На сьогодні у Грозному назначено чергове судове засідання по справі Миколи Карпюка і Станіслава Клиха — українців, яких звинувачують в участі у Першій чеченській війні. Попереднє засідання відбулося минулої суботи, 20 лютого, і змусило правозахисників бити на сполох. По-перше, його раптово перенесли на кілька днів раніше — і так, фактично, завадили українському консулу побачити «в’язнів Кремля». А ще щодо Станіслава Клиха розпочинається перевірка за образу прокурора як представника влади при виконанні службових обов’язків.
«МІЖ ПОГАНИМ І ЩЕ ГІРШИМ»
Захист Станіслава Клиха повідомив, що під час засідання 20 лютого українець поводився вкрай емоційно, викрикував на адресу судді звинувачення. Таку поведінку могло спричинити психічне нездоров’я Станіслава. У січні Клих пройшов експертизу у психоневрологічному диспансері Грозного, бо кричав і перекидав лавиці під час судових засідань. «В’язня Кремля» визнали осудним, що викликало багато питань у захисту.
Якщо у результати перевірки проти Клиха порушать нову кримінальну справу, її, ймовірно, об’єднають з основною, і вона може стати обтяжуючою обставиною. «Перевірка не стала несподіванкою, — каже Марія Томак, координатор кампанії за звільнення українських політв’язнів у Росії та в окупованому Криму Let My People Go. — Перевірка за законом відбувається від трьох днів до тижня, але де-факто триватиме до місяця. На час розслідування цієї образи людину беруть під варту. Навіть якщо Клиха виправдають по основній справі, за цей час його не звільнять, бо він перебуватиме під вартою через нове провадження. Передбачити щось складно. Адвокат Клиха Марина Дубровіна вважає це суто політичним рішенням».
Перевірка сигналізує про те, що російські правоохоронці не збираються реагувати на психічні проблеми Станіслава. «Зараз захист Клиха хоче отримати висновок незалежного експерта, щоб вимагати від суду лікування, — розповідає Марія Томак. — Адже Станіславу з кожним днем гіршає. І тут є додатковий ризик: якщо людину відправлять до психлікарні, не факт, що їй покращає. Є вибір між поганим і ще гіршим. Треба боротися за те, де саме перебуватиме Клих, якщо його визнають нездоровим. Є багато нюансів, і адвокати роблять все, щоб змінити хід подій на краще».
«ЗАЯВА ГОЛОВИ МЗС ДОДАЄ ОПТИМІЗМУ»
У суботу Верховний суд Чеченської Республіки переглянув запобіжний захід Миколі Карпюку та Станіславу Клиху. Тримання під вартою продовжили до 27 травня 2016 року. Обидва в’язні видалені з основного судового розгляду, але на перегляді запобіжного заходу були присутні — нагоду побачити їх і хотів використати український консул. Але через раптове перенесення засідання на 20 лютого він не зміг цього зробити.
«До самих в’язнів консула не пускають. Раніше він бачив їх у суді, але тепер, коли Карпюк і Клих видалені з судового розгляду, комунікації з ними немає. В’язні можуть спілкуватися тільки з адвокатами. Нам здається, правоохоронна система хоче всіляко ізолювати Карпюка і Клиха від зовнішніх контактів», — коментує Марія Томак.
Правозахисники розраховують на підтримку світової спільноти. Минулого тижня активісти Let My People Go поширювали звернення до міжнародних структур — ООН, ОБСЄ, Ради Європи — з проханням вплинути на ситуацію стосовно чотирьох в’язнів, зокрема і Клиха, стан яких викликає найбільші побоювання. Скоріше за все, незабаром до Європейського суду з прав людини звернуться щодо стану Клиха і ненадання йому меддопомоги.
Обнадіює заява міністра закордонних справ України Павла Клімкіна в інтерв’ю агентству «Інтерфакс-Україна», що 3 березня під час зустрічі представників країн «нормандської четвірки» (Росії, України, Німеччини Франції) серед ключових питань буде обмін заручників, у тому числі політичних в’язнів у Криму і Росії. «Обмін — це найкращий сценарій, а така заява додає оптимізму, — переконана Марія Томак. — Проте, українська сторона висуває Карпюка і Клиха як тих, кого треба звільнити за Мінськими домовленостями, а Росія може цього не прийняти. Формально Карпюк і Клих не ув’язнені у рамках збройного конфлікту на Донбасі, хоча по факту їх затримання є частиною воєнної агресії проти України».