Тривала й безперспективна ворожнеча одних депутатів Кримської Верховної Ради з іншими спричиняє все більшу увагу органів влади в країні. За дорученням Президента урядова комісія під керівництвом першого віце-прем’єр-міністра країни Юрія Єханурова кілька тижнів вивчала соціально-економічне становище регіону й «випад» гілок влади в управління автономією. Роботу комісії завершували особисті зустрічі заступника глави уряду та міністра фінансів Ігоря Мітюкова з представниками Верховної Ради, Рахункової палати Криму, уряду, представництва Президента, народними депутатами України від Криму. На зустрічах Юрій Єхануров наголошував, що напередодні поїздки в Крим він зустрічався з Президентом України Леонідом Кучмою, який «дуже стурбований ситуацією в Криму». За словами віце-прем’єр-міністра, у Президента України з приводу ситуації в Криму «велике хвилювання й велике бажання, щоб приймалися зважені рішення». Однак, як повідомляє агентство Інтерфакс-Україна, київський кореспондент, якого тільки й допустили на зустріч Юрія Єханурова та Ігоря Мітюкова з членами Президії (Леонід Грач заборонив допуск на неї будь-кого з кримських журналістів), вже на зустрічі глави урядової комісії і міністра фінансів з Президією Верховної Ради «присутні… звернулися з проханням до Ю. Єханурова ще раз попросити Президента України усунути з посади главу уряду Криму Сергія Куніцина й членів Радміну автономії відповідно до рішення кримського парламенту, прийнятого ще в середині минулого року». Прохання було, очевидно, дуже особистим, оскільки навіть прес-секретар Леоніда Грача та прес-служба Верховної Ради оприлюднити цей факт посоромилися. На всі зустрічі Юрія Єханурова в уряді всіх журналістів допустили, тому ми можемо свідчити, що члени уряду, в свою чергу, подібних «кровожерливих» прохань не висували, але слід і констатувати, що члени Президії парламенту на своїй зустрічі «скромно змовчали» про те, що ще раніше — в грудні 1999 року — кримський же парламент ухвалив рішення про відставку всієї Президії на чолі з головою, і Президент, як мінімум, повинен тепер вибрати, яке з двох рішень має бути виконане…
У принципі ніхто й не сумнівався, що місія Юрія Єханурова в Криму має особливо делікатний характер. Конфлікт в середовищі кримських депутатів все більше трусить Київ. За завданням глави держави «мирити» їх приїжджали вже декілька делегацій — і міністр фінансів Ігор Мітюков, і секретар політради при Президентові Валерій Пустовойтенко. Внаслідок цього одним iз головних завдань комісії було відділення «зерен» від «полови» в усьому тому, що наговорили й написали киянам кримчани. Наприклад, виявивши багато фактичних і цифрових невідповідностей в інформації голів депутатських комісій, відісланій заздалегідь Юрію Єханурову, депутати на сесії вимагали відкликати свої підписи. Леонід Грач пом’якшив ситуацію тим, що заявив, нібито інформація — всього лише одне з «багатьоїх видінь» і оцінок кримської проблеми. Конфлікт влади тут триває вже понад рік i втягує в свою орбіту ворожнечі багато органів влади на місцях і громадські організації, які за своєю природою повинні не ворогувати і співпрацювати. Щодо цього кримська ситуація стає небезпечною й далі нетерпимою. Тому все питання тепер полягає в тому, наскільки успішнішою, ніж попередні, буде місія Юрія Єханурова? Чи вдасться їй знайти і викласти Президентові більш результативні заходи для встановлення миру на півострові? Можливо, що, з економічної й господарської точки зору, робота останньої комісії, яка має всі шанси стати постійно діючою, оскільки Юрій Єхануров заявляв, що, можливо, повторить свій приїзд через декілька днів, вже, вочевидь, після доповіді Президенту, i буде результативнішою.
Поки Юрій Єхануров і Ігор Мітюков демонстрували в Криму толерантність. Для повноти картини вони зустрілися з народними депутатами від Криму. Як вдалося дізнатися кореспонденту «Дня», Юрій Єхануров зустрічався з народними депутатами від АРК в п’ятницю, 23 лютого, в приміщенні Верховної Ради України. Зустрічі відбувалися за групами: окремо з комуністами, оскільки вони попросили про це. До групи увійшли народні депутати М.Штепа, В.Кучеренко, а також народні депутати від Севастополя. Відбулася окрема зустріч iз колишнім главою кримського уряду Анатолієм Франчуком. Окремо Юрій Єхануров зустрічався з Рефатом Чубаровим і Сергієм Івановим.
Ми зв’язалися з Рефатом Чубаровим і запитали його: якщо це не таємниця, які саме оцінки кримської ситуації главі комісії Юрію Єханурову виклали ви особисто?
Рефат Абдурахманович відповів письмово: «Мої пропозиції й висновки полягають у тому, що, по-перше, конфлікт між урядом і парламентом АРК був приречений непомірними амбіціями Леоніда Грача в монопольному правлінні Кримом, яким вчасно не поклав край Київ. Як приклад я навів відому постанову ВР АРК «Про кадрову політику в Криму». При цьому я нагадав, що ще 1999 року я неодноразово на нарадах в адміністрації Президента говорив про необхідність припинити дію цієї постанови, але ніхто тривалий час не хотів втручатися в цю проблему. А Грач тим часом посилено розставляв кадри за принципом особистої відданості.
По-друге, Леонід Грач, на відміну від Сергія Куніцина, намагається не заглиблюватися в розв’язання актуальних проблем, які не принесуть йому політичних дивідендів. З моєї точки зору, Леонід Грач розділяє проблеми, що вимагають розв’язання, за принципом вигідності (привабливості) для підняття його політичного іміджу й займається лише ними. Стиль Сергія Куніцина полягає в тому, що він береться за всі актуальні проблеми й уміє знайти їхнє розв’язання, хоч би яким складним воно було. Наприклад, Леонід Грач навіть не наблизився до розуміння проблеми репатріантів у повній її глибині, а Куніцин швидко зрозумів суть справи й налагодив ділову роботу.
Можна навести й інший приклад: проблема землі. Зі свого боку, Леонід Грач, як і інші, чудово розуміє, що під час реформування сільського господарства на місцях відбуваються дуже складні процеси, що вимагають втручання й представницької влади автономії. Йдеться не лише про те, що велика частина кримських татар залишається абсолютно без землі, що вже мало б стати причиною спеціального розгляду на сесії ВР АРК. Річ у тім, що сьогодні практично всі органи державної влади «завалені» скаргами сільських жителів на ті безчинства, зокрема й грубі порушення чинного законодавства, що кояться на місцях. Тому потрібно об’єднання зусиль всіх гілок влади, щоб якомога безконфліктніше завершити реформування сільського господарства, тим паче зараз вже настав етап розподілу майна колишніх колгоспів. Грач не може не розуміти важливості цієї проблеми, але він не хоче демонстративно «наступати» на установку комуністичної партії, що зводиться до того, що земля має залишатися в колективному користуванні. Тобто на словах він начебто виконує указ Президента, а на практиці просто саботує його. А Куніцин зайнятий проблемою землі по вуха, й там, де він особисто її розв’язує, немає склок і конфліктів, а де справу взяли в руки регіональні прихильники Грача — там конфлікти.
По-третє, у взаємовідносинах «влада — релігія» Леонід Грач, навпаки, на практиці максимально використовує вплив і можливості однієї з релігійних конфесій для зміцнення власного авторитаризму на півострові. Але й це було б не так страшно, якщо він iз властивим йому цинізмом не протиставляв би наявні в Криму релігійні конфесії й не підштовхував би їх до протистояння та конфлікту, наприклад, з приводу будівництва собору Олександра Невського або встановлення тисячі хрестів.
Я сказав Юрію Єханурову, що однією з форм наділення кримських татар, що проживають в селі, земельними ділянками я бачив би прийняття державою спеціальної схеми надання грошових ресурсів безземельним у розмірі вартості середнього паю (не готівкою, але до сплати при придбанні землі, коли вона стане товаром). Річ у тому, що така ідея розробляється КМ України щодо переселенців з Чорнобильської зони (таких близько 5 тисяч сімей).
По-четверте, звичайно, я особливу увагу приділив необхідності представництва кримських татар в майбутньому складі парламенту Криму та в органах виконавчої влади.
На підсумковій прес-конференції в Сімферополі Юрій Єхануров високо оцінив кримські зустрічі, особливо зустріч з Президією Верховної Ради, яку раніше в бесіді з журналістами назвав «емоційною». Він сказав, що головним завданням групи є «практична допомога виконавчій владі Криму» й необхідність з’ясувати, що треба вирішити на центральному рівні, що треба вирішити тут за допомогою центрального уряду, а що треба зробити самим на місці». Він сказав: «Ми демонструємо відкриту роботу, й ви завжди знатимете, хто виконує й хто не виконує доручення Президента». Юрій Єхануров сказав: «Якщо уряд демонструє сьогодні економічне зростання в Криму, якщо уряд вирішує соціальні питання, то таким чином він досить кваліфікований». Однак «різкість обвинувачень уряду з боку Верховної Ради, які не мають під собою документальних підстав і які не сприяють поліпшенню справ, свідчить про недостатній рівень діалогу між ними». Він підкреслив: «Діалог має бути… Іншою робота просто бути не може. Інша річ, що слід було б перейти на роботу щоденну, показувати, що реально вирішується, як ці питання вирішуються спільно. Розповідати про те, хто більше любить народ, не треба. Я б дуже просив і представників Верховної Ради, і уряд цей діалог вести щодня, я вважаю, що цей діалог цілком можливий».
Ігор Мітюков, у свою чергу, сказав журналістам, що «команда, яка сьогодні працює в міністерстві фінансів Криму, — це одна з найбільш професійних фінансових команд, які працюють iз регіональними бюджетами», що комісія поставила кримській владі завдання до 1 квітня ліквідувати заборгованість із заробітної плати, до 28 березня врегулювати борги перед державним бюджетом. Міністр фінансів України назвав кримський бюджет цього року «першим реальним бюджетом за останні роки». Разом із тим, він сказав, що щойно його буде підписано, Мінфін оскаржить деякі його положення: він назвав аморальним рішення виділити 105 мільйонів гривень дотації на виробництво горілки в Криму, тоді як автономія має 20 мільйонів гривень боргів із зарплати бюджетникам. Він сказав, що горілчані підприємства, дотовані кримським бюджетом, зі своєю продукцією демпінгують у інших регіонах України, це порушення й антимонопольного законодавства, й бюджетної системи країни. Юрій Єхануров додав при цьому, що «це не іграшки» й «цілком можливо, що Антимонопольний комітет… серйозно покарає за такі речі». Загалом Юрій Єхануров зазначив, що на зустрічах піднято дуже багато найскладніших питань, над вирішенням яких слід працювати й поки «проблем більше, ніж рішень». Звичайно, йдеться про економічну сферу. Кадрові проблеми, як стає зрозуміло з висновків комісії, залишаються прерогативою рішень і відповідальності виключно Президента.