Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Зроблено в Білорусі»

Мінські рецепти захисту вітчизняного виробника
19 березня, 2003 - 00:00

Нещодавно російські ЗМІ повідомили про протекціоністські плани Білорусі. Нібито президент Лукашенко дав уряду країни розпорядження підготувати документ, що передбачає встановлення відповідальності за придбання імпортної продукції в тому разі, якщо аналогічні товари виготовляють у самій республіці. У білоруському уряді також розробляють нормативи наявності на торгових прилавках вітчизняної продукції, передало НТВ. Однак п омічник заступника міністра економіки Білорусі Валентин ЛАДУТЬКО не підтвердив «Дню» це повідомлення. «Не знаю, хто поширює таку інформацію, — сказав він. — Я знайомий з усіма розпорядженнями президента, і нічого такого серед них не було. Можливо, це питання обговорювали на засіданні уряду, але це не означає, що треба одразу ж займатися ворожінням на кавовій гущі».

Як розповів «Дню» кореспондент «Білоруської ділової газети» Андрій АЛЕКСАНДРОВИЧ , «квот на вітчизняну продукцію в Білорусі сьогодні немає, якщо не вважати тієї підтримки, яку держава надає виробникам сигарет, спиртних напоїв». «Водночас зараз починається активна політика нав’язування свого, — говорить Андрій Александрович. — Нещодавно президент відвідав мінський оптовий ринок, після чого Мінміськвиконком направив до комерційних структур листа з вимогою обов’язково купувати продукцію на мінському оптовому. Природно, комерсанти обурилися, оскільки багато товарів, які вони отримують з-за кордону, коштують набагато дешевше, ніж на цьому ринку. Офіційно подібні ситуації ніхто не коментує, оскільки пояснити те, що відбувається, згідно із законом досить проблематично.

Одна з основних проблем Білорусі — велика кількість товарів на складах. Наші підприємства працюють, але працюють на склад, оскільки через низьку конкурентоспроможність збути їхню продукцію дуже важко. Звичайно, держава повинна сприяти вітчизняним виробникам. Інша річ, що в Білорусі це роблять виключно методом усунення конкурентів, витиснення імпорту, а про підвищення конкурентоспроможності білоруської продукції навіть не йдеться. Ще один приклад: міністерство внутрішніх справ, міноборони, залізницю, всі державні структури, які мають мережу пралень, зобов’язали купувати тільки пральний порошок хімзаводу в Барановичах.

Те ж саме з російським та українським пивом. Постанова Ради міністрів регламентує ввезення пива через митну систему складів, як наслідок, ціни на нього у кіосках піднімуться щонайменше на 50%. Таким чином лобіюють інтереси білоруських пивзаводів. З другого боку, ті ж виробники кажуть, що якість пива не покращиться. Гроші надходитимуть виключно до державної скарбниці, а підприємства як і раніше залишаться без інвестицій.

Слід зазначити, що Росія сьогодні також лобіює інтереси вітчизняного товаровиробника. Якщо за часів Союзу МАЗи продавали вільно, то останнім часом за різкого лобіювання КамАЗу російським урядом позиції Мінського автомобільного заводу сильно похитнулися, хоча МАЗ намагається рівнятися на європейські стандарти, і його продукція — якісніша за російську».

Варвара ЖЛУКТЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: