Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Мертвий» сезон при «живій» воді...

Чому унікальний санаторій у Грем’ячому не може прийняти волинських дітей
16 квітня, 2004 - 00:00

Здавалося б: де Карлові Вари, а де Грем’яче — село на межі Волинської й Рівненської областей! Та й тут, і там пробило із землі джерело з однаковою мінеральною водою. Насичену йодом, її можна назвати «живою» для обпалених «мирним» чорнобильським атомом дітей з волинських поліських сіл: санаторій «Пролісок» визнаний базовим для їхнього оздоровлення. Але вже три місяці тут — сонне царство, кабінети, у яких повертають здоров’я, порожні, а дію «штучного сонця», придуманого науковцями з Харкова, директор випробовує на собі.

Кожну «живу» сторонню душу в «Проліску» зустрічають із неприхованим інтересом: а може, потенційний відпочиваючий?.. Санаторій належить до обласної комунальної власності, але перебуває на госпрозрахунку: твоє те, що заробив. Наразі матеріально його кишеню поповнюють здебільшого бізнесмени середнього рівня з Києва та Харкова. Відкривши для себе цю чудову місцину посеред соснового лісу, прибувають на «уїк-енд»... Першу добу, захмелілі від чистого повітря, «тупо» відсипаються. На другу починають гуляти алейками й лише на третю виявляють інтерес до «культурної програми». Навіть такої (на 3-5-7 днів) перерви в робочому ритмі виявляється достатньо для відновлення сил. Віддаленість від цивілізації на якості життя не відбивається: достатньо люксів і напівлюксів, а власне санаторій — це ціле закільцьоване в єдину систему містечко.

— Добре, що повністю автономні, ні від кого не залежимо. Але не можемо — для економії! — тимчасово не опалювати бодай кілька корпусів, — зітхає директор Валентина Іванівна Касарда.

Шеф-кухар, миловидна балакуча жіночка, котра (як більшість тут працюючих) добирається в санаторій за п’ять кілометрів з рівненського села (велосипедом, а взимку й пішки), признається: цього року вперше пережили переляк — залишаться без роботи... А це в умовах місцевого тотального безробіття, як кажуть, «чревато». Власна оригінальна кухня з волинським акцентом, — одна з «родзинок» «Проліска». Щоденне меню можна читати як захоплюючу кулінарну книгу. Все, як кажуть, своє: і мед (є пасіка), і м’ясо (тримають півсотні свиней), свої овочі, своя пшениця, тому й хліб смачний, що борошно завжди свіжозмелене. До салатів додають місцеві їстівні рослини, а компоти готують із ягід. Завдяки санаторію виживає й місцеве населення. Маючи у власності сто гектарів землі, виділяють взамін за здане молоко сінокоси, приймають від людей телятину (з неї та риби має на 90 відсотків складатися санаторне оздоровче меню). Власне, і питна вода (а на ній усе готують) тут на такій глибині, що вже може вважатися цілющою, і це відзначають усі відпочиваючі.

Навіть якби не було ще й унікальної лікувальної бази (про що розповідь пізніше), вже можна задатися питанням: чому можливості санаторію, просто золоті для самих волинян, не використовуються нині взагалі?

***

За наслідками аварії на Чорнобильській атомній Волинь входить до числа найбільш постраждалих регіонів. Майже кожен її шостий мешканець може бути віднесений до категорії постраждалих... У області прийнято регіональні програми комплексного медико-санітарного забезпечення осіб які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, і організації санаторно-курортного лікування та оздоровлення населення. Цифри вражають. Серед ліквідаторів здоровими визнано лише 7,2%, серед евакуйованих — всього 11,1%... Лише 20 (!) відсотків дітей, які проживають на радіаційно забрудненій території (на Волині таких три райони, та звісно, для радіації кордонів нема...), за результатами медичних обстежень у 2002 році визнано здоровими... За десять останніх років у 2,5 раза побільшало хвороб ендокринної системи, у два рази — системи кровообігу, в 1,8 раза — розладів психіки, у півтора — хвороб сечостатевої системи... Причинами інвалідності серед постраждалого населення Волині найчастіше є новоутворення — 57,7%. Безумовно, як сказав один із причетних до вирішення на Волині «чорнобильських» проблем, «картина не дуже радісна».

Як санаторій матері й дитини, розташований у звичній нам кліматичній зоні (вже не треба переживати акліматизацію, та й не всім море на користь), «Пролісок» може бути рятівним кругом «чорнобильсько-волинським» дітям. Тут лікують (надаючи понад 30 різних процедур) хвороби ендокринної системи, органів травлення, дихання, опорно-рухового апарату, нервової системи. Торік запустили в дію свою «гордість»: свердловину власної мінеральної води з мінералізацією солей, які є аналогом розсолів курорту в Карлових Варах. Йодо-бром-хлоридно-натрієві ванни не одного поставлять на ноги.



— А ще ж маємо ванни кисневі, з травами, вівсяні, хвойні, а хвою не використовуємо суху, а заварюємо свіжу, — каже Валентина Іванівна.

Завозять водичку (перший і шостий номер) з Моршина. Працює не просто фітобар, а фотонний бар, в якому лікувальну дію чаїв підсилюють у кілька разів, додають до них мед з власної пасіки... Плідною виявилася співпраця з науковцями Харківського медуніверситету, завдяки якій отримали багато цікавих апаратів для лазеротерапії (звідси у кабінеті директора й так зване «штучне сонце»). Пропускаючи дітей через лазерні матриці, фотонні душі, до мінімуму звели інфекційні та респіраторні захворювання. Є в «Проліску» розробки, якими в Україні користується лише славетна клініка Козявкіна в Трускавці. Там переважно лікуються діти з багатих європейських країн, а тут, де доступна база, три місяці мертвий сезон...

***

Каменем спотикання став прийнятий Закон про бюджет, у якому в 2004 році передбачено централізоване постачання путівок. Воно б і добре, каже Касарда, якби було задіяно вчасно... Наче мета й благородна: щоб взяти участь в аукціоні-тендері путівок, здравниця має досягти належного рівня. Отримати акредитацію, різні сертифікати, дозволи й погодження... І за все це плати чималі гроші. «Пролісок» має ліцензії, акредитований по вищій категорії, таку ж високу оцінку отримала і його біохімічна лабораторія, та й при цьому не від нього залежить початок (точніше продовження) санаторного сезону...

Лише на початку березня в Міністерстві з надзвичайних ситуацій провели тендер, в якому взяло участь 260 оздоровчих закладів, серед них сім з Волині. Результати мали бути оголошені 12 квітня, та щось там перенесли... Оскільки тендер двоступеневий, взагалі невідомо, коли те оздоровлення почнеться.

— Оздоровча програма на зимові канікули пропала, — констатує начальник управління в справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Волинської облдержадміністрації Микола Комар. — Більше того: області взагалі ще не доведено суму на оздоровлення в 2004 році...

Коли верстався бюджет, до пропозицій з місць не прислухалися. Поставили перед фактом. Волинь зверталася в Київ, щоб прискорити процес і зробити перекидання коштів, бо на окремі програми вони зайві, а на оздоровлення, на безкоштовні рецепти — замало.

— І нема куди від людей ховатися, — розводить руками Микола Панасович...

Управління готувало звернення й у Кабмін, і у Верховну Раду, а сесія Волинської обласної ради їх підтримала. Зверталися з листом у Міністерство в справах сім’ї та молоді, щоб підтримати «Пролісок». Відповідь на рівні «питання вирішується» надійшла лише з Міністерства з надзвичайних ситуацій.

— З’єднали під одним дахом пожежників, рятувальників, «чорнобильців» і т.п. І добре, якщо розмовам про наші проблеми на засіданнях у столиці буде присвячено хоч п’ять відсотків часу, — визнає начальник волинського «чорнобильського» управління.

***

Маючи унікальну оздоровчу базу, Волинь має ще й одну з найнижчих в Україні заробітну плату. Волинянам не догнати киян чи харків’ян, яким ціна путівки не видасться «захмарною»... Влітку дитяча путівка в «Проліску» коштуватиме від 45 до 140 гривень на добу. З одного боку, волинянам явно дорого (хоча це й найнижчі ціни серед закладів такого типу). А з іншого — хіба поїхати на море чи в гори (котрі невідомо як «переварить» ваш організм) буде дешевше?! Все ж Валентина Іванівна Касарда з острахом чекає літа. Здається їй, що при такій постановці питання, коли занадто скорочені витрати на «чорнобильські» програми (а проблем зі здоров’ям у її земляків більшає), зцілитися в «Проліску» буде по кишені усім, крім місцевих хворих дітей...

Наталія МАЛІМОН, Волинська область
Газета: