Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Зустрічай, Калинівко, срібну осінь!

28 жовтня, 1997 - 00:00

Минулої неділі в Будапешті завершився ІХ чемпіонат світу (версія АІБА), у якому змагалися понад 400 боксерів із 67 країн. Найбільше золотих медалей ­ чотири - завоювали росіяни. Кубинці, які знавали впродовж одного турніру й сім, і вісім перемог (Ріно­86 і Тампере­93), цього разу мають три вищі нагороди.

Але однієї, майже незмінної (у вазі до 67 кг), збірна Куби позбулася. Тричі ­ від Сіднея 1991 року до Берліна 1995­го ­ перемагав Хуан Ернандес­Сьєрра. Нині на його шляху став олімпійський чемпіон­96 Олег Саїтов із Жигульовська. Обравши (через травму кисті) "клейку" манеру, як назвав її спецкор "Спорт­экспресса" Едуард Липовецький, Саїтов виграв цей півфінал.

А у фіналі проти нього вийшов бронзовий призер торішнього чемпіонату Європи у Вейле (Данія) броварчанин Сергій Дзінзірук. На Олімпіаді в Атланті їхні дороги не перетнулися, оскільки українського середньоваговика "крутанули" судді ­ на користь Алі Хансена, який захищав кольори датської збірної. Зараз у Німеччині Дзінзірук виграв чотири попередні поєдинки з відчутною перевагою. Із Саїтовим не впорався (1:2), але виглядав негірше й завоював єдину для України медаль ­ срібну.

Чимало в Україні джерел боксерської надії ­ від Криму до Карпат, від Донбасу до Поділля. Вони гідно були представлені на будапештському рингу. Чому ж, скажіть, найвдаліший боєць сезону­97 з'явився в скоромному селищі обабіч автостради Київ­Чернігів? "Закономірно!" ­ сказав би той, хто більш­менш близько знайомий із Броварським училищем фізкультури. "Випадково!" ­ заперечив би інспектор­кадровик, узявши трудові книжки Олександра Миколайовича та Ганни Федорівни Дзінзіруків. Й обидва опоненти були б праві.

Не секрет, що саме завдяки "золотому" для випускника БУФК олімпійському фіналу (Атланта­96, Володимир Клічко), колишній інтернат спортивного профілю став вищим училищем. Отже, боксерське відділення ­ провідне, і традиції з роками примножуються. Сергій та Володя ­ не єдині. Здається, ось вступив до столичного Університету фізвиховання переможець юнацької першості Європи Олександр Гаврилов (до 57 кг), а підросли нові сили ­ Олег Крутько (у тій же вазі), Олександр Степанищенко (до 48 кг). Слідом за ними сріблястий майстрівський значок має одержати (норматив уже виконано) і Валентин Куц (до 45 кг).

І хоча коштів на участь у турнірах на дають, хоча на тренерську зарплату далеко не сягнеш, Віктор Чубов та Сергій Катаєв, і далі плекають юні таланти. Олександр Поліщук (нині він у штаті обласної ШВСМ) на них сильно розраховує. У районі є ряд міцних колективів фізкультури. Боксерська секція в Калинівці відмотує вже друге десятиріччя. На цьому підмурівку тренер Леонід Коварський і давав Сергію перші уроки. Тодішній тренер­викладач училища Валерій Хлистов дістав аж ніяк не зеленого новачка. А до яких рубежів Дзінзірука довів Поліщук, знаєте й ви.

Дякувати ще й хронічному радянському "безквартир'ю". Подружжя Дзінзіруків хотіло осісти в одному з дослідних господарств біля Білої Церкви, та роками жити з двома малими синами в бараку було нестерпно. Трактористи скрізь потрібні, і батько нашого віце­чемпіона обрав більш реальну перспективу. Нинішнє АТ "Тепличний комбінат" під Броварами й тоді, на початку 80­х, своїх робітників не дурило. Трикімнатну з усіма вигодами Дзінзіруки одержали за рік. А директор Володимир Чернишенко слушно розсудив: якщо будинок культури зводити, так уже зі спортзалом. Ось вам і розгадка, як зустрілися Дзінзірук­молодший і бокс.

Ганні Федорівні суто по­материнськи жаль, що кожен бій ­ то порція болючих ударів. Але таким уже вдався Сергій: звик відповідати за доручене ­ хоч то картоплю викопати, хоч себе й команду біля канатів відстояти. Саме тому український парубок перевершив норвежця Андерса Стіве (13:5), німця Енріко Тормана (зупинка в третьому раунді), Веліхана Герейханова зі Словаччини (12:4), румуна Маріана Симіона (12:4).

Для інших українських боксерів турнірний шлях виявився ось яким. До 48 кг. Валерій Сидоренко (Енергодар): з Рондіком Казаняном (Кіпр) - 17:3; з Анджеєм Ржаним (Польща) - 10:6; з Даніелом Петровим (Болгарія) - 9:9 та 44:54. До 51 кг. Володимир Сидоренко (Енергодар): з Ігорем Самойленко (Молдова) - 6:7. До 54 кг. Ігор Яцків (Вінниця) із Сіленсом Мабуза (ПАР) - 12:7; з Куралбеком Бухаровим (Казахстан) - 8:11. До 57 кг. Андрій Котельник (Львів): з Кеннетом Будалу (ПАР) - 21:3; з Романом Рафаелем (Словаччина) - відмова суперника; з Фальком Хусте (Німеччина) - 6:11. До 60 кг. Володимир Колесник (Коломия): з Джакобом Гудзоном (США) - 11:8; із Зеганом Мачеєм (Польща) - 7:3; з Тументсетсегом Ютуменом (Монголія) - 2:8. До 63,5 кг. Андрій Цуркан (Луганськ): з Іваном Гонтою (Молдова) - 10:5; з Паата Гвасалія (Росія) - 1:3. До 71 кг. Олександр Зубрихін (Львів): з Емілом Крастєвим (Болгарія) - 6:7. До 75 кг. Олег Бокало (Ровеньки): з Емчитаром Ванесяном (Вірменія) - 2:5. До 81 кг. Олексій Трофимов (Севастополь): з Клаудіком Рацо (Румунія) - 12:5; з Юсуфом Озтюрком (Туреччина) - 12:15. До 91 кг. Володимир Лазебник (Бориспіль): з Мехметом Едемом (Туреччина) - 14:2; із Ту-Бйорном Томсеном (Данія) - 4:6. Понад 91 кг. Дмитро Карпеков (Київ): з Александром Пеяновичем (Югославія) - 3:7.

Дмитро ЛІСНИЙ, Євген ЧОРНИЙ
Газета: