначив: «Попри істотне скорочення чисельності апарату управління ДЄЗів і зменшення витрат, борги із зарплати співробітникам цих підприємств на 1 січня становили 530 тисяч гривень. Це 61% від загальної заборгованості галузі! По суті, новоутворені структури фінансують самі себе. При цьому низові підрозділи залишаються без грошей і не можуть реагувати на потреби громадян». Зі слів губернатора, тепер кожне десяте звернення до Управління з питань захисту прав споживачів стосується якості утримання будинків. Містом поповзли чутки про численні розкрадання керівників нових ДЄЗів. Жителі Одеси насторожено чекають, коли з ними почнуть укладати договори на обслуговування, які теоретично можуть стати підставою для подання до суду в разі невиконання сторонами своїх зобов’язань. У договорі мають бути перераховані 23 види послуг (прибирання території, під’їздів, обслуговування ліфтів, підкачка води тощо), із них 18 обов’язкові. Вивезення сміття, боротьбу з пацюками та мишами міський бюджет бере на себе. Договір має бути укладений із кожним жителем, кооперативом або кондомініумом до кінця цього року. Але поки що в Одесі його тексту ніхто не бачив.
ГРОШI
Серйозні недоліки в роботі одеських ДЄЗів відзначив Григорій Семчук, глава Держкомітету з питань ЖКГ, голова комісії, спеціально створеної за указом Президента для перевірки ходу реформ в Одесі. На його думку, замість того, щоб виконувати роль координатора-посередника, ДЄЗи самі взялися за обслуговування будинків. Тим самим керівники ДЄЗів докорінно підірвали ідею конкуренції на ринку послуг у сфері ЖКГ. За рік реформ на цьому ринку з’явилося тільки шість приватних підприємств. Підприємці чомусь не поспішають шикуватися в чергу для укладення договорів із ДЄЗами. Зі слів Віталія Ляшенка, директора одного з одеських ДЄЗів, уся справа в низьких тарифах на комунальні послуги. Грошей, мовляв, ні на що не вистачає. Підприємства не хочуть працювати собі на збиток. Хоча директор одного з таких приватних підприємств розповідав, що рентабельність його фірми навіть за нинішніх тарифів і постійній заборгованості перед нею ДЄЗа становить 10%. Отже, справа не тільки в прибутку. Проте міська влада сподівається, що після проведення другого етапу реформи — підвищення тарифів на комунальні послуги — кількість приватних підприємств на ринку ЖКГ різко зросте.
Питання про підвищення тарифів на комунальні послуги, як і очікувалося, виявилося найболючішим. Виступаючи на 9-х всеукраїнських муніципальних слуханнях, Президент України заявив: «Комунальна реформа полягає не в простому збільшенні асигнувань, не в підвищенні комунальних платежів, а у впровадженні ринкових відносин у житлово-комунальній сфері. Тільки це дасть можливість залучати інвестиції та кредити для вирішення проблем модернізації житла й інженерних мереж». Але нездатна нести відповідальність за утримання житлового фонду одеська міська влада все ж вирішила перекласти цей тягар на плечі населення. Із січня 2003 року для жителів міста майже вдвічі зросли тарифи на воду, для підприємств — у 2,5 раза. Потім інвестору, ТОВ «Інфокс», міська рада передала в оренду на 49 років комунальне підприємство «Одесаводоканал». Сьогодні обговорюється питання про передачу приватному інвестору одеського теплового господарства. Але ось що зазначив, виступаючи нещодавно на всеукраїнській нараді з питань ЖКГ, губернатор області С. Гриневецький:
— Сьогодні підприємства-монополісти вийшли на рівень цін, за якого їхнє подальше зростання веде вже не до підвищення прибутків, а до нарощування дебіторської заборгованості. Ціни роздуті непомірно. За нинішньої системи ціноутворення монополісти зовсім не зацікавлені в скороченні витрат і збитків. Навпаки, вони перешкоджають установці всіляких приладів обліку та контролю… Підвищення тарифів за таких умов — це спроба вирішити свої проблеми за рахунок споживачів.
Із березня 2003 року в Одесі мали майже вдвічі вирости тарифи на комунальні послуги. Але під впливом громадськості підвищення відклали до 1 квітня нинішнього року. А тепер остаточним терміном оголосили 1 травня ц.р. Нові тарифи — диференційовані, розроблені для кожного будинку окремо. Фахівці київської Державної академії житлово-комунального господарства виділили 5 категорій будинків. «Найдорожчими» виявилися старі будинки з ракушняка та нові висотки — 0,707 грн. за квадратний метр. Нові тарифи включають у себе дві складові — експлуатаційну та ремонтну. Остання має акумулюватися на персональному рахунку кожного будинку, а кошти використовуватимуть виключно на ремонт. У нових будинках ремонтна складова невисока, зате великих витрат вимагає їхня експлуатація. У старих — навпаки. Звідси однакові тарифи. Щоб виправити цю несправедливість, міська влада пообіцяла жителям узяти на себе від 18 до 50% оплати за комунальні послуги жителів старих будинків.
Але одесити не мають особливої довіри до реформи, яка починається з підвищення тарифів на послуги.
— Нам потрібно зрозуміти самим і розтлумачити громадянам, що вода, тепло — це товар, — каже Г. Семчук. — І оплачувати товар слід за повною вартістю. Адже ви не вимагаєте в магазині хліб безкоштовно. Так і тут. Наше завдання — зробити так, щоб тарифи були економічно обгрунтовані та включали в себе реальні витрати підприємств, а не їхню недбалість. А підвищувати їх чи знижувати — хай вирішує місцева влада. За нами відробляння правил гри. І взагалі, не підвищуючи тарифи, ми робимо краще тільки найбагатшим. Їм витрат менше. А найбідніших громадян держава зможе захистити…
СУБСИДІЇ
В Одесі іноді відбуваються дивні речі. За останні три роки кількість громадян, які одержують субсидії, скоротилася майже вдвічі й становить усього 6,5%. У Львові цей показник дорівнює 20%, а в Харкові — 16%. Але це не означає, що в Одесі жителі набагато багатші, як це старанно доводить міський голова. Просто процес отримання субсидій та їхніх щоквартальних підтверджень у місті надзвичайно ускладнився після проведеної минулого року адміністративної реформи. Крім того, субсидії оформляють на обмежений метраж. А що робити, наприклад, вдові професора, яка все життя прожила в трикімнатній квартирі? Виселятися до однокімнатної? Звільняти місце для заможніших громадян? Адже ці процеси неминуче почнуть відбуватися з підвищенням тарифів. Прем’єр-міністр України Віктор Янукович, який нещодавно відвідав Одесу, вирішив заздалегідь вибачитися за хід майбутніх реформ перед громадянами. «Я хочу від імені влади вибачитися перед усіма вами за незручності, які сьогодні є в нашому житлово-комунальному господарстві, — сказав він. — Але іншого шляху в нас немає. Йти шляхом проб і помилок дуже ризиковано, коли за цим стоять люди. Але реформа неминуча. Ми зобов’язані її зробити, і ми її зробимо».