Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Геополітика нового світового (без)ладдя»

У Римському університеті La Sapienza представили книжку про російсько-український конфлікт
28 квітня, 2015 - 16:14

За останній рік в Італії вийшло чимало грунтовних праць, у яких зроблено спробу дослідити і пояснити європейцям, що ж насправді відбувається в Україні. «День» уже писав про книгу Серджіо Канчіані «Путін і неоцаризм» (див. статтю у № 214 від 14—15 листопада 2014 року), а також про номери італійського геополітичного журналу Limes, присвячені цій темі (див. матеріал «Росія в стані війни» у № 9 від 23—24 січня ц.р.) Цього разу читачі мають можливість поглибити своє розуміння актуальних подій завдяки книзі відомого італійського історика, професора факультету політичних наук Римського університету La Sapienza Еудженіо ді Ріенцо «Російсько-український конфлікт. Геополітика нового світового (без)ладдя».

Презентація книги, що відбулася минулого тижня в університеті La Sapienza, проходила у формі дискусії. Провідні геополітики, історики, дослідники культури та історії слов’янських країн обговорили головні причини війни на сході України. «Останні події в Києві в Росії розцінили як важливий крок, який дозволив би Україні увійти в НАТО і тим самим підготувати підгрунтя для остаточного розвалу Росії як могутньої держави. Побачивши цю спробу підірвати основу геостратегічної безпеки Росії, Путін ще з більшою силою почав розширювати сферу впливу Москви на країни колишнього Радянського Союзу. Він вирішив продемонструвати світовому товариству, що «російський ведмідь» ще має сильні кігті, які дозволять відбити атаки своїх супротивників. Всупереч Росії, на його думку, Захід дав шлях глобальній кризі, що підірвало можливість побудови мирнового світового порядку в найближчі роки», — йдеться у передмові видання.

Автор розглядає російсько-український конфлікт дуже широко. Він робить екскурси в минуле і в майбутнє, аналізує взаємозв’язок сьогоднішніх процесів із подіями в країнах колишньої Югославії, проводить економічні паралелі між різними кінцями світу. Завдяки книзі, італійський читач може зрозуміти в масштабнішому плані те, що відбулося на Майдані в Києві і в Криму, те, що відбувається зараз на Донбасі. «Надто цинічний і надто захоплений визначенням «realpolitic», новий «Цар Кремля» знає, що жоден із сьогоднішніх суперників Росії не готовий «померти за Київ» після визнання своєї марної «смерті» за Багдад і Кабул», — говорить історик.

Ді Ріенцо впевнений, що пресована надскладними економічними труднощами новообарана українська влада може стати маріонеткою, нитки якої цього разу тягтимуть США і Німеччина. Однак якщо ця влада знайде силу вижити і консолідуватися, у світовому сценарії Росія зіграє роль «прикутого гіганта», змушеного оборонятися без можливості завдати удару зі свого боку. До слова, Еудженіо ді Ріенцо — співредактор «Нового історичного журналу» в Італії. Тому тема, якою цікавиться історик, доволі часто звучить на сторінках цього видання.

Юлія ЯРУЧИК, Літня школа журналістики «Дня»
Газета: