Учорашній день уряду пройшов у камерній обстановці. Незважаючи на те, що перед його початком надійшла пропозиція довше обговорювати таке «стратегічно важливе для України» питання, як оздоровлення дітей, під час доповіді міністра у справах сім’ї та молоді Валентини Довженко в залі знаходилося менше сотні депутатів. Проте, як виявилося, цей факт не перешкодив обговорити цю тему емоційно.
З одного боку, з огляду на звіт міністра, в цьому випадку маємо чому радіти. У 2003-му до бюджетних коштів вдалося залучити додатково 156 млн. гривень. А отже, змогли відпочити майже 2,2 млн. школярів, що на 27,3% перевищує показник позаминулого року. Крім того, лави здравниць, які приймають на відпочинок дітей, також істотно розширилися — плюс 4070 установ. У планах, зрозуміло, — закріпити та примножити досягнуте. А саме — ще на 10% збільшити кількість оздоровлених дітей, забезпечити своєчасний ремонт таборів відпочинку та санаторіїв, а також створити тендерний комітет, який визначить єдину політику закупівлі путівок для всіх державних суб’єктів, які беруть участь в оздоровленні дітей.
Щоправда, чи судилося планам втілитися в життя — поки ще під великим питанням. Принаймні, попри оптимізм міністра, є всі підстави прогнозувати, що цього року чимала кількість здравниць або істотно збільшить вартість путівок, або зовсім перестане працювати. Причина — в податкових новаціях. Відтепер, крім земельного податку, оздоровчі установи платитимуть і ПДВ. А крім того, їм тепер як суб’єктам туристичної діяльності доведеться обзавестися ліцензією, що тягне за собою додаткові витрати. При всьому цьому, як повідомила голова комітету ВР у справах молоді, спорту та туризму Катерина Самойлик, у бюджеті на 2004 рік на оздоровлення дітей передбачено на 40 млн. гривень менше. З урахуванням дефіциту коштів, що спостерігався минулого року, в результаті недофінансування цього питання становить ні багато ні мало — 70 млн. гривень. Уникнути наслідків можна було б, увівши певні пільги для оздоровчих установ. Але це мають право вирішувати виключно місцеві органи влади. Про те, яких у цьому випадку можна було б досягти результатів, свідчить лише один факт: скасувавши земельний податок для таборів відпочинку, Черкаська область виявилася серед лідерів за кількістю оздоровлених минулого року дітей.
Проте є й інший спосіб уникнути подорожчання путівок. Зі слів В. Довженко, Кабмін у найближчому майбутньому затвердить список здравниць, звільнених від сплати ПДВ. А щодо ліцензії, то міністр запевнила: це стосується лише тих установ, які надають туристичні послуги та продають свої путівки. Щоправда, Валентина Довженко практично нічого не сказала про те, яким чином вдасться уникнути повторення сумних історій, що сталися цього літа. Крім інциденту в таборі «Берізка» Харківської області, де, нагадаємо, на сальмонельоз захворіло 40 школярів, різні порушення виявили практично в кожній здравниці. Наприклад, табір «Тиса», запропонувавши «дешевий і сердитий» варіант відпочинку, зустрів дітей напівзруйнованими кімнатами і, м’яко кажучи, неадекватними побутовими умовами. Перевірка харчування здравниць, яку провело Управління із захисту прав споживачів Держспоживстандарту, виявила порушення в 85,6% установ. Переважно про наявні на дитячому столі продукти не було жодної інформації, а під час приготування їжі кухарі не дотримувалися санітарно-гігієнічних норм. Крім того, нерідкі випадки, коли кухарі в дитячих таборах ігнорували встановлені норми харчування та добові дози. Зазвичай відпочиваючі недоотримували фрукти, соки, м’ясо, молочні продукти та рибу. Звідси одним із «результатів» оздоровлення дітей у 2003 році стало 2 тисячі штрафів та звільнення 1000 осіб.