Напевно, доречно розпочати з історії цього гарного проєкту.
Міжнародні симпозіуми гутного скла у Львові стартували 1989 року завдяки ініціативі одного з фундаторів міжнародного студійного руху на постсоціалістичному просторі – скляних справ майстра професора Андрія Андрійовича Бокотея.
Симпозіуми відбуваються у Львові що три роки. Художники, учасники симпозіуму, мають змогу працювати біля гутних печей з бригадою висококваліфікованих майстрів-гутників. За результатами роботи відбувається виставка, а експоновані твори залишаються в дарунок місту.
За понад три десятки років участь у міжнародних симпозіумах гутного скла взяли понад 250 художників з 32-х країн. Унікальна колекція зібраних композицій налічує понад 350 одиниць і зберігається у фондах Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького та єдиного в Україні Музею скла і є віддзеркаленням сучасного стану світового склярства.
Мета організаторів заходу – створення музею скла з постійно діючою експозицією, відтак – можливість експонувати у майбутньому повну колекцію результатів симпозіумів.
«День» завжди приділяв багато уваги цій дуже гарній ініціативі. Зокрема, широко висвітлював 11-й Міжнародний симпозіум гутного скла, що відбувся 2019 року. Організатори говорили про цього як про ювілейний, позаяк рівно 30 років тому, 1989-го, пройшов перший такий захід. (Одна з публікацій, присвячена 11-му симпозіуму).
Планували організатори й велику програму 12-го симпозіуму на базі Львівської національної академії мистецтв та Музею скла у Львові, про що йшлося вже на початку лютого: «Запрошуємо всіх митців та шанувальників художнього скла».
Одначе не так сталося, як гадалося. 24 лютого розпочалося повномасштабне вторгнення росії в Україну. Попри це, симпозіум відбувся! Навіть дата проведення заходу не змінилася! Все як завжди: середина жовтня.
«Сьогодні вже ніхто не сумнівається, що українці – вперта та завзята нація. Й українські склярі – не виняток! Газу нема, грошей нема – не біда. Симпозіум був, симпозіум буде, симпозіум мусить бути! – зазначив на своїй ФБ-сторінці керівник кафедри художнього скла Львівської національної академії мистецтв та директор Музею скла у Львові Михайло Бокотей. – Скло зварили, чекаємо на гостей. І найважливіше – наші студенти першокурсники і другокурсники, врешті мали змогу спробувати ЙОГО – гарячого скла!».
Приїзд до Львова гостей-учасників 12-го Міжнародний симпозіум гутного скла збігся з масованими атаками ерефів на критичну інфраструктуру Львівської області. Незважаючи на це, троє іноземних учасників симпозіуму – @Indre Stulgaite (Литва), Anda Munkevica (Латвія) та Mariusz Łabiński (Польща) працювали у Львові 10–14 жовтня.
«Цей день (10 жовтня. – Т.К.) ми мали працювати на печі, але повітряна тривога тривала понад 8 годин. Оскільки у Львові були знищені об’єкти електромереж, довелося день провести без світла, без зв’язку та навіть без місцевого радіо. І без свіжо звареного скла», – дописує у соцмережах Михайло Бокотей.
У програмі симпозіуму цього дня було заплановано відкриття виставки викладачів кафедри художнього скла Львівської національної академії мистецтв. І воно відбулося! Без світла! Ось репортаж, і цей невеличкий сюжет варто переглянути.
Тепер виставка викладачів кафедри художнього скла Львівської національної академії мистецтв у рамках 12-го Міжнародного симпозіуму гутного скла у Львові – при світлі. Про це повідомляє пан Михайло Бокотей і запрошує до Музею скла щоденно – з 10.00 до 18.00.
«14 жовтня ми відкрили фінальну виставку 12 International Blown Glass Symposium in Lviv, – говорить пан Михайло Бокотей. – Українське мистецтво скла рухається далі!».
Фото Ореста ПРИНАДИ та Артура СОЛЕЦЬКОГО