Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Складність діалогу — в строкатості опозиції

31 березня, 2001 - 00:00

Секретар Ради національної безпеки і оборони України Євген Марчук учора заявив, що зараз проводяться консультації про можливість переговорів між владою та опозицією. Зi слів секретаря РНБО, «вже на цьому етапі стає зрозумілим, що процес буде важким». «Консультації, ініційовані представниками влади з деякими активістами ФНП для вивчення можливості проведення переговорів, показали, що вони можуть не відбутися з вини ФНП-опозиції», — сказав він. За словами Є.Марчука, початок підготовчого етапу ускладнюється «попередніми умовами у вигляді ультиматумів, які висуває ФНП, спробами шантажувати владу новими публічними акціями, образливими випадами на адресу опонентів», повідомляє Інтерфакс-Україна. Секретар РНБО звернув увагу на той факт, що в останні дні активісти Форуму нацпорятунку зробили ряд заяв, «з яких зрозуміло, що вони не зацікавлені в переговорах, бо переговори менш ефективні для передвибочої «розкрутки», ніж факельний хід або вуличні зіткнення з міліцією». Є.Марчук особливо відзначив, що «участь у переговорах з боку Форуму національного порятунку молодіжних ультраправих угруповань, які брали участь у масових акціях, не дозволить почати навіть підготовчий етап».

Секретар РНБО висловив думку, що Форум національного порятунку «не може монопольно представляти всю опозицію в Україні» оскільки понад 10 мільйонів громадян України на президентських виборах 1999 року підтримали «лідера структурованої лівої опозиції». «Саме тому влада не може проігнорувати ліву опозицію. Їхнi лідери також можуть брати участь у переговорах, якщо висловлять таке бажання», — сказав він. На думку Є.Марчука, в Форумі нацпорятунку «розуміють, що відсутність закону про опозицію і парламентську більшість створює сприятливі умови для повної безвідповідальності у разі порушення нею досягнутих домовленостей і взятих зобов’язань». «Крім того, — додав він, — така ситуація дозволяє деяким членам ФНП бути одночасно і в опозиції, і в парламентській більшості, і в урядових структурах».

Є.Марчук зазначає, що Форум нацпорятунку «має багато своїх внутрішніх проблем, адже в його складі є і правi, і лівi, якi скоро роз’єднають парламентські вибори». «ФНП має своїх олігархів — і відомих, і прихованих — iз серйозними фінансовими інтересами», — додав він. Секретар РНБО також відзначив, що ФНП «засвітився» з досить відкритою підтримкою з-за кордону, яка не зовсім вписується в українське законодавство».

Відповідаючи на запитання, чи можна вважати ситуацію з переговорами безнадійною, Є.Марчук сказав: «Всі складності можна подолати, якщо з обох сторін є бажання дійсно вести такі переговори. З боку влади таку ініціативу виявлено, є розуміння, що єдиний шлях досягнення компромісу — переговори». Коментуючи критичні думки про те, що його фігура як учасника переговорів неприйнятна для опозиції, Є.Марчук заявив, що «це знову питання попередніх умов, політичної строкатості ФНП, проблеми лідерства в ньому і послідовності в діях його учасників». «Нещодавно деякі нинішні члени ФНП національно-патріотичної спрямованості звинувачували мене в участі в об’єднанні «канівська четвірка», оскільки там був Олександр Мороз (лідер Соцпартії). Тепер ці ж люди знаходяться в одній політичній структурі з О.Морозом і зовсім не турбуються з приводу того, що він говорить від їх імені. І не враховують, що О.Мороз має блискучий досвід з розвалу політичних союзів у найбільш відповідальний момент», — помітив Є.Марчук.

Тим часом громадяни України, якi спостерігають за тим, що відбувається в країні, в більшості своїй підтримують «мирний» варіант вирішення політичної ситуації в Україні і вважають, що Президент повинен вступити в переговори з опозицією. За це висловилися від 37% в Одесі до 45% у Львові учасників телефонного опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) 14—16 березня в 4 містах: Києві, Львові, Одесі, Харкові. У кожному місті було опитано по 400 чоловік, усього — 1600. Трохи менша кількість людей підтримує «силовий варіант» виходу з кризи, вважаючи, що Президент повинен «навести порядок», використовуючи «в рамках закону силові структури» — в середньому таких респондентів біля 20%. Вважають, що Президент повинен піти у відставку від 23% учасників опитування у Києві до 35% у Львові.

Соціологи відзначають як особливо характерний той факт, що навіть ті, хто виступає за відставку Президента, в абсолютній більшості схильні до використання виключно правових засобів вирішення конфлікту. На запитання, «як саме потрібно діяти, якщо Президент не захоче сам піти у відставку?», яке задавалося тільки прихильникам відставки Президента, майже дві третини відповіли, що робити це варто виключно парламентським шляхом, через імпічмент, і тільки п’ята частина — що для цього потрібно продовжувати масові акції, подібні до тих, що вже проводилися. За продовження масових акцій виступають приблизно 6% від загальної кількості опитаних у всіх містах.

Наталя ТРОФIМОВА, «День»
Газета: