Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЗАПИТАННЯ «Дня»

13 вересня, 2001 - 00:00


Чи може трагедія у США змінити геополітичні розклади у світі?

Чи можуть терористичні акти в США позначитися на Україні?

Анатолій ГРИЦЕНКО, президент Українського центру економічних та політичних досліджень імені Олександра Разумкова.

— Це величезна трагедія, момент істини — і не тільки для США, але й усього світу. В тому, що сталося, є певна частка випадковості та безтурботності, але є й закономірність. У Сполучених Штатів достатньо ворогів, оскільки маючи та відстоюючи свої інтереси практично у всіх регіонах світу, США неодноразово вдавалися до силових дій, і реакції у відповідь у тій чи іншій формі потрібно було чекати. Ця жахлива трагедія не може пройти безслідно, в тому числі й для політики США, оскільки позавчора було зруйновано концепцію «американської фортеці», удар нанесли по шанованих американцями символах військової та економічної сили країни. На мій погляд, складність підготовки адекватних та безпомилкових дій у відповідь полягає в тому, що удар по Америці нанесено, швидше за все, не державою, а неурядовим угрупованням, дії якого контролювати набагато складніше. Зараз дуже важливо, щоб уряд США не зробив недостатньо зважених кроків у відповідь. Нанесення удару відплати по помилковій цілі може спровокувати нову хвилю насильства та терору. Як видно, жодна країна (навіть наймогутніша) не в змозі надійно захистити себе від таких терактів. Але ні в якому разі не можна давати терористам відчути, що вони здатні поставити на коліна весь світ. Для цього треба, насамперед, шукати шляхів більш ефективної співпраці різних країн на рівні спецслужб, навіть якщо деякі країни мають конфліктні інтереси в економічній, політичній та інших сферах. Завдання заборони міжнародного тероризму має об’єднати весь цивілізований світ: друзів, союзників і опонентів. Є над чим замислитися й Україні. Не можна виключати можливості проведення терористичних актів у випадку, наприклад, використання Росією підрозділів Чорноморського флоту, які базуються в Криму, для участі у військових діях у Чечні. У цьому питанні позиція нашого уряду повинна бути викладена зрозуміло і недвозначно. Крім того, Україна повинна гарантувати стовідсотковий державний контроль за постачанням зброї до інших країн, не допускати передачі озброєнь у регіони, де може спалахнути військовий конфлікт (навіть якщо це вигідно економічно).

Володимир МАЛИНКОВИЧ, політолог, директор українського відділення Міжнародного інституту гуманітарно-політичних досліджень.

— Гадаю, що трагедія в США — найважливіше, що трапилося за останні 50 років. І вона, безумовно, істотно вплине на геополітичний розклад у світі. Я з упевненістю можу сказати, що те, що трапилося в США, не позначиться на Україні, оскільки наша країна не веде політику глобалізації. Адже США, по суті, самі почали війну цивілізацій. Це і Перська затока, і Косово... цей список можна ще довго продовжувати. Нинішній час навіть називають ерою глобалізації по-американськи. І позавчорашній терористичний акт можна розцінювати як своєрідну відповідь на американську глобалізацію, але звичайно, це ні в якому разі не може виправдати дії терористів. Адже вони не випадково обрали ті цілі, які є символами американської сили, а не більш небезпечні об’єкти як, скажімо, атомні станції. Це свiдчить про те, що терористи дуже небезпечні і зараз треба думати не про оборону від цих ударів, а про те, як змінити характер взаємовідносин між країнами і як посилити співпрацю в цьому аспекті.

Олексій ПЛОТНИКОВ, доктор економічних наук, співробітник Iнституту світової економіки та міжнародних відносин.

— Я не думаю, що те, що сталося у Сполучених Штатах, може якимсь чином змінити геополітичні розклади. США були і залишаться наддержавою з могутнім економічним і політичним потенціалом. Те, що сталося, тільки ще раз вказує на те, наскільки світ є незахищеним перед тероризмом і підтверджує, що цю проблему треба всім країнам вирішувати спільно, а не окремо. Щодо України, я думаю, що наша країна не може бути мішенню для терористичних актів, оскільки ми не ведемо політику, подібну до політики США, а посилення заходів безпеки — це лише тимчасове явище.

Олександр СУШКО , директор Центру миру, конверсії та зовнішньої політики України:

— Катастрофа в США відкриває завісу над одним з найпесимістичніших сценаріїв історії людства у ХХI столітті. Це — неоголошена тотальна війна нового покоління, для якої не потрібні спеціальні військові технічні засоби (єдиною справжньою зброєю можуть бути ножі), проти якої не спрацьовують традиційні механізми безпеки. В цій війні головні дійові особи можуть залишатися невідомими, а методи ставати гранично варварськими. Ідеологічною основою для такої війни може бути тільки тоталітарна ідея нового покоління — фундаменталізм (не обов’язково ісламський), який протягом останніх десятиліть зробив у своєму поступі не менш відчутних кроків, аніж демократія з її ідеологією прав людини та відкритого суспільства. Нова війна є продуктом поляризації світу, але не між «золотим мільярдом» і рештою, як вважають деякі коментатори, а між світом толерантності і світом насильства, при чому розмежування проходить не вздовж державних чи цивілізаційних кордонів, а всередині суспільств та культур.

В межах певних соціокультурних та релігійних спільнот відбувається концентрація агресії, яка стимулюється і використовується лідерами цих спільнот у якості засобу мобілізації населення. В цьому сенсі показовими є сцени щирої радості, якими зустріли звістку про американську трагедію жителі палестинських територій.

США — найзручніша мішень для вивільнення колективної ненависті, оскільки ця держава виконує роль світового лідера. Не вдаючись у деталі щодо якості виконання цієї місії можна зазначити, що позиції нинішньої наддержави об’єктивно є незрівнянно вразливішими, аніж позиції колишніх лідерів світу, що владарювали в доінформаційну добу. При чому технології, жертвами яких стають американці, створені саме тут, між лабораторіями Microsoft, цехами авіазаводів Boeing та Голівудом. Організатори терору входять не лише у банальний «золотий мільярд», але до перших десятків найбагатших людей світу. Засобів протидії їхньому викликові ще не знайдено.

Попереду — жорстке похмілля знеславлених. Найгіркішим уроком є те, що вдаватися до масованої агресії проти мирного населення в суверенній державі віднині може хто завгодно — безіменний і безвідповідальний. Не доводиться сумніватися в остаточному занепадові «реалістичної» школи політичної науки, яка пропонувала гарантувати безпеку громадян шляхом простого нарощення і модернізації озброєнь та зміцнення «могутності». Безпека — глобальне явище, що містить проблеми, які не можуть бути вирішеними в межах однієї держави, навіть — світового лідера.

Олександр БОГОМОЛОВ , віце-президент Центру близькосхідних досліджень:

— Є побоювання, що накал суспільної думки і тиск на президентську адміністрацію США може призвести до того, що будуть вжиті дуже сильні репресивні заходи на світовому рівні. І це дуже непокоїть усіх поміркованих експертів. Тільки зважені кроки з вивченням справи у найменших подробицях і попри великий внутрішній і зовнішній тиск дозволять Сполученим Штатам вийти з цієї кризи. Тому що те, що сталося — це, насамперед, безпрецедентна світова політична криза. Вона не стосується лише США, вона стосується усіх третіх сторін, навіть безпосередньо не задіяних у цьому конфлікті. Ця справа в майбутньому не може не вплинути на всі рівні світових міжнародних відносин, не тільки політичних, але й економічних. Це також вплине на нас з вами і на наші відносини з арабськими країнами.

Зараз ми бачимо в новому світлі зовнішню політику Сполучених Штатів за останні роки, а також їхню роль в світових міжнаціональних та міжрелігійних конфліктах. США у багатьох відношеннях насправді були світовим лідером, і в них можна багато чому навчитися. Але вони повинні зрозуміти, що їх методи зовнішньої політики треба коригувати. Бо їх поведінка грунтувалася на невисловленому припущенні, що «Ми можемо робити все, бо ми не є вразливою країною». Найважливіше повідомлення цієї страшної події, її головний зміст в тому, що усі в цьому світі є вразливими, незалежно від правоти чи не правоти, незалежно від того, кращий чи гірший політичний устрій у тієї чи іншої країни. І навіть найбільший і найсильніший є вразливим так само. Тому поводитися треба, виходячи з цього.

Що стосується можливих організаторів цих терактів, мені сподобалася думка одного експерта ФБР, який виступав на Сі- Ен-Ен. Він сказав, що зараз ми мусимо переглянути всі матеріали, які у нас є, на всіх, кого ми тільки можемо підозрювати. І це є єдиний нормальний підхід. Цілком зрозуміло, що у США по всьому світові є дуже багато ворогів. У більшого ворогів завжди більше. І не тільки ворогів зовнішніх, таких як певні сили в ісламському світі, але й ворогів внутрішніх. Ми знаємо, що і в США не все гаразд, і що й там суспільство не є ідеальним. Принаймні, ми всі колись дивились фільми про мафію, і знаємо, яку роль колись в американському суспільстві відігравав Дон Карлеоне. Ми знаємо, що в США збігаються інтереси багатьох корпоративних сил, в тому числі і тих, чиї дії не завжди є повністю прозорими і чесними. Зараз будь-яка зміна зовнішньополітичного чи внутрішньополітичного курсів призводить до того, що економічні інтереси багатьох змінюються. В даному випадку, йдеться про величезні гроші, які можуть бути спрямовані в оборонний комплекс.

Сергій ТОЛСТОВ , директор Інституту політичного аналізу та міжнародних досліджень:

— Кожна епоха починається раніше, аніж люди встигають зрозуміти, що вона настала. Як правило, зрозуміти це їм допомагає якась знакова подія. Зараз ця подія сталася. Епоха, протягом якої затвердилася гегемонія розвиненого Заходу і розгорталася боротьба всередині християнського світу за розвиток демократії виявилася неспроможною, зжила себе. Правим виявився не Бжезінський, а Хантінгтон (американський політолог, автор книги «Зіткнення цивілізацій і перебудова світового порядку» (1996), в якій стверджує, що якщо ХХ століття було століттям зіткнення ідеологій, то ХХI століття буде століттям зіткнення цивілізацій. — Ред. ). Визначився вододіл між християнським цивілізованим світом і тим світом, де знищення чужака є не чимось аморальним або гріховним, а навпаки — благом і способом довести, що ти — справжній чоловік. За адміністрації Клінтона Захід фліртував з ісламськими рухами на кшталт чеченців у Росії та албанців у Косово. Але більше цього не буде. Солідарність розвитку християнського світу переважить ті розбіжності та проблеми, що їх не було подолано внаслідок холодної війни. Літаки розгромили символ глобалізації. Якщо говорити про глобалізацію як про явище, що має якийсь позитивний аспект, то мова повинна йти про зміцнення солідарності Євроатлантичного співтовариства і встановлення таких форм співпраці, які допоможуть країнам, що зазнали поразки у холодній війні, скористатися технологічними, технічними, політичними та іншими досягненнями своїх більш удачливих партнерів у рамках цього співтовариства.

Костянтин ЄЛІСЄЄВ , директор кабінету міністра МЗС України, член кризової групи при МЗС України:

— Із перших хвилин, коли було отримано інформацію про серію терактів у Сполучених Штатах, при МЗС України було створено кризову групу на чолі з держсекретарем Міністерства Юрієм Сергєєвим, до якої увійшли провідні фахівці з консульських питань, українсько-американських відносин. Мета групи — вироблення позиції України щодо розвитку подій у Штатах. Найголовніше наше завдання — відстежування інформації про громадян України, які могли опинитися в епіцентрі терактів. При Міністерстві створено цілодобову гарячу лінію, по якій кожен громадянин може дізнатися про долю своїх родичів та знайомих у Сполучених Штатах. Поки що ми не отримали жодних відомостей про те, що внаслідок терактів постраждали українці. Україна також ініціювала проведення термінового засідання Ради Безпеки ООН. Оскільки працівників штаб-квартири ООН в Нью-Йорку було евакуйовано, засідання минулої ночі пройшло в Представництві України при ООН. Як результат, було прийнято спільне рішення членів Ради Безпеки ООН для скоординованої боротьби з проявами міжнародного тероризму. Україна засуджує акти тероризму та наполягає адекватно відреагувати. Міністерство з надзвичайних ситуацій України також заявило про готовність надіслати пошуково-рятувальний загін. У середу вранці міністр закордонних справ Анатолій Зленко, держсекретар МЗС Юрій Сергєєв на зустрічі з Надзвичайним та Повноважним Послом США в Українi Карлосом Паскуалем висловили свої співчуття та провели бесіду з приводу можливих спільних дій з метою подолання наслідків терактів. Генконсульство України в Нью-Йорку зв’язалося з цього приводу з місцевими властями і також запропонувало допомогу, яка може знадобитися. Згідно з дорученням міністра закордонних справ всі дипломатичні представництва України за кордоном переведені на надзвичайний режим роботи, посилено їхню охорону. Українським дипломатам рекомендовано обмежити пересування по країнах, в яких перебувають. Посилено охорону Посольства США в Україні.

Кризова група при МЗС вивчає також можливі негативні наслідки внаслідок трагедії в США на економічну та фінансову ситуацію України. Ми мусимо зробити все необхідне, аби не повторилися події 1998 року, коли на азіатських ринках стався фінансовий обвал, а Україна виявилася до цього не готовою. Як відомо, уже піднялися ціни на нафту та золото, падає курс долара.

Разом із тим я хотів би наголосити на тому, що МЗС працює в нормальному режимі, паніка відсутня, усе під контролем. Терористи переступили межу. Серія терактів показала, що країни світу повинні боротися з тероризмом не поодинцi, а глобально. ООН має нарешті ухвалити Конвенцію щодо боротьби з тероризмом. Світова спільнота має забути про свої політичні амбіції і розпочати реальну боротьбу. Досі подібна конвенція існує тільки в рамках Ради Європи.

Пiдготували Оксана ОМЕЛЬЧЕНКО, Наталя ТРОФIМОВА, Варвара ЖЛУКТЕНКО, Сергiй СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: