Цього разу Комітет зi штаб- квартирою у Нью-Йорку занепокоєний недавнім скасуванням мовлення всіх чотирьох незалежних телеканалів у Криму. Як відомо, закриття сталося через відсутність «належної ліцензії». Комітет, до складу якого входять представники найбільших і найвпливовіших мас-медіа Америки, з огляду на вибори 31 жовтня вважає такі дії президентської адміністрації політично вмотивованими. Заокеанські захисники свободи слова пригадують, що в Криму напередодні торішніх парламентських виборів уже були спроби припинити мовлення незалежних телеканалів. Цей сюжет у відносинах «Кучма — вільні мас-медіа» Комітет розцінює як чергову спробу адміністрації Президента «примусити мовчати незалежні й опозиційні телеканали в Україні». Як приклад журналістська організація наводить недавній випадок із каналом СТБ.
Виконавчий директор Комітету Енн Купер просить пана Кучму дозволити кримським телеканалам знову поновити роботу. Знаючи ситуацію в Україні, Комітет пише: «Крім того, ми просимо, щоб усім українським журналістам було надано змогу працювати, не побоюючись переслідувань».
Пікантно, що цей лист до нашого Президента надійшов якраз після того, як голова його адміністрації Микола Білоблоцький висловив обурення вітчизняними ЗМІ. На адресу Л.Кучми, за словами пана Білоблоцького, «це чиста порнуха», божевільна критика, яку «витримати суто по- людськи непросто». Дивні все ж таки західні діячі: чомусь не розуміють таких проблем Кучми, а радять йому «не натягувати намордника» на четверту владу.
КОМЕНТАРI
Алевтина БОРЕЦЬКА, керівник українського представництва Європейського інституту ЗМІ: «Ми сподіваємось, що журналісти виявлять корпоративність і підтримають кримських колег. Солідарність треба показувати кожного разу — приміром, коли закривали «Киевские Ведомости». Інакше що виходить? Сьогодні закрили чотири кримські канали, завтра — можливо, так зроблять із «Днем», післязавтра — приміром, із львівськими газетами. Останні відчувають поки що тиск — за те, що висловлюють іншу, відмінну від Президентової, позицію».
Борис КЛИМЕНКО, президент Фонду міжнародних громадських комунікацій: «Інакше як ганебною охарактеризувати практику закриття засобів масової інформації неможливо. Особливо знаковим це стає в період передвиборної кампанії. Те, що робилося із ЗМІ під час президентських виборів 1994 року (згадаємо історію із закриттям ТРК «Гравіс», яка на той час підтримувала кандидата Кучму) виглядає як дитячий лепет у порівнянні із сьогоднішньою ситуацією. Прикро, що на це звертають увагу з-за кордону — таке враження, що ми потрапили в мікрозастій, коли «ворожі» голоси повідомляли про порушення свободи слова й прав людини».