З нового року процес пошуку українцями свого робочого місця набуватиме нових рис і особливостей. В усякому разі так стверджують у Державній службі зайнятості України. Так, з 1 січня спадкоємиця колишнього бюро працевлаштування у зв’язку з введенням в дію Закону про обов’язкове державне страхування на випадок безробіття, виконуватиме функції виконавчого директора фонду страхування. Соціальними партнерами фонду є уряд, роботодавці та профспілки. Залишається сподіватись, що ВР України встигне затвердити тарифи відрахувань до фонду для його фінансового наповнення. І тоді Держслужба зайнятості зможе економічно — спеціальними дотаціями — зацікавлювати роботодавців, котрі працевлаштовуватимуть неконкурентоспроможних на ринку праці людей, зокрема молодих та передпенсійного віку. До речі, одна з ідей передбачає достроковий, на 2 роки раніше, вихід на пенсію та певну доплату тим, хто на це відважиться.
«Новорічним подарунком» для зареєстрованих безробітних мають стати також одноразові й повні виплати допомоги по безробіттю, що, на думку авторів нововведення, може бути використано як стартовий капітал для створення власного бізнесу, а отже, — нових робочих місць. Крім того, державні посередники між роботодавцями та безробітними прагнуть створити єдиний банк даних про наявність вакансій у тому чи іншому регіоні країни. З метою ж запобігти численним зловживанням планується налагодити контроль за «неофіційними» джерелами доходів громадян. Адже нерідко соціальну допомогу отримують люди, які непогано заробляють, але не поспішають радувати цією обставиною державу. Запроваджується також розроблена українськими науковцями на принципах індивідуальної роботи з незайнятими громадянами єдина технологія роботи з клієнтами служби зайнятості. Про всі ці нововведення повідомив на прес-конференції з нагоди 10-річчя Державної служби зайнятості України міністр праці та соціальної політики Іван Сахань. Проблемами на ринку праці, зазначила директор Держслужби зайнятості Наталя Іванова, є приховане безробіття і труднощі з працевлаштуванням молоді, що складає 30% від усіх зареєстрованих. Цікаво, що у категорію неконкурентноздатних переважно потрапляють випускники недержавних вузів, хоча педагогам відомі справжні потреби і прогнози на ринку праці. Окрема тема — підприємницька діяльність фірм, що працевлаштовують за кордоном. Щоб держслужба зайнятості, що ліцензує таку діяльність, могла впливати на ситуацію, нею ініційовано прийняття нового закону про особливості ліцензування у цій специфічній сфері послуг.
Як відзначила Наталя Іванова, нині Держслужба зайнятості єдина, має можливість формувати активну поведінку людей на ринку праці. З цією метою спеціальний курс навчання з мистецтва шукати роботу і «завойовувати» роботодавця запроваджується не лише у структурах служби, але й у навчальних закладах. Адже, «шукати роботу — особлива робота», — переконана вона.
ДО РЕЧІ
Якщо на обліку державної служби зайнятості 5 років тому перебувало 640 тис. незайнятих громадян, а за її послугами зверталось 10%, то нині зареєстровано понад 2 млн. 615 тис. людей і звертається по допомогу кожен другий. Рівень зареєстрованого безробіття на 1 грудня нинішнього року склав 4,18% працездатного населення. Реальний економічний рівень безробіття в Україні, визначений за методологією Міжнародної організації праці у червні цього року, становив 11,4% економічно активного населення віком 15—70 років. Протягом 11 місяців службою зайнятості працевлаштовано 554 тис., охоплено професійним навчанням 122 тис. і спрямовано на громадські роботи 237 тис. незайнятих громадян.