Як довго система держзакупівель дозволятиме причетним до неї людям збагачуватися, оббираючи тим самим український народ? Наприклад, днями співробітники СБУ і Генпрокуратури затримали на хабарі в 622 тисячі гривень голову Державної служби зайнятості. Його ім’я чомусь не повідомляється, але всім відомо, що останнім часом (з лютого 2015 р.) цю службу очолював Ярослав Кашуба. «Посадова особа організувала механізм отримання хабарів від учасників тендерних торгів, що проводяться Держслужбою. У протиправних схемах він використовував підлеглих, які змушували підприємців платити «дань» за перемогу в тендерах», — повідомляється на сайті СБУ.
Учора з’явилася надія, що з практикою таких злочинів держчиновників буде нарешті покінчено. Верховна Рада України прийняла в другому читанні і в цілому проект закону про внесення змін до низки законодавчих актів про державні закупівлі, обсяг яких становить близько 300 млрд гривень на рік. Документ підтримав 251 народний депутат.
«Законопроект до першого читання передбачав зниження корупційних ризиків, а саме — перевірку інформації про кінцевий бенефіціар, демонстрацію цінової пропозиції та інших документів, публікацію протоколів оцінки, неможливість блокування торгів шляхом судової суперечки, — розповів, представляючи законопроект, заступник голови парламентського комітету з питань економічної політики Юрій Соловей. — Крім того, законопроект до першого читання передбачав спрощення процедури участі в торгах і підвищення порогів закупівель. До другого читання комітет запропонував не виключати з системи держзакупівель систему їхнього моніторингу, але передати її від Мінекономрозвитку профільному органу — Державній фінансовій інспекції. Також комітет запропонував підвищити поріг закупівель для виконання робіт з 1,2 млн до 1,5 млн гривень у зв’язку зі зростанням цін, зокрема на будівельно-монтажні роботи».
Айварас АБРОМАВІЧУС, міністр економічного розвитку і торгівлі: Це реальна можливість заощадити 50 мільярдів гривень на рік. Реформа держзакупівель базується на двох законопроектах. Один ухвалили, другий буде в жовтні. Він спрямований на те, щоб усі держзакупівлі були переведені в електронну площину
Міністр економічного розвитку і торгівлі України Айварас Абромавічус відзначив важливість цього документа, який, за його словами, входить у пакет реформи сектора держзакупівель, яку буде продовжено в жовтні. «Це реальна можливість заощадити 50 млрд гривень на рік, — сказав Абромавічус. — Реформа держзакупівель базується на двох законопроектах. Один прийняли, другий буде в жовтні. Він спрямований на те, аби всі держзакупівлі були переведені в електронну площину». При цьому міністр підкреслив, що реформа держзакупівель зачіпає багато бізнес-інтересів. «Я бачу, які у вас політичні баталії, але це доводить, що незалежно від політичної приналежності, є речі, які всіма підтримуються, — сказав міністр. — З вашою допомогою, з допомогою недержавних організацій, з якими ми розробили законопроект, ми поборемо корупцію в державних закупівлях, і корупцію на держпідприємствах».
У підготовці цього законопроекту взяли участь громадські активісти. Один із них — експерт Transparensy international Ukraine Віктор Нестуля — у коментарі «Дню» зазначив, що «жоден новий закон не може убезпечити від корупційних проявів». За його словами, антикорупційне законодавство у нас і так непогане і в нашій країні не вистачає не якості законів, у нас погано з виконанням законодавчих норм. І цей закон також не повністю ліквідує корупцію при держзакупівлях, а максимально мінімізує корупційні ризики, наявні в цій сфері, говорить експерт.
В антикорупційному блоці закону, за словами Нестулі, передбачена обов’язкова перевірка кінцевих бенефіціарів установи або підприємства — учасника закупівель. Це убезпечує від змови і попереджає конфлікти інтересів. Крім того, учасник зможе звертатися до замовника з проханням виправити неістотні формальні помилки, через які раніше тендер програвали ті, у кого була краща пропозиція. Відомі випадки, коли змова будувалася саме на цьому і замовника не можна було притягнути до відповідальності. Тепер це теж тільки право, а не обов’язок замовника, але якщо він їм не користується, то це дозволяє запитати про його мотиви.
Розширені також права громадських активістів. Тепер вони отримали право фіксувати хід тендеру на відео, а також особисто переглядати документ, в якому зафіксована цінова пропозиція. Велике значення має також положення закону, яке вимагає, аби необхідні для участі в конкурсі довідки (аби їх отримати, треба добре побігати) надавали не всі учасники, а тільки переможець.
Ці та інші, здавалося б, незначні нюанси дозволяють нашій країні, зазначає експерт, приєднатися до угоди про державні закупівлі Всесвітньої організації торгівлі, що забезпечить доступ нашим підприємствам до ринку держзакупівель 48 країн об’ємом $1,7 трильйона.