На ринку житла у Хмельницькому «є тільки великий попит, та майже немає пропозиції», повідомив для «Дня» начальник відділу нерухомого майна фірми «Ідеал» Олег Якушевський.
«Від вересня ціни на житло збільшилися десь на третину. Тенденція до подорожчання зберігається. Активізувалися будівельні підприємства», — продовжив О. Якушевський. Бо з далеких країв масово повертаються додому заробітчани. Говорять, що часи настали непевні. Мовляв, ліпше вдома пережити драматичні події, що розгортаються у світі.
Якщо донедавна житло дешевшало у Кам’янці-Подільському, то наразі все навпаки. «За тиждень ціни «підскочили» вдвічі, і в наших агентів з’явилося багато роботи», — повідомили в фірмі «Гольдстрім ЛТД». У найвіддаленішому мікрорайоні Кам’янця-Подільського за однокімнатну квартиру платять до 5 тисяч доларів США і вважають, що їм усміхнулася фортуна. Це ті покупці, які були на заробітках у США, Італії, Португалії.
Масове повернення ще не позначилося на ринку праці. Місцеві аналітики прогнозують, що «гірше не буде, бо, набувши досвіду і грошей, люди займуться підприємництвом і навіть створять нові робочі місця».
КОМЕНТАР
Володимир ТКАЧУК, начальник відділу продажу компанії «Самсон» (Київ):
— Ціни на житло в столиці з кожним місяцем підіймаються все вище. Нинішній підйом цін спостерігається на фоні їх значного спаду, що відбувався протягом двох останніх років. Після вересневих вибухів у Нью-Йорку ми звернули увагу на таку тенденцію: різко зросла кількість людей, які звертаються в агентство з метою вкласти гроші в нерухомість, оскільки вони побоюються, що долар буде девальвувати. Зараз ринок покупців більший, ніж ринок продавців — при цьому другі притримують продаж, чекаючи нового підвищення цін. Як завжди, найбільшим попитом користуються однокімнатні квартири. У процентному відношенні підвищення цін на однокімнатні квартири і гостинки більше, ніж на дво- і трикімнатні, причому на квартири в центрі ціни зростають повільніше, ніж на масивах. Це пояснюється тим, що, купуючи квартиру на масивах, людина керується життєвою необхідністю, а бажаючих вкладати великі суми в купівлю житла у центральних районах знайдеться небагато. Щодо можливості повернення із-за кордону українців, які там працюють, у зв’язку із загрозою тероризму, то я не думаю, що це може істотно вплинути на ринок житла. Адже і без того намітилася тенденція до зростання цін на житло, і збільшення на якийсь відсоток числа покупців навряд чи буде помітним.
ВАЛЕНТИНА (прізвище відмовилася назвати), менеджер компанії «Феномен»:
— Об’єктивно квартири дорожчають з осені до весни, а влітку їх вартість падає. Зараз же ціни на квартири весь час зростають, але хороших квартир, як і раніше, мало: всі хочуть краще і дешевше, а зараз такого немає. На думку фахівців, помітне зростання цін пояснюється тим, що будівельні фірми підвищили вартість свого житла і перестали будувати на окраїні, а вслід за ними подорожчали квартири і на вторинному ринку. Можливо, стрибок цін на квартири став відлунням подій у США — таку залежність виключати не можна. Не думаю, що результатом атак терористів стане масове повернення українців додому. У нас тільки житло наближається до європейських стандартів, але є ще умови життя, а вони далекі від ідеальних.