Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Температурний» удар проти «боргового»?

22 листопада, 2000 - 00:00

На багатоповерхових будинках у Сімферополі та інших містах з’явилися оголошення: «Шановні мешканці! У зв’язку із заборгованістю за послуги теплопостачання вашого будинку в сумі (далі йшла вписана від руки, як правило, шестизначна сума в гривнях) будинок не буде підключено до системи теплопостачання… Пропонуємо погасити заборгованість у триденний термін!». Цією ухвалою влада зробила удар у відповідь на неплатежі: незважаючи на те, що листопад у Криму видався теплим — денна температура на сонці іноді перевищувала 20 градусів! — за минулий тиждень, як констатував на спеціальній нараді глава кримського уряду Сергій Куніцин, поточна оплата за газ і електроенергію знизилася до рівня 41% (за електрику) і 59% (за газ). І це — незважаючи на масштабні заходи по «вибиванню» платежів, які прийнято органами влади, енергогенеруючими і комунальними організаціями. І тепер у мікрорайонах кримських міст збираються ініціативні групи, які від імені мешканців готують документи для подачі в суди. У чому ж причина, і які будуть наслідки цієї «комунальної війни» влади з народом?

Треба сказати, що самі керівники «Кримтеплокомуненерго» чудово розуміють, що спосiб, вибраний ними для підвищення сплачуваності за подачу тепла, непридатний. Але населення Криму заборгувало «Кримтеплокомуненерго» вже 77 млн. грн. Відключити в будинку тільки ті помешкання, мешканці яких заборгували, немає технічної можливості. А ще уряд України вирішив, що місцеві опалювальні організації повинні купувати у держави газ за передоплатою, і тепер, щоб отримати паливо, вони повинні спочатку перерахувати гроші. Але де їх взяти заздалегідь, якщо за загальними правилами мешканці повинні сплачувати за послугу після отримання тепла, якщо, звичайно, не враховувати боргів? Тому Кримський уряд, як повідомив журналістам Сергій Куніцин, послав до Києва листа, в якому вказав, що вимога передоплати за газ не зовсім законна. Але відповіді немає, а холоди йдуть. Сезон почався, а борги зростають. Тому застосували метод «колективної відповідальності». І весь Крим обурився…

Сьогодні в Криму iз 198 котельн «Кримтеплокомуненерго» працюють 147. 29 котельн ще не ввімкнено через те, що місцева влада не прийняла ухвали про початок опалювального сезону, у 20 котельн — немає енергопостачання. Донедавна Крим споживав чверть всього мазуту, що спалюється котельними в Україні, тому частина котельних у Керчі та Феодосії, куди сягнула нитка газопроводу, уряд Криму постарався перевести на газ. Таким чином, вдалося значно здешевити опалювальний сезон. Річна потреба, наприклад, Керчі — 31,6 тис. тонн мазуту і 4,9 млн. кубометрів газу. У разі переведення двох керченських котельн на газ його споживання зросте до 22 млн. кубометрів, зате споживання мазуту знизиться до 16 тис. тонн. При ціні мазуту 940 грн. за тонну, а газу — 231 грн. за тисячу кубометрів реальна річна економія тільки в Керчі становить 10,5 млн. грн. При цьому важливо, що собівартість «газової» гігакалорії тепла знижується на 12 — 16% у порівнянні з «мазутною», а це означає, що на стільки ж можна знизити й тарифи, від яких сьогодні всі стогнуть. Аналогічно потреби об’єднання «Феодосіятеплокомуненерго» в мазуті зараз становлять 39,7 тис. тонн, а при переведенні на газ вона знизиться до 13,7 тис. тонн і річний економічний ефект становитиме 28,1 млн. грн. Однак «мазутомісткість» кримських котельн все ще залишається великою і урядові доводиться застосовувати великі зусилля, щоб дістати мазут. Ще нещодавно його запаси становили 8,7 тисячі тонн, його вистачало до середини грудня, але тепер, як повідомив Сергій Куніцин, міністр палива і енергетики Сергій Єрмілов пообіцяв виділити ще 1 тис. тонн для опалювання багатостраждального Щолкіно, і тепер мазуту вистачить до кінця року. На кінець зими і весну запасів поки що немає і гінці з кримського комітету житлово-комунального господарства «шастають» у пошуках мазуту по всьому СНД.

Відключення будинків від теплопостачання невигідне самому «Кримтеплокомуненерго», адже за цей час нарахування для оплати не провадитимуться. Отже, житлокомунгоспи цим тільки збільшать свої збитки. А ситуація така, що 78% від їх виручки йде на закупівлю енергоносіїв, а за 22% треба ухитритися і податки заплатити, і виплатити зарплатню, і відремонтувати мережі. На розвиток підприємств у тарифах не закладено жодної копійки. Ось і виходить, що профілактичні ремонти роками не провадяться, нові технології та обладнання не застосовуються. «Кримтеплокомуненерго» тепер скаржиться, що в такому режимі воно зможе пропрацювати від сили до весни, а наступний опалювальний сезон можна вже й не розпочати.

Iз правового погляду спосiб відключення від теплопостачання цілих будинків також збитковий. Підприємства «Кримтеплокомуненерго» не мають прямих договорів із мешканцями. Вони відповідають за подачу тепла до внутрішньобудинкової мережі, а далі наступає відповідальність власників будинків, тобто ЖЕКів, РЕПів, ЖБК, місцевих рад, відомств. Тому мешканці, не маючи на руках договорів, фактично не мають підстав для звернення до суду, хоча юристи все ж знаходять правові підстави і навіть радять виставляти позови для відшкодування не лише матеріальних, але й моральних збитків. Вони вважають, що комунальні організації повинні були діяти не «піратськими» методами і відключати всіх поспіль, а вимагати сплати з конкретних боржників через суд. Але в ЖЕКах також розуміють, що їх позови в судах зустрінуться з позовами споживачів тепла з приводу невиплаченої зарплатні, що за великим рахунком багато споживачів тепла просто не мають грошей, щоб заплатити за послуги.

Таким чином, всі учасники процесу потрапляють у зачароване коло. Невже з нього немає виходу?

Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь
Газета: 
Рубрика: