Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Віче на Майдані (фото)

Сьогодні, 8 червня, відбулося Друге громадське віче на Майдані Незалежності у Києві. На розпеченій літнім сонцем центральній площі зібралася відносно невелика кількість людей. Всі чекали перших осіб держави, виступ яких анонсували деякі ЗМІ. Та на сцені виступили лише сотники Самооборони Майдану, громадські активісти, діячі культури та мистецтва.

Захід традиційно розпочався з гімну України та молитви і продовжився зачитуванням настанов новообраному президентові Петру Порошенку. Отаман Українського козацького війська Микола Бондар звітував на сцені щодо змін, які відбулися на Майдані за останній тиждень. За його словами, на території площі втілюється «сухий закон», прибрали декілька палаток та очистили Майдан, від людей, які дискредитували його. «Ми змогли зробити майже чисту зону», - заявив Микола Бондар. Він також передав у якості попередження Кличкові та Порошенкові дві покришки, щоб ті не забували про зимові події в Україні. Також Бондар ініціював заборону комерційної діяльності на центральній площі.

Перед людьми на вічі виступив представник Луганщини. Він звинуватив голову парламентської фракції Партії регіонів Олександра Єфремова у посібництві та фінансуванні терористів, а також вимагав взяти регіонала під арешт. «Запакуйте головного фашиста Луганщини Єфремова, - проголосив луганчанин. - Ця людина – головний сепаратист, який приніс війну на Донбас! Нам потрібне лише людське життя простих громадян». Такі слова Майдан підтримав оваціями.

Представниця Громадського сектору Майдану Ганна Гопко також виступила перед людьми на площі. Вона зазначила, що президент-мультимільйонер, який співпрацював із різною владою в Україні може працювати на народ лише під громадським контролем. За її словами, новий голова держави має провести реформи у судовій сфері, міліції, прокуратури, подолати корупцію. «Ми вимагаємо від президента речей, які здатні об’єднати Україну. Ми чекаємо рішучих кроків, яких не вистачало тимчасовій владі», - заявила активістка. Ганна Гопко зауважила, що кадрові рішення будуть першим тестом для Петра Порошенка.

Продовжив думку Ганни Гопко активіст громадської організації «Центр.UA» Вадим Міський. Він висловився, що Майдан не припиняється, адже досі у парламенті знаходяться люди, які 16 січня намагалися встановити диктатуру в Україні, ці ж депутати ігнорують реформаторські ініціативи громадськості. Саме тому, за його словами, мають відбутися нові парламентські вибори.  Міський висловив декілька передумов нових парламентських виборів: «Рада має обиратися по пропорційній виборчій системі з відкритими списками. Має бути знижено прохідний бар’єр до 3%, щоб дати можливість молодим політичним силам потрапити до ВР. Має бути фінансова прозорість функціонування партій: звідки вони взяли гроші для застави, для участі у виборах. Має бути покарання за злочини проти виборчих прав», - зазначив активіст.

У коментарі «Дню» Вадим Міський також розповів, що Майдан, як місце постійного сидіння себе вичерпав. «Революція гідності має перетворитися на революцію ефективності та контролю за органами влади, - розповідає активіст. - Майдан в цьому вигляді ще залишатиметься деякий час, адже у влади немає можливості його прибрати – це було б неправильно. Треба робити акцент на формуванні експертного середовища, яке б консультувало президента та уряд та доносило до нього акумульовані вимоги громадськості. Це має стати логічним продовженням Майдану». Міський також додав, що звіт урядовців на Майдані був би з боку політиків великим жестом поваги, якого вони так і не зробили.

Більшість людей, які сьогодні прийшли на віче, висловили незадоволення тим, що представники влади вкотре проігнорували громадські збори та не надали звіту за проведену роботу. «Я хотіла побачити представників влади і я обурена тим, що вони не прийшли, - ділиться емоціями пані Катерина з Одещини. - Я приїхала, сподіваючись побачити урядовців. Я відчуваю присмак зради. Невже не було можливості вийти до народу? Тим паче оголосили про це по телебаченню», - розповіла жінка. Вона також висловилася про те, що сьогоднішній парламент не представляє інтереси українців. «Багато з тих, хто сьогодні сидить сьогодні у Верховній Раді є ворогами нашого народу - ті, хто голосував 16 січня. Загиблі на Майдані – на їх совісті. Тому новий президент має негайно розпустити парламент», - говорить пані Катерина.

«Я думала, що тут будуть урядовці та депутати, а вони так і не прийшли», - розповідає «Дню» киянка Катерина Іванівна, яка, незважаючи на спеку, завітала на оголошене віче. На питання, чи є сенс у фізичному існуванні Майдану, жінка відповіла, що ті, хто сьогодні живуть на центральній площі столиці не можуть реально вплинути на політиків. «Кличко обіцяв надати роботу та житло тим, хто сьогодні залишається на Майдані, - говорить Катерина Іванівна. - Але ці люди не хочуть працювати. Вони приїхали з далеких сел – що ці люди можуть запропонувати парламенту? Сьогодні я краще пожертвую гроші на армію, аніж на утримання людей на Майдані».

Тож, більш ніж через півроку після початку акцій протесту, Майдан все ще продовжує стояти та проводити віча. Та це вже не ті масові зібрання, які вирішували долю держави. Це лише невеликі скупчення переважно немолодих людей, які намагаються докликатись до влади. Але, як зазначають експерти та громадські активісти, Майдан сьогодні повинен обрати нові форми свого існування, адже нові внутрішні та зовнішні виклики нашій державі вимагають якісно інших видів взаємодії із державними структурами та посадовцями. Це нові форми громадського контролю влади. І намети та антисанітарія в центрі Києва не мають з цим нічого спільного. 

Дмитро КРИВЦУН

Фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів