Позиції мають властивість мінятися. Особливо в політиків. Проте коли точка зору змінюється двічі на день, то добра не чекати. Одразу дві позиції були видані на-гора американськими офіційними особами щодо вирішення іракської проблеми. Із одного боку, Вашингтон заявив, що до Іраку буде застосовано силу тільки після відповідної санкції ООН. Із другого, високі посадовці Штатів наголошують, що американському президентові цілком достатньо рішення американського конгресу, яке передбачає атаку проти Багдада без попереднього узгодження з іншими країнами.
Проблема, яку, здавалося, світ уникнув, зараз постала знову. Більшість країн світу застерігала Вашингтон від односторонніх дій. Зрештою, Джордж Буш погодився піти назустріч міжнародній спільноті. «Самодіяльність» адміністрації США, до слова, не сильно віталася навіть пересічними американцями, про що свідчили соціологічні опитування. Проте й тут Білий дім підійшов до вирішення проблеми майстерно. США розробили проект двоетапної резолюції, який обговорювався на засіданні Ради Безпеки ООН позавчора. Із нього випливало, що Вашингтон погоджується із ідеєю про повернення міжнародних інспекторів до Іраку. Проте якщо Ірак чинитиме перешкоди, Білий дім залишає за собою право атакувати арабську країну. Здавалося б, така ситуація мала влаштувати всіх. Особливо інших чотирьох постійних членів Ради Безпеки ООН, які мають право «заветувати» американську ініціативу. Йдеться про Росію, Велику Британію, Китай та Франція. Однак Париж висловив свою незгоду. Американці планують зараз запропонувати ще один варіант резолюції. Згідно з ним, інспектори можуть повернутися до Іраку. Якщо ж там їм чинитимуться перешкоди, то США матимуть право атакувати країну не автоматично, а тільки після ще однієї резолюції РБ ООН. Французькі дипломати, судячи з учорашнього повідомлення «Рейтерс», погодилися з таким підходом.
Між тим позавчора ввечері держсекретар США Колін Пауелл зробив досить суперечливу заяву. «США зараз діють у рамках повноважень, наданих президенту резолюцією Конгресу. Вона ясна і мовить, що президент мав право діяти відповідно до вищих інтересів США, незалежно від того, буде діяти ООН чи ні». Схожу заяву зробив вчора і міністр закордонних справ Британії Джек Стро. Поки що зрозуміти складно, з чим пов’язані такі виступи. Або у Вашингтоні у такий спосіб тиснуть на членів РБ ООН, або ж готують їх до неминучого?