Iрак може стати нафтовим партнером України. Принаймні такі сподівання виношуються українськими урядовцями і бізнесменами. Йдеться, зокрема, про транзит іракської сировини через нафтопровід Одеса—Броди, а звідти — до польського міста Плоцьк. Як повідомив глава правління ВАТ «Укртранснафта» Олександр Тодійчук, зацікавленість в такому розвитку подій висловила Польща під час недавнього візиту делегації компанії в цю країну.
Ідея транспортування іракської нафти через Україну далеко не нова. Багато експертів намагалися спрогнозувати, яку користь можна отримати від розбудови повоєнного Іраку. Природно, що світова увага найбільш прикута до найціннішого в Іраку — нафти. За обсягами запасів «чорного золота» Ірак посідає друге місце в світі після Саудівської Аравії. Через скасування ембарго (а цей час уже дуже близький) — видобуток, а заодно й експорт нафти з Іраку можуть значно зрости. Потім доведеться підшукувати нові шляхи для постачання сировини на світові ринки. У пригоді й може стати Одеса— Броди — фактично єдиний трубопровід, який може дозволити Варшаві отримати бодай мінімальні дивіденди за свою послідовну участь в антиіракській кампанії і підтримку Сполучених Штатів. Тим більше, що Польща — одна із чотирьох країн (разом із США, Британією й Австралією), чиї війська зможуть тримати під контролем визначені сектори Іраку. Полякам має дістатися північ повоєнної держави: регіон доволі ризикований, якщо зважити на проживання в ньому неспокійних і непідвладних Багдаду курдів, проте саме в ньому зосереджені ледве не 60% запасів нафти Іраку. У такий спосіб Варшава може відхопити досить ласий шматок іракського пирога: інша справа, чи дозволять полякам його з’їсти. Контроль над територією не обов’язково передбачатиме й контроль над родовищами, оскільки нафтовими справами можуть цілком і повністю заправляти американські компанії. Здається, Польща в цьому плані налаштована більш оптимістично. Ентузіазм поляків поділяють і українські нафтовики. Один із впливових нафтових фахівців наголосив «Дню», що Україна повинна відправити власний контингент у польський сектор Іраку. За словами співбесідника, це могло б посприяти нафтовому партнерству по лінії Ірак—Україна—Польща. Як відомо, переговори про відправку українських військовослужбовців і цивільного персоналу для підтримання миру і відбудови Іраку зараз тривають між Києвом і Вашингтоном.
Підрахунків щодо вигод від транзиту іракської нафти поки що ніхто не робив. Українські спеціалісти, як і польські, прагнуть, схоже, просто «зачепитися» за ідею, а потім поступово давати їй хід. Не зовсім зрозумілі й шляхи транспортування нафти, до того як вона надійде до терміналу «Південний» в Одесі. Варіант перший: іракська нафта постачатиметься трубопроводом до турецького порту Джейхан, а звідти танкерами через Середземне море, Босфорську протоку — до Одеси. Варіант другий: буде збудовано нафтопровід від середземноморського Джейхана до чорноморського Самсуна через усю територію Туреччини (звідси до Одеси вже не так далеко). Утім, обидва варіанти або видаються за маловигідні, або ж потребують подальшої серйозної роботи. Прибічники транзиту іракської сировини, щоправда, такого песимізму не поділяють. В «Укртранснафті» стверджують, що по Одеса—Броди здійснюватиметься прокачка іракської нафти за схемою заміщення (маються на увазі еквівалентні поставки нафти із джерел, які розташованi ближче). Принцип заміщення може бути використаний у зв’язку з більш зручною доставкою нафти по вже збудованих і діючих нафтопроводах.
Чи отримає широку підтримку ідея поставок іракської нафти через Україну? Поляки і українці вірять, що отримає. До речі, українські експерти прогнозують, що саме можливість іракських поставок стимулюватиме Варшаву до активнішої роботи над добудовою гілки нафтопроводу з Бродів до Плоцька. Без такої добудови міркування про транзит нафти з Іраку ламаного гроша не вартуватимуть. Будівництво трубопроводу Одеса—Броди Україна завершила ще в 2001 році. Тим часом Варшава, посилаючись на відсутність техніко- економічного обгрунтування проекту, погоджувалася надати лише політичну підтримку нафтовому шляху. Зараз в Польщі є мотивація для більш предметного ставлення до нафтопроводу Одеса — Броди.