Сьогодні Президент Віктор Ющенко розпочинає дводенний офіційний візит до Азербайджанської Республіки. Як розвиваються останнім часом українсько-азербайджанські відносини і які очікування покладає Київ на черговий візит глави української держави до Баку? Про це «Дню» — в ексклюзивному інтерв’ю Надзвичайного і Повноважного Посла України в Азербайджанській Республіці Бориса КЛІМЧУКА.
— Азербайджан — наш стратегічний партнер із травня минулого року. До речі, Російська Федерація стала стратегічним партнером для Азербайджану через два місяці після того, як ми підписали договір про стратегічне партнерство.
Сьогодні цілі зовнішньої політики України й Азербайджану або паралельні, або збігаються. У всякому разі, жодного випадку немає, коли б вони виходили на конфронтаційний рівень.
Одне з головних завдань посла — зібрати за столом переговорів працівників культури, науки, освіти і бізнесменів, щоб товарообіг збільшувався, щоб народжувались і реалізовувались нові проекти, перспективні для наших міждержавних стосунків.
Крім того, в обов’язки посла входить також розвиток культурно-гуманітарного співробітництва, серед іншого — створення та видання словників, активізація й актуалізація цієї роботи. Ми нещодавно видали українсько-азербайджанський словник, українсько-азербайджанський і азербайджансько-український розмовник, щоб люди могли спілкуватися, розуміти одне одного.
Є речі, які дуже важко чимось виміряти, визначити їхню глибину чи висоту. Але культурологічне сприйняття, як на мене, важливіше, ніж цифрове: не все можна втиснути в чіткі рамки номенклатури. У даному контексті важливо згадати про презентацію прекрасного подарункового видання Нізамі Ѓенджеві — видатного азербайджанця, який 800 років тому став класиком світового рівня. Ми видали його поему «Лейла і Меджнун» українською і азербайджанською мовами. До речі, я отримав замовлення з України — просять як мінімум десять примірників. Отже, після того, як президенти України та Азербайджану презентують це видання, обов’язково відправимо кілька примірників в Україну.
— Пане посол, а як складаються наші економічні взаємини з Азербайджаном?
— Перш за все, слід сказати, що минулий рік був рекордним: товарообіг сягнув 1 млрд. 18 млн. дол., що більш ніж на 50% перевищує показник 2007 року. Я впевнений, що в поточному році розшириться номенклатура продукції, якою торгують обидві країни. Думаю, цей рік буде роком якісно іншим, тому що є ціла низка проектів, де ми об’єднуємо не просто гроші, а ідеї, науковий і бізнесовий потенціал двох країн. Частина цих проектів уже розпочали свою реалізацію, частина — є на стадії переговорів.
Україна зберегла свій науковий потенціал, зберегла і розробляє цілий ряд напрямів, які цікаві Азербайджану і які слід спільно і взаємовигідно використовувати.
Я вважаю, що треба говорити прямо і відверто про проблеми, які є в Іллічівську, в Поті, Батумі, які є проблеми в дорозі, на в’їзді в Азербайджан та на виїзді з цієї країни. Тобто треба вести таку не зовсім, можливо, паркетну дипломатичну роботу. В нас є фахівці і розуміння з азербайджанської сторони, що ці речі треба робити.
Багато цікавих проектів є тут, в Азербайджані. До багатьох будівельних проектів долучилися наші будівельні фірми і фірми, які постачають будівельні матеріали. Багато наших фірм шукають і отримують тут підряди. Достатньо зазначити, що лише за останні півроку ще чотири серйозні українські фірми відкрили свої представництва у Баку. А якщо відкривають представництва, значить з’являється бізнес, з’являється інтерес, реалізовуються реальні проекти.
— На якій стадії проект транспортування каспійської нафти нафтопроводом Одеса-Броди до Європи?
— Відповідь на це питання дуже проста. Політична воля і з боку України, і з боку Азербайджану є. Вона задекларована вже неодноразово. Більше того, обсяги нафти є в Азербайджані, в портах Чорного моря. І цієї нафти в портах Чорного моря: Батумі, Поті, Кулеві, Супса буде ставати все більше й більше. Азербайджанська нафта, і що особливо важливо — казахська нафта, — вже вийшли на берег Чорного моря. Чорне золото продається на торговельних майданчиках, які часто-густо розташовані в Європі, деякі з них — у Швейцарії. Азербайджанську нафту треба купувати там. Ніде в світі не можна купити нафти дешевше, ніж за ціною, яка визначається на біржі.
Нафтою сьогодні торгують прозоро. Тому ці правила треба знати і розуміти. Ще раз наголошую, президенти Ющенко та Алієв свою функцію виконали. Політична воля є, «добро», як то кажуть, на найвищому політичному рівні отримано. Єдине, що можу додати: переговори з боку українських бізнесових кіл ведуться повсякчас. Через місяць-другий у Брюсселі Україна разом з іншими партнерами, передусім з Азербайджаном, презентуватиме техніко-економічне обгрунтування проекту Одеса-Броди. Вірю, що 2009 рік буде роком початку роботи цього нафтопроводу в аверсному режимі.
— Які, на вашу думку, є резерви для подальшої розбудови українсько-азербайджанських відносин?
— Резервів дуже багато. І вони існують на різних напрямах. Ну, скажімо, збільшення кількості авіаційних рейсів Київ-Баку із п’яти до шести-семи на тиждень і більше. Відновлення рейсів Баку-Харків, можливо, Баку-Сімферополь. Оптимізація дороги Баку-Тбілісі — порти Чорного моря: Іллічівськ, Одеса — і далі в глиб України. Залізниця іде через Північний Кавказ, територію Російської Федерації, і аж тоді в Україну. Дуже довга і незручна для швидкого пересування дорога, хоча поїзд Київ-Баку є. Саме над цим нашому посольству треба працювати.
— Що очікує наша країна від візиту українського Президента до Азербайджану?
— Буде проведено перше засідання Ради президентів України і Азербайджану. Це орган утворено торік під час візиту Ільгама Алієва до Києва. До порядку денного включено три блоки питань: підписання протоколу цього засідання, дорожньої карти співпраці України і Азербайджану на 2009—2010 роки, а також ціла низка міжурядових і міжгалузевих документів. Також очікується підписання як мінімум трьох міжрегіональних угод. Моя рідна Волинь в особі Миколи Романюка — голови обласної адміністрації має намір встановити дружні стосунки з містом Ѓендже.
Дніпропетровськ і Баку підпишуть договір про дружбу і співпрацю. І що для мене дуже важливо, дружні контакти встановлять Іллічівськ і Карадаський район міста Баку. Іллічівськ відомий своїми портами, терміналами, зокрема, контейнерними терміналами. А в Карадаському районі будується величезний порт і контейнерний термінал. От над цим ми працюватимемо, і мери міст нам у цьому допоможуть.
Очікую від візиту Президента Ющенка ще одного підтвердження високого стратегічного рівня наших відносин. Очікую, що Президент зустрінеться з українською діаспорою тут, в Азербайджані, поспілкується із студентами Бакинського слов’янського університету. Від цих зустрічей я очікую і подальших цікавих і корисних проектів. Задумів багато. Тому, напевно, після цього візиту послу додасться роботи.