Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Приходить п’ять чоловік до лікарні...»

Стратегію управління держпідприємствами буде змінено
31 травня, 2003 - 00:00


Фонд держмайна, схоже, все ж збирається перетворитися на монстра, що керує всіма державними правами. На сьогоднішній день ФДМ готує документ під назвою «Принципи корпоративного управління», в якому і буде викладено нову стратегію управління держпідприємствами. На різні пакети акцій, що належать державі, знову зможуть претендувати і міністерства, і приватні структури, але при цьому до них будуть висуватися вимоги абсолютно нового рівня. Керівництво ФДМ про цей документ поки що говорить стримано — розробку ще не завершено. Проте деякі деталі вдалося дізнатися у голови Фонду Михайла Чечетова.

— Наскільки масштабними будуть зміни в стратегії управління державними пакетами акцій?

— Зараз готується досить значний пакет нормативних актів, який повинен підвищити ефективність управління корпоративними правами. Це пов’язано з тим, що весь масив державних акцій зараз передано Фонду держмайна, і ніхто не ставить питання, щоб ми щось віддавали. У нас це, звичайно, викликало не тільки радість і захоплення. Ми розуміємо міру відповідальності. Тому прийшов час вносити дійсно серйозні корективи в питання корпоративного управління. Ми готуємо нову методологію.

— Чи правда, що з приходом на посаду заступника голови ФДМ Євгена Григоренка в уряді знову відновлено дискусію навколо поняття «золота акція»?

— Питання «золотої акції» мусується вже давно. Більшою мірою традиційним прихильником цієї ідеї є, звичайно, Євген Миколайович. Але на останній нараді із питань гірничо-металургійного комплексу, яку проводив віце-прем’єр Віталій Гайдук, також постало питання про «золоту акцію». Цю ідею озвучили представники металургійного бізнесу, і її було підтримано віце-прем’єром, що займається промисловістю та енергетикою. Після цього відповідне доручення отримав Фонд держмайна, щоб ми внесли пропозицію стосовно введення «золотої акції». У контексті загального масиву документів про корпоративне управління буде виписано і питання про механізм введення «золотої акції». Але я хочу заспокоїти інвесторів, що «золота акція» не буде вводитися заднім числом. Йдеться лише про ті підприємства, які будуть стартувати в приватизації.

— Які права отримає держава у вигляді «золотої акції»?

— Про це поки що рано говорити. У нас дуже по-різному ще трактують поняття «золотої акції» і єдиного розуміння немає. Для прикладу, приходить 5 чоловік до лікарні, у одного вухо болить, у другого ніс, у третього горло заклало, четвертий учора ногу вивихнув, у п’ятого запалення легень. Усі в лікарні, і в кожного своя болячка. Оскільки підприємства у держави також різні, кожен намагається через механізм «золотої акції» цю болячку якось вилікувати. Один просить закласти, що якщо інвестор буде погіршувати ситуацію на підприємстві, то через механізм «золотої акції» держава матиме можливість ледве чи не повернути підприємства у свою власність. Інші вважають, що через механізм «золотої акції» треба блокувати прийняття рішення всіх акціонерів або рішення про емісію акцій прийняти просто так не можна, або рішення про призначення керівника підприємства і призначенні голови наглядової ради. По-різному може бути. Деякі пропонують включити до «золотої акції» право блокувати скорочення трудового колективу. На мій погляд, якщо цей механізм буде введено, то він повинен принаймні не відлякувати інвестора. Чим більше блокуючих функцій буде закладено в механізмі реалізації «золотої акції», тим меншою буде інвестиційна привабливість підприємства. Це все одно що я купив квартиру, а мені кажуть, що стілець не переставляй, вікна не відчиняй, світло не вмикай. Так навіщо ж мені за це платити? Тобто повинні, звичайно, якісь захисні функції бути закладені, але ми будемо дуже обережні. З другого боку, треба враховувати, що механізм «золотої акції» не викликає шквалу оплесків у Євросоюзі.

— Ходять чутки, що істотно буде змінено систему підбору директорів на державні підприємства…

— Ідея полягає в зміні підбору керівників. Ми хочемо залучити до управління здібних менеджерів. Думка така, щоб скласти реєстр цих менеджерів по галузях. Якщо нам потрібен керівник підприємства, то вже у нас буде, скажiмо, перша десятка потенційних претендентів, які мають колосальний досвід. Адже зараз іноді ми призначаємо так: є начальник відділу, його ми і призначимо. А він досвіду не має. Приїхати проголосувати на зборах акціонерів він, звичайно, може, але специфіку виробництва не знає.

— Чи буде змінено систему винагороди керiвних менеджерів?

— Звичайно, виникло питання про стимулювання таких керівників. Тут ми добре продумаємо, який ввести механізм стимулювання. Якщо людина буде бачити стимул у роботі, до того ж так, щоб, працюючи, знала, що поліпшення роботи підприємства буде щільно пов’язане з її матеріальним стимулюванням, звичайно, вона старатиметься.

— За підсумками минулого року ФДМ чергового разу отримав смішну суму як дивіденди на держпакети акцій. Як iдуть переговори про виплати з річного прибутку великими держкомпаніями?

— Ми вже домовилися з Укртелекомом, що буквально протягом 10 — 12 днів 205 мільйонів дивідендів буде перераховано. Прихід нових людей у цю компанію показав, що вони мають державне мислення. Це дозволило вирішити це питання. По «Нафтогазу України» було рішення наглядової ради, ми там проголосували за 100 мільйонів гривень по дивідендах. Не всі вітали це рішення. Зараз листи написали в уряд, щоб на основі рішення наглядової ради вони дали команду виплатити цю суму. Так що Фонд буде займатися управлінням державними підприємствами не заради галочки.

Сергій СИРОВАТКА, «День»
Газета: 
Рубрика: