Президент Литви Даля Грибаускайте нещодавно зазначила, що нині потрібно оцінити нові загрози для європейської безпеки та працювати разом заради миру на європейському континенті. Чи готова Європа зараз витримати такий тест на лідерство — питання. Багато хто з політиків просто не усвідомлює, яку загрозу несе агресивна політика Путіна і що війна на сході України — не межа. Те, як сприймають цю війну в німецькому суспільстві залежить від багатьох чинників: довготривалих російсько-німецьких відносин (і економічних, і культурних), феномену Putin-Versteher’ів («тих, хто розуміє Путіна»), антиамериканських настроїв, які поширені в німецькому суспільстві. Крім того, і серед старшого, і серед молодшого покоління є позиція: «ми залежні від Європи, Америка в усьому керує, НАТО змушує нас до війни». Яким бачиться в Німеччині урегулювання ситуації на Донбасі? Про це в ексклюзивному інтерв’ю «Дню» — депутата Бундестагу, члена партії ХДС/ХСС Петера БЕЙЄРА, який з 2009 року є членом Комітету міжнародних справ.
***
— Пане Бейєр, міністр оборони Німеччини Урсула фон дер Ляйєн нещодавно заявила, що ФРН може надати необхідну підтримку Іраку та Україні. Якщо говорити конкретніше, якою може бути ця підтримка для нашої країни?
— Для цих обох країн великою проблемою є зима, що наближається. Перша частина гуманітарної допомоги з Німеччини кілька днів тому була доставлена в Україну. Привезені товари призначені для побудови морозостійких помешкань та відновлення інфраструктури на сході України, де продовжуються бої. Сто дванадцять вантажівок уже перетнули польсько-український кордон в Ягодині. Вони везуть приблизно 746 тонн гуманітарного вантажу з Німеччини. Із огляду на наближення зими, вони мають полегшити тяжке становище насамперед тим людям, що перебувають на сході. Цільовими пунктами є східноукраїнські міста Харків, Слов’янськ, Маріуполь, Запоріжжя та Дніпропетровськ.
— Президент Литви Даля Грибаускайте нещодавно наголосила, що Україна бореться не лише за себе, а й за нас, тобто європейців. На вашу думку, чи політикум Німеччини вже пришов до розуміння цього?
— Німеччина і Росія мають тривалі та традиційні відносини. У цій ситуації Німеччина виступила проти Росії відкрито та рішуче. Це проявляється в санкціях, які сильно зачепили також і німецьку економіку.
— Як ви оцінюєте політику Меркель у час агресивної політики Путіна?
— Меркель, звичайно, є тим політиком, яка до сьогодні найчастіше контактує з Путіним. Проблеми між Україною та Росією, які все ускладнюються, не можуть бути вирішені відразу. Тому подальший інтенсивний діалог з Росією є дуже необхідним.
— Як вважаєте, чи доцільно зараз говорити про нову холодну війну?
— Ні, тому що Росія через свою політику щодо України є ізольованою. Існує, радше, новий дуалізм між Китаєм та Сполученими Штатами, аніж між Росією та рештою світу.
— Які ви бачите шляхи вирішення конфлікту в Україні? Як змусити Путіна вивести війська зі сходу та Криму?
— Військове вирішення конфлікту в Німеччині зараз не обговорюється. Санкції можуть допомогти сприяти вирішенню цього питання. У будь-якому разі треба уникнути створення ще одного замороженого конфлікту. Тому ОБСЄ є правильним посередником, який вислуховує і російську, й українську сторону.
— Чи дієві, на вашу думку, європейські економічні санкції проти Росії?
— Я вважаю економічні санкції важливими та ефективними. Якщо німецька економіка вже відчуває на собі важкі втрати, то й у Росії ці санкції будуть ефективними.
— Як реагуватиме на тиск «Газпрому», який уже змусив Угорщину припинити реверс газу в Україну?
— Німеччина та Європа на сьогоднішній момент може пом’якшити ситуацію з браком запасів газу в Україні. Є багато іншого газу на світовому ринку. Європейський Союз має бути єдиним у допомозі Україні у разі припинення доставок газу.