Мінагропрод зриває виконання ініціативи уряду щодо впровадження механізму 20% компенсації аграріям вартості закуповуваної вітчизняної сільгосптехніки, заявив виконавчий директор Національного комітету з промислового розвитку Анатолій Гіршфельд.
Нагадаємо, з 2017 року аграрії повинні отримувати через банки часткову компенсацію під час закупівлі складної сільськогосподарської техніки у розмірі 20% її вартості за умови, що рівень локалізації її виробництва в Україні перевищує 35%. У бюджеті на 2017 рік на зазначену програму передбачено близько 550 мільйонів гривень.
«Список 40 «щасливчиків», їхніх техніки та обладнання для АПК, придбання якої підлягає 20% компенсації, було сформовано комісією під керівництвом Степана Кубіва (перший віце-прем’єр) та оприлюднено на сайті МЕРТ ще 2 червня. Гроші з бюджету на компенсацію надано. Проте жоден аграрій компенсації за придбання техніки вітчизняного виробництва досі не отримав», — розповів Гіршфельд «Інтерфаксу Україна».
«Продажі вітчизняної сільгосптехніки в Україні вже припинилися», — зазначає Гіршфельд. «Як наслідок, за його словами, у розпал сезону вітчизняну ґрунтообробну техніку активно витісняє з ринку імпортна. «Ось так банальним саботажем чиновників хороші починання уряду і заяви вищих посадових осіб держави про розвиток сільгоспмашинобудування можуть бути зведені до нуля», — резюмував Гіршфельд.
Наскільки великою є загроза не лише вітчизняним машинобудівникам, а й аграріям? Генеральний директор «Індустріальної молочної компанії» і президент Українського клубу аграрного бізнесу Алекс ЛІССІТСА дав «Дню» гранично коротку відповідь на це запитання. «Не знаю, — сказав він, — ми української техніки не купуємо». З ним, мабуть, багато в чому згоден і президент Асоціації фермерів і землевласників України Іван ТОМИЧ. «Взагалі-то ніхто вже на компенсацію щодо техніки не розраховує. Купують здебільшого зарубіжну техніку, нову і вживану. У 2005—2006 роках була гарантія компенсації в 30%. І тоді кількість закупівель вітчизняної техніки зростала, і це впливало на становище аграріїв. Тепер у бюджеті немає серйозних коштів, та немає й зрозумілої державної політики щодо підтримки аграріїв і вітчизняного сільгоспмашинобудування. Ніхто вже на неї не сподівається. Отже, ситуація загалом така, як її описує Гіршфельд. Більш того, за всіма програмами підтримки лише кілька сотень аграрних виробників одержали підтримку. Отже, сьогодні підтримки в аграріїв практично немає».