Держкомітет із питань розвитку підприємництва виступив за ліквідацію податкових пільг для юридичних осіб, що працюють у малому бізнесі. Голова комітету Юрій Авксентьєв заявив, що такі пільги потрібно залишити лише фізичним особам, які не користуються найманою робочою силою. Цю ідею комітет має намір внести до законопроекту про спрощене оподаткування, який прийняли 1998 року в першому читанні, а зараз реанімували і форсовано готують до другого.
Сьогодні в Україні податковими пільгами для малого бізнесу користуються 1,6 мільйона фірм і підприємців. В уряді вважають, що левова частка з них насправді припадає на середній і великий бізнес, які просто уникають податків. «Дуже велика частина цього — це штучні спрощенці в середньому бізнесі. Не припускатиму, що таке робиться й у великому бізнесі, але в середньому робиться точно», — каже Авксентьєв. На його погляд, великі компанії, які прикидаються маленькими, створюють загрози для стабільності державного бюджету.
Утім, скасовувати пільги для юросіб, які користуються пільгами для малого бізнесу, в комітеті планують поетапно. Завершити цей процес передбачається через два з половиною роки. Якщо ці плани будуть реалізовані, з 1 січня 2007 року податкові спрощенці не зможуть мати найманих робітників. У Держкомпідприємництва посилаються на зарубіжний досвід. У західних країнах платити єдиний податок дозволено лише так званим самозайнятим бізнесменам. Нині в Україні платити податки за спрощеною системою можуть підприємці, річний дохід яких не перевищує півмільйона гривень.
Головною проблемою малих спрощенців в уряді вважають їхнє небажання робити соціальні відрахування із зарплат найманих робітників. Але вже сьогодні очевидно, що навряд чи ліквідація пільг для юросіб вирішить питання. Просто маленьким фірмам доведеться розпастися на неформальні об’єднання приватних підприємців або й зовсім піти в тінь. Компромісом могло б стати невелике збільшення єдиного податку, зі спрямуванням його значної частини до Пенсійного фонду й на інші соціальні платежі. Невеликі фірми не готові платити грабіжницькі 40% з фонду заробітної плати, і якщо податківці і надалі вимагатимуть робити такі відрахування, повільний процес легалізації української економіки може зупинитися та повернути назад.
До речі, дату 1 січня 2007 року для набуття чинності нового закону в комітеті вибрали не випадково. До цього часу закінчаться не тільки президентські, а й парламентські вибори. У зв’язку з цим, за задумом Юрія Авксентьєва, депутати зможуть схвалити законопроект, не обтяжуючись зайвою політичною відповідальністю. Адже документ набуде чинності після закінчення їхніх повноважень. «У 2006 році збереться новий парламент, і з 2007 року з новими настроями переходимо на систему, коли у спрощенців не може бути найманих робітників, як у всьому світі», — говорить головний захисник підприємців країни. Відзначимо, що кілька попередніх спроб Кабміну погіршити умови оподаткування малого бізнесу призвели до бурхливих протестів із боку підприємців. Вони влаштовували не тільки ефектні, а й ефективні демонстрації. Але ще жодного разу ініціатором таких законодавчих змін не був галузевий комітет, покликаний захищати інтереси бізнесу.
Щоправда, захищати інтереси йому вдається дедалі гірше, що визнає і його керівництво. Зі слів Юрія Авксентьєва, Держкомітет не встигає якісно аналізувати нормативні акти, які видають міністерства та відомства в сфері регулювання ринків. А таких документів приходить до 200 на день. Комітет зобов’язаний, згідно з указом Президента, їх вивчати і має право вето на документи, які погіршують умови для підприємців. «Якщо зважати на те, що сьогодні доводиться відпрацьовувати експертні оцінки на все, що відбувається в міністерствах і відомствах України, то рівень фахівців має бути дуже високий. А якщо платити експертам 500—600 гривень, то ви уявляєте, що це таке», — каже Авксентьєв.
Голова комітету повідомив, що має намір вирішити цю проблему створенням Незалежної експертно-регуляторної комісії. До неї ввійдуть представники громадських об’єднань підприємців, чиї висновки стосовно нормативних актів і затверджуватиме комітет. Буде вельми цікаво, якщо першим висновком нового органу стане категорична заборона на ініціативу самого комітету щодо скасування податкових пільг для юросіб, які працюють у малому бізнесі.