Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Найстрашніше – голодні діти»

Медсестра батальйону «Київ-12» Тетяна Пузійчук — про будні медиків на передовій, волонтерів і місцевих жителів
5 грудня, 2014 - 11:11
ФОТО АВТОРА

Війна стосується кожного — хтось воює на передовій, хтось займається волонтерством, хтось рятує життя  військовим... «День» вже писав про медиків, які беруться за найскладніші випадки і ставлять на ноги поранених у зоні АТО бійців у військових госпіталях по всій країні. Ці лікарі практично творять дива, іноді працюючи по кілька діб поспіль без відпочинку. Медики допомагають сьогодні й на сході — у польових госпіталях і на самій передовій, рятують військових просто під кулями, ризикуючи своїм життям. Це —  героїчні історії. Кожна з них.

Станом на 20 листопада 2014 року з початку проведення АТО в Донецькій і Луганській областях загинули 15 медичних працівників. Але, попри це, багато медпрацівників по всій країні готові їхати в зону АТО і їдуть. Сьогодні ми розповідаємо історії двох таких героїв — волинського фельдшера Ярослава Демедюка та медсестри батальона «Киев-12» Тетяну Пузійчук. Про будні під обстрілами, страшні речі, які їм довелося пережити, та про життя і смерть, яка завжди поруч.


З медсестрою київського територіального батальйону Тетяною Пузійчук ми зустрілися не випадково. Один із лікарів Новоайдарського районного територіального медичного об’єднання зателефонував:

— Слухай, у нас у відділенні лежить дівчинка з місцевої школи-інтернату. Вона з багатодітної родини. Коштів на придбання потрібних препаратів немає. Почали ламати голову над тим, що їй можна виділити з наших НЗ. А тут медсестра з добровольчого батальйону «Київ-12» якраз привезла «своїх». Почула нашу розмову, розподілила бійців по палатах і пішла. А через деякий час з’явилася з пакетом. У ньому — все необхідне для лікування дівчинки.

— А як звуть медсестру?

— Іринка (так звуть дівчинку) називає її «тітка Таня».

У  батальйоні розшукати Тетяну виявилося зовсім просто. І ось ми розмовляємо в невеликій кімнатці, заваленій медикаментами.

— Тетяно, якщо можна, розкажіть, як опинилися в батальйоні?

— У складі медиків-волонтерів на Луганщину я вперше приїхала 1 серпня. Разом з Олею Омельчук, такою самою волонтеркою, як і я, надавали допомогу бійцям. Коли ближче познайомилися з організацією медичної підготовки, зрозуміли, що батальйону потрібна наша допомога. А оскільки я  сама киянка, то  призиватися вирішила лише до свого 12-го територіального батальйону «Київ-12». Пішла до військкомату й записалася добровольцем. З того часу разом із хлопцями.

— Важко?

— Важко, коли втрачаєш своїх. Це дуже важко в психологічному плані. За шість місяців служби ми втратили вісім людей убитими. Звичайно, важко. Але можу сказати одне — за кожного ми боролися до кінця. Це щодо професійного боку справи.

А ось чи важко тут бути як жінці? Скажу — ні. Навіть навпаки. Все тому, що і про мене, і про моїх подруг постійно дбають. Нас всіляко прагнуть підтримувати й оберігають, наскільки можна оберігати на війні. Інколи, коли дуже небезпечно, навіть не  беруть на виклики. Замість мене за пораненими неодноразово їздили хлопці. Бережуть.

«ВИБІГАЄМО ІЗ ЗЕМЛЯНКИ — ДОВКОЛА ПАНІКА, МЕТУШНЯ, НАМЕТИ ГОРЯТЬ...»

— А як вони вас називають?

— Тетянка. Іншого імені у мене немає. Сестричка, сестричка, док, але в основному Тетянка.

— Що з пережитого найбільш закарбувалося в пам’яті?

— Найстрашніше — обстріл села Дмитрівка. Це сталося в ніч з 3 на 4 вересня, коли всі спали. Ми з Олею прокинулися від жахливого гуркоту. Вибігаємо із землянки — довкола паніка, метушня. Намети горять. Хтось кличе на допомогу.

 Ми витягаємо серед усього цього хаосу поранених і відправляємо їх машинами до Новоайдара. Спасибі новоайдарським медикам, вони спрацювали чітко, професійно, і в тому, що втрати були зведені до мінімуму, є їхня чимала заслуга. Дякувати Богу, в наметах тієї ночі ніхто не ночував. Напередодні увечері було дано наказ усім перебратися до бліндажів та окопів. Це єдине, напевно, чому в нас не було великої кількості загиблих. Тоді я ще раз, з пронизливим душевним болем, зрозуміла, наскільки важко втрачати пораненими й убитими бійців. Осколками посікло саме тих, хто був в окопах, але якби не було цього наказу, касетами б накрило усіх. Там би ніхто не вижив.

Пам’ятаю, нас з Олею вранці наступного дня привезли до військкомату. Уявіть, панночки в грязі, в кіптяві, в крові. Було одне бажання — помитися. І лише біля душової до свідомості дійшло, що у нас залишилося тільки те, що було на нас.

«НАЙСТРАШНІШЕ, КОЛИ НА ЦІЙ ВІЙНІ СТРАЖДАЮТЬ ДІТИ»

— Якими були ваші взаємини з місцевим населенням?

— Я розповім історію, яка сталася ще в серпні. Сепаратисти бомбили Червоний Яр. І так вийшло, що наш пост тоді не сильно постраждав, а серйозно постраждало мирне населення. Ми їх звідти відправляли «бортом» разом із військовими. Пам’ятаю, як наші солдати віддавали свої знеболюючі препарати, джгути тощо мирним мешканцям. І ніхто з них не думав про те, що, можливо, за годину індивідуальний пакет може знадобитися йому.

 А ось як до нас ставляться місцеві... У Щасті, коли я приїхала, нам спочатку раділи. Це був початок серпня: «Ой, молодці, ой — те, ой — се». А потім настала якась мить, коли ми зрозуміли: щось змінилося. Почалася грубість. Доходило до того, що я не залишала лікарню без супроводу когось із солдатів. Це важко пояснити. З одного боку, ми прагнемо допомагати місцевому населенню, а з іншого — не завжди відчуваємо розуміння.

— Це, напевно, і є найстрашнішим?

— Ні. Найстрашніше, коли на цій війні страждають діти. Особливо, коли вони сидять голодні, та ще й під бомбардуваннями. Ось це страшно. А попереду — холоди.  Скажу чесно — мене давно не лякають поранені солдати, а ось голодні діти. Діти, яким ми на Вергунці роздавали продукти, щиро говорили «спасибі». Що винесуть вони з цієї війни?

«МИ ДУЖЕ ВДЯЧНІ ВОЛОНТЕРАМ»

— А як ви дізналися про цю хвору дівчинку?

— У лікарні, звичайно, від лікарів. Я  випадково почула цю розмову й мовчки зібрала необхідні препарати, які були в моїй аптечці. Здається, після того, як я принесла ліки, лікарі не відразу зрозуміли, в чому справа. Говорять: «Ви до нас когось привезли?». Я відповідаю: «Ні, я для дівчинки з інтернату привезла передачку». Зібрала медикаменти і, звичайно, печиво, згущене молоко, цукерки. Словом, все, що було, те й принесла.

Хочу ще сказати про волонтерів. У мене більша частина медикаментів — завдяки волонтерській допомозі. Я вже навіть до штабу не їжджу, оскільки всього вистачає, і все це завдяки саме волонтерам із Києва. Не всіх із них ми навіть знаємо за іменами. Надходить посилка, в ній адреса й записка.

Волонтери надсилають не лише ліки. Вони забезпечують усім   необхідним. До нашої санчастини нещодавно надіслали ящик-холодильник. Він дуже потрібний для  зберігання деяких лікувальних препаратів, які в теплі втрачають свої лікувальні властивості. Тому спасибі волонтерам.

А ще ми дуже вдячні дітям Києва за їхні малюнки. Після кожної посилки у нас збільшується «картинна галерея» і в бліндажах, і в санчастині.  Якби ви знали, скільки тепла й радості несуть у собі ці малюнки!

«ПЕРІОДИЧНО ДОВОДИТЬСЯ «СПИСУВАТИ» ХЛОПЦІВ ЗА СТАНОМ ЗДОРОВ’Я»

— Настають холоди, і збільшується кількість хворих. Потрапляють бійці до лікарні, підліковуються і знову — в холодну землянку?

— На жаль, так. Періодично доводиться сваритися з ними і просто «списувати» хлопців за станом здоров’я. Ось був у мене хлопець, який служив ще в Іраку. До мене потрапив після того, як відмовили нирки. А він все одно рветься у бій. Однак довелося його списати.  Просто не було іншого вибору. Після лікарні він знову поїде на холод, в окопи. А там ще раз відмовлять нирки, і я констатуватиму факт, що ми втратили людину без боїв.

Хлопців шкода. Адже в нас добровольчий батальйон, і я не знаю, як деяких із них пропустила медична  комісія. Є у мене боєць, який несе службу без половини легені. Є у  мене людина, якій виповнилося 56 років, і він страждає гіпертонією. Ніхто з них і чути нічого не хоче про демобілізацію. Адже восени всі хронічні хвороби загострюються. Молоді, й ті не завжди витримують, а літнім людям зовсім важко. Особливо, якщо це пост, де температура вночі знижується до мінус 12 градусів. Там, хоч як грійся, хоч як старайся, все одно буде холодно.

Володимир МАРТИНОВ, Луганська область
Газета: