Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Не можна припиняти боротьбу в Iраку»

20 березня, 2004 - 00:00


«Я стривожений у зв’язку з черговим терактом у Багдаді та терактами в Мадриді. Я боюся подумати про те, що станеться, якщо подібні теракти скоять у Сполучених Штатах. Але ця кривава бійня лише підтверджує те, що не можна припиняти ні війну з тероризмом, ні війну в Іраку». Майкл Волцер, представник неоліберальної течії, автор знаменитого трактату «Справедлива і несправедлива війна». Історик і доцент політології в університеті Прінстона, університету Ейнштейна та президента Вільсона, пропонує «силовий інтернаціоналізм» як альтернативу доктрині Буша про превентивну війну. Учений закликає ліві сили Європи «облишити свої схеми та зайняти тверду позицію».

— Як ви оцінюєте підсумки виборів у Іспанії?

— Я старий соціал-демократ, я бачу в іспанських соціалістах своїх товаришів по вірі. Але їхня перемога заплямована, бо іспанським соціалістам допомогла «Аль-Каїда». Сапатеро вже давно говорив: якщо його оберуть, то він виведе війська з Іраку. Але після терактів у Мадриді він мав передумати.

— Що ви порадите європейським лівим?

— Об’єднатися в підтримці війни в Іраку. Я був проти цієї війни, але необхідно перемогти в ній. Якщо не тільки Іспанія, а й Італія та інші країни підуть із Багдада, світ розцінить це як тріумф «Аль-Каїди», яка скоюватиме дедалі більше терактів. Європа повинна активніше співпрацювати з ООН у розробці та здійсненні плану мирного врегулювання і відновлення Іраку. Однак я сумніваюся, що Франція, Німеччина та соціалістична Іспанія готові заплатити ціну.

— Яку ціну?

— Усі витрати, пов’язані з місією в Іраку: відправка військ, людські втрати, економічна допомога, певне підпорядкування Америці. Слід зазначити, що Італія вчинила саме так і має бути зразком для інших європейських країн.

— Присутність ООН полегшить вирішення іракської кризи?

— Без сумніву. Віра іракців у політичний та відновлювальний процес зміцниться, створення корпусу поліції й армії стане менш суперечливим, стане успішнішою боротьба з бідністю та хворобами. Присутність ООН залучить до Іраку більші ресурси і більший досвід.

— Але не знизить рівня насильства.

— На жаль, бомби в Багдаді та Мадриді свідчать про те, що сьогодні тероризм здатен здійснювати масштабніші та складніші операції, ніж три роки тому, в будь-якій країні, в будь-який час. Відновлення миру та країни загалом виявляться неможливими, якщо не будуть підкріплені потужним наступом проти тероризму. Це ще одна причина, з якої Америка та Європа повинні об’єднати свої сили.

— Як на вашу думку, чи існують умови для переходу Іраку до демократії?

— Згідно з проведеними нами дослідженнями, більшість іракців проти насильства. Але лише на курдській півночі та на шиїтському півдні існують політичні передумови для певної демократії. Головна проблема — центральний регіон. Але не думаю, що Ірак стане жорсткою унітарною державою, кожний район матиме певну автономію.

— Критики Буша стверджують, що війна в Іраку виявилася контрпродуктивною.

— Вона була такою в тому сенсі, що відвернула сили від полювання за «Аль-Каїдою» та іншими терористичними організаціями. Я б волів, щоб санкції були жорсткішими, а військові удари проти Саддама Хусейна цільовими, але обмеженими. Але зараз ми змушені воювати на двох фронтах, ми не можемо оголити їх.

Corriere Della Sera, 18 березня
Газета: 
Рубрика: