«Оскар-2001» — захід цілком традиційний, поглянути хоча б на список номінантів. Одна мелодрама — «Шоколад», одна соціальна драма — «Ерін Брокович», кримінальне «чтиво» — «Траффік», псевдоісторичне з елементами бойовика — «Гладіатор» та китайська екзотика — «Тигр, що крадеться, дракон, що затаївся». Більш ніж красномовні зразки своїх жанрових категорій: всі, безумовно, гуманні, в міру повчальні, без міри політкоректні та тотально розважальні. Але від американських академіків складно чекати іншого підходу — індустрія все-таки. Навіть «Тій, що танцює у темряві», яка оспівала в нових формах мюзикл — чисто американський винахід, — почестей не дісталося. Напевно, підвела відсутність хеппі-енда. Проте Бьорк обіцяє бути присутньою на церемонії у звичній для себе ролі — співачки, оскільки номінується за «Кращу пісню».
Оскарівське шоу — захід затяжний. Смішно навіть пригадати, що перше нагородження тривало усього чотири з половиною хвилини. Тепер колеги вітають один одного довго, хоча і ненудно — з півроку сценаристи працюють над жартами та репризами для тих, хто стоїть на сцені. У церемонії є свій конферансьє, з яким цього року трапився вельми скандальний конфуз. Виплеснувши в пресу все наболіле про Академію, комік Біллі Крістал залишив цей пост, і внаслідок довгих відборів та зволікань естафету прийняв Стів Мартін. Змiнити місце дислокації «Оскар» встиг ще в минулому році. Зал «Шрайн» знаходиться в сумно відомому районі Лос-Анджелеса South Central, який славиться високим рівнем злочинності. Так що, судячи з усього, в цьому році зірок на «Оскарі» буде не менше, ніж охоронців.
«Оскар» для каналу «1+1» — явище майже відчутне. Участь у таких масштабних проектах, як грузинський фільм «1001 рецепт закоханого кухаря» з Пьєром Рішаром та франко-українсько-російський проект Режі Варньє (володаря «Оскара» за «Індокитай») двічі удостоювало генерального продюсера «1+1» Олександра Роднянського честі стати номінантом у категорії «Кращий іноземний фільм». Ще 1997 року «1+1» видав кінодовідник, присвячений історії премії «Оскар». У цьому ж році на каналі відбулася і перша українська трансляція церемонії. Четвертий рік поспіль «1+1» адаптує шоу для українського глядача та транслює нарівні з усіма європейськими країнами, в які змонтована телевізійна версія попадає через кілька днів після самої події. Справа, самі розумієте, громіздка та непроста. Тому над демонстрацією працює кілька десятків перекладачів та консультантів, головний з яких — ведучий Юрій Макаров — виступає в ролі коментатора, який майстерно відтворює ефект прямої трансляції.