Переживаючи нелегкі часи, люди, мабуть, понад усе бояться втратити засоби до існування, втратити роботу. Яким є нинішній стан сфери зайнятості, чи зможуть українці цього року реалізувати свій трудовий потенціал і що для цього необхідно зробити, коментує директор Державного центру зайнятості Володимир Галицький.
— Світова фінансово-економічна криза пройшлася і по вітчизняному ринку праці. Вже наприкінці 2008 року країною прокотилася перша, але, на жаль, не остання за цей час хвиля звільнень. Як виглядає загальна картина зайнятості в Україні сьогодні?
— Ситуація на вітчизняному ринку праці вирівнялася. Ми не допустили тотального безробіття. Але говорити про повний вихід з кризи ще зарано.
Листопад, грудень 2008 і перші два місяці 2009 років були критичними для Державної служби зайнятості. Але найбільш напружена ситуація дійсно склалася в грудні 2008 р. Тоді щоденна кількість безробітних, які перебувають на обліку в службі зайнятості, збільшувалася на 7—11 тисяч людей. Витримати такий масовий наплив клієнтів нам допомогла наша єдина технологія надання соціальних послуг, якій вже майже 10 років і яка постійно вдосконалюється, а також створена за останні чотири роки нова матеріально-технічна база. Зокрема наша технологія прийому у поєднанні з єдиною комп’ютерною системою служби зайнятості дозволила приділити всім належну увагу: знайти відповідну вакансію, направити на перенавчання, запропонувати взяти участь в оплачуваних суспільних роботах та інше.
За дев’ять місяців 2009 року рівень безробіття населення (за методологією МОП) склав 8,6%. Та все ж це нижче, ніж у середньому в таких країнах Євросоюзу, як Франція і Португалія (9,4%), Угорщина (9,6%), Словаччина (11,1%), Ірландія (11,7%), Естонія (13,2%), Латвія (16,2%) та Іспанія (17,7%).
— Люди, які опинились на вулиці через обставини, що від них не залежать, звертаються до Державної служби зайнятості не лише у пошуках роботи, а й за матеріальною підтримкою. Чи впорався з такою кількістю претендентів на отримання соціальної допомоги ваш Фонд державного соціального страхування на випадок безробіття?
— Система соціального страхування на випадок безробіття себе виправдала. Не приховую, що в останні три місяці 2008 року наповнення Фонду було дійсно недостатнім. Це було пов’язано з падінням економіки і масовими скороченнями (близько мільйона співгромадян). Відповідно скоротилися і відрахування до Фонду. В той же час ці люди звернулися в службу зайнятості за виплатами, які їм належать при настанні страхового випадку. Треба було негайно реагувати на ситуацію. В кінці минулого року парламент ухвалив антикризовий закон у сфері зайнятості, одним із пунктів якого став перерозподіл страхових тарифів на користь нашого фонду. Раніше відрахування складали 1,8% від фонду оплати праці, зараз 2,2%. До того ж розширено список застрахованих осіб, тих, хто платить податок до страхового фонду на випадок безробіття. Серед них іноземці, що працюють у нас, працюючі пенсіонери. Але для того, щоб наповнення бюджету Фонду вийшло на рівень 2008 року, нам необхідно ще 1 млрд. 600 млн. грн.
— Якими є результати антикризових заходів, які були проведені у сфері зайнятості минулого року?
— Минулий рік виявився нелегким, як для економіки країни, так і для Державної служби зайнятості. У тому, що після ухвалення антикризового закону у сфері зайнятості населення Україна все ж таки зуміла втримати свій ринок праці і впоратися із складною ситуацією, заслуга й нашої служби.
Головним було зберегти трудовий потенціал підприємств. Антикризові заходи дозволили уникнути тотального безробіття. І це серйозне, чи на найбільш значуще, досягнення минулого року в соціально-економічній сфері.
Так, завдяки антикризовому закону за рахунок виплат з часткового безробіття збережено 12,5 тис. робочих місць на 23 підприємствах, забезпечено захист національного ринку праці: минулого року видано лише вісім тисяч дозволів на працевлаштування іноземців, що в 2,5 разу менше, ніж у позаминулому році. А ще законодавчо підвищили відповідальність безробітних за відмову від участі в суспільних роботах (йдеться про осіб без кваліфікації і тих, хто тривалий час не працював).
Міністерством праці і Державним центром зайнятості розроблено законопроект про продовження норми щодо надання допомоги з часткового безробіття на цей рік, який вже внесено на розгляд Верховної Ради України.
— Що очікує вітчизняний ринок праці цього року? Чи реально буде громадянам України знайти роботу? У кого шансів працевлаштуватися більше?
— Думаю, значного зростання рівня безробіття не буде. Нині не йдеться про зростаючу кризу. Ми говоримо про традиційні сезонні коливання на ринку праці, які спостерігаються протягом багатьох років і характерні для більшості країн.
Найнадійніший прогноз для всіх — це професіоналізм. Він цінується в працівникові за будь-яких економічних умов. Працедавці зацікавлені не лише в наявності диплома у співробітників, а, в першу чергу, у глибоких знаннях, практичних навичках та вміннях. Завжди котируватиметься кваліфікація, якість роботи, здатність адаптуватися в нових умовах, уміння приносити конкретний результат компанії і підприємству, а також обов’язкова умова — бажання працювати! Володар цих якостей не залишиться без роботи.