Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Римський папа відвідав святі місця Єгипту

1 березня, 2000 - 00:00

Понад 90% мешканців Єгипту — мусульмани; християн там лише 6,4 мільйона. Серед них католиків, здебільшого унійних, — 220 тисяч. Олександрійська православна церква, одна з 14 помісних православних церков світу, також нечисленна. Більша половина єгипетських християн — то члени Коптської Ортодоксальної церкви, так званої монофізитської. Копти сповідують, подібно вірменам, віру в те, що Ісус Христос має одну (а не дві) природу — божественну. Це одна із найстаріших християнських церков світу, яка вже майже 1500 років зберігає в мусульманському середовищі свою автентичність. Гостя з Рима копти приймали з великою пошаною.

У Каїрі папа мав численні зустрічі з християнськими та мусульманськими релігійними діячами. Його тепло вітав папа Шенауда III, глава Коптської церкви, а також відомий і впливовий у мусульманському світі шейх Мохаммед Сеєда Тантаві. З останнім, за повідомленнями деяких агенцій, папа обговорював січневі криваві сутички між коптами і мусульманами в південному Єгипті. Тоді загинуло 23 особи.

Головною подією візиту стала меса, яку Іван Павло II відслужив у Палаці спорту, безкоштовно наданому в його розпорядження урядом країни. У казанні папа нагадав присутнім про єдність християн, про те, що тільки діалог і постійні контакти допоможуть розв’язати проблеми, які сьогодні перешкоджають повному єднанню. Говорив він також про тяжке життя людей африканського континенту, про стихійні лиха та необхідну допомогу; засудив ворожнечу між африканцями різних віросповідань.

Дещо пізніше у новозбудованому соборі Єгипетської Божої матері (будiвництво закінчили перед самим приїздом гостя) відбулася екуменічна зустріч, на якій були присутні представники всіх християнських церков Єгипту, навіть Олександрійського православного патріархату (повідомляє агенція Zenit). Наприкінці зустрічі папа натхненно виголосив: «Нехай Дух Святий дасть нам повну й видиму єдність, якої ми всі так бажаємо!»

Останнього дня свого візиту папа Іван Павло II відвідав старовинний (заснований 527 року імператором Юстиніаном) православний монастир Св. Катерини, розташований на горі Синай. Саме там Бог передав Мойсею скрижалі з Десятьма Заповідями. На тому місці, де, як гадають, зберігається коріння «неопалимої купини», в полум’ї якої Бог розмовляв з Мойсеєм, паломник- папа зняв взуття, став на коліна й цілував святу землю. Він вшанував також мощі св. Катерини, що зберігаються в монастирі. Православні ченці дозволили папі відвідати храм Преображення, старовинну книгозбірню та оглянути фрагменти Євангелія четвертого століття. Гостя супроводжував настоятель монастиря архієпископ Даміан. Після відвідин Св. Катерини папа повернувся до Ватикану.

Маємо враження, що не всі свої єгипетські наміри Іван Павло II зміг реалізувати. Серед усього іншого, він мав надію, що зможе встановити добрі контакти — такі, наприклад, як з коптами — з православними Єгипту. Так не сталося. На екуменічній зустрічі в храмі Єгипетської Божої матері предстоятель Олександрійської православної церкви папа і патріарх Петро VI не був присутній. Богослужіння на горі Синай Іван Павло II відправляв під стінами (!) монастиря Св. Катерини, а присутні при цьому православні архієпископ Даміан і ченці до молитви не приєдналися. На запитання репортерів архієпископ пояснив: «Між нами досі немає євхаристичного єднання і ми не можемо молитися разом». Простягнута рука знову зависла в повітрі.

Клара ГУДЗИК, «День»
Газета: 
Рубрика: