Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Київ таки незадоволений партнерством «по-російськи»

21 березня, 2001 - 00:00

Скандал, пов’язаний з проведенням військових навчань російським Чорноморським флотом у Криму в лютому цього року, здавалося, завершиться, не розпочавшись. Розповсюджена деякими ЗМІ інформація про порушення Москвою українського законодавства проведенням подібного роду навчань спочатку наштовхнулася на спростовування офіційним Києвом. МЗС України тодi заявляло, що дії Росії відповідають двостороннім угодам по Чорноморському флоту. Мінооборони взагалі ухилялося від коментарів. Здавалося, Київ докладає всіх зусиль, аби не псувати відносин із стратегічним партнером.

Тема отримала новий розвиток останніми днями.

Аналіз інформації, проведений Міністерством закордонних справ України, привів до висновку, що кілька положень двосторонніх угод командування російських морських піхотинців таки порушило. По- перше, навчання розвідувально-десантних підрозділів морської піхоти Чорноморського флоту Росії не узгоджувалося з Міністерством оборони України. Те, що дитячий оздоровчий табір «Алсу-2», на якому і «тренувалися» російські військові, передано росіянам в оренду згідно з угодами чотирирічної давнини, зовсім не передбачає вседозволеності для іноземних вояків. По- друге, російське командування не спинив від проведення навчань із застосуванням вибухових пристроїв та стрільбою (правда, холостими патронами) навіть той факт, що табір «Алсу-2» розташований якраз у державному заказнику «Байдарський» Бахчисарайського району.

З’ясування цих відомостей змусило нарешті офіційний Київ переглянути попередню реакцію. Як майже завжди — із запізненням (проте, кажуть, краще пізно, ніж ніколи). На минулому тижні МЗС України направило своїм російським колегам ноту, в якій підкреслювалося, що командування ЧФ РФ порушило чинне законодавство України. Заодно українські дипломати звернули увагу російської сторони на недопущення подібних випадків у майбутньому. Зволікання України з реакцією щодо порушень росіянами базових документів речник нашого МЗС Ігор Грушко учора пояснив «чутливістю такої сфери, як питання, пов’язані з присутністю ЧФ РФ». На його думку, «оперативність та швидкість — важлививий, але не головний чинник у врегулюванні питань, що виникають»... Очевидно, не менш скрупульозно вивчають передану Москві ноту і в російському дипсередовищі, позаяк минув уже тиждень, проте ані заперечень, ані вибачень від наших сусідів досі не надходило. Тим часом МЗС України звернулося до Кабінету Міністрів iз пропозиціями щодо вдосконалення механізму співпраці міністерств та відомств iз питань виконання Угод по Чорноморському флоту, а також проведення розслідування згаданого випадку, повідомив Ігор Грушко.

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: