Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Форма не за формою?

30 серпня, 2000 - 00:00

На шкільних базарах повним ходом триває продаж шкільних форм — червоних, синіх, чорних, зелених і навіть у клітинку. Батьки вибирають необхідне відповідно до вимог своєї школи. А вимоги сьогодні дуже прості — наявність піджака, бажано певного кольору, фасон значення не має. Схоже, визначення форми як одягу, однакового за кроєм і кольором, змінюється. Змінює значення слова саме життя, коли вимогою форми силоміць примушують підтримувати вітчизняного товаровиробника. А хто підтримає бюджет батьків? Одних зошитів на чверть потрібно гривень на 50. А піджачок обходиться у 80 — 130 грн. Буває, що одна сім’я купує своїм дітям (як учням різних шкіл) форми різних кольорів.

— Діти ростуть швидко, не встигають одяг зношувати. Якби форми у школах були однакові, ми могли б меншому нове й не купляти, хоч якась була б економія сім’ї. Та й не тільки в нашій сім’ї, родичі і знайомі могли б так підтримувати один одного, — каже Ганна Максимівна, мама двох школярів.

— У нашому класі, — повідомляє Антон, учень 9-го класу однієї з київських шкіл, — не тільки в усіх піджаки різні, але у деяких їх зовсім немає. У нас у сім’ї троє дітей, сестричка моя — інвалід, тож і без піджака грошей бракує. Щоб не відчувати себе гіршим за інших, я стараюся вчитися якнайкраще. І мені це вдається. По вдяганці зустрічають, а по розуму проводжають... Мені пощастило, що вчителі ставляться до моєї проблеми з розумінням.

— Добре, що є форма. Це дисциплінує, привчає до порядку та охайності, — каже Володимир Юхимович, батько семикласника. — Ми купили синові сірий костюм як форму ще минулого року, так що проблема з шкільним одягом вирішена і на цей рік. Хоча в класі основний колір піджаків зелений, та не в кольорі справа. Головне, що для дитини визначено спеціальний одяг для відвідування занять, це й до навчання примушує ставитися серйозніше.

Задумане чотири роки тому одягання школярів суворо за формою не витримало перевірки часом. А саме поняття вимагання форми прижилося. Але тільки якої? Форми не за формою?

Людмила РЯБОКОНЬ, «День»
Газета: 
Рубрика: