Своєю демократичністю Конституція випередила розвиток нашого суспільства в економічному плані і в плані суспільної свідомості. Що значить для пересічного громадянина, який не володіє достатнім рівнем юридичних знань, звернутися до суду для відстоювання своїх прав? Передусім — це значні, часто просто непосильні витрати для сплати судових витрат і послуг адвоката. За нинішнього рівня прибутків лише незначна частина громадян може собі таке дозволити. І це перший стримуючий чинник.
Другий чинник прямо пов’язаний із суспільною свідомістю. Повільно розлучаючись із радянським минулим, люди просто не розуміють і не знають, як відстоювати свої права в судовому порядку. Одні звикли скаржитися до всіх інстанцій, аж до Верховної Ради (в минулі часи — ЦК КПРС), інші просто не вірять в об’єктивність і безсторонність судової влади, як і в те, що можна виграти судовий процес у державних органів. Є ще один юридичний нюанс: якщо ваші права порушено органом державної влади, то існує чіткий термін — два місяці, протягом яких ви можете оскаржити неправомірні дії. Якщо ж цей термін пропущено, то порушення ваших прав начебто узаконюється.
Усі ці чинники, разом узяті, приводять до того, що кількість звертань до суду за відстоюванням своїх прав і свобод невелика.
Кілька років тому мені довелося самій відстоювати в суді своє право на квартиру, ордер на яку було видано мені, але її самовільно зайняла стороння особа. Звернення до районної та міської прокуратур з проханням відновити законність ні до чого не привели. Оскільки зарплати доктора наук на послуги адвоката не вистачало, мені самій довелося проштудіювати гору юридичної літератури та збірники нормативних актів, складати всі необхідні папери. Не вдаватимуся до подробиць, але процес я виграла, довівши свою правоту і набувши деякого юридичного досвіду. Допомогу в цьому мені надавала профспілка.
Чи кожному це під силу? Не знаю, мабуть, якийсь мінімальний рівень правової підготовки все-таки треба мати. Хоч у розвинутих країнах вдаватися до послуг адвоката — звичайна практика. У нас же до цього поки що далеко. Так що перетворення процесу, подібного до мого, втім, як і тих, що виграні за допомогою адвокатів, на масштабне явище найближчим часом очікувати не варто. Щоб цього досягти, необхідно, по-перше, підняти рівень правової свідомості наших громадян і, по-друге, створити економічні умови, за яких, якщо не кожен, то більшість із нас зможе заплатити за кваліфіковану юридичну допомогу.