Нову лінію з виробництва ультрапастеризованого і згущеного молока преміум класу ввели в дію наприкінці минулого тижня на Ічнянському молочно-консервному комбінаті (Чернігівська область), що входить до групи компаній «Провіант». Це вже четвертий етап оновлення підприємства. Для реконструкції і модернізації його виробництва починаючи з 2007 року використано 155 мільйонів гривень інвестицій, а за 2012—2013 роки планується залучити ще 170 мільйонів. Це дасть змогу комбінатові переробляти до 1,5 тисяч тонн сировини на добу. Обсяг виробництва на підприємстві завдяки реконструкції збільшено в шість разів, було створено майже 200 нових робочих місць, що потребують знань і високої кваліфікації. Відрахування до бюджету, які 2007 року становили 0,6 мільйона гривень, зростуть цього року до 7,45 мільйонів.
Перерізуючи стрічку на церемонії пуску нового об’єкта, народний депутат України, президент УСПП Анатолій Кінах зазначив: «Це не просто свято, це — свідчення того, що в Україні живуть дуже талановиті і працьовиті люди, що будують своє сьогодення і своє майбутнє. Сьогодні тут свято пуску нових робочих місць, а це, по суті, головний тест, головна ознака ефективності нашої держави і влади. Держава, що створює робочі місця на рідній українській землі, має всі шанси зростати і ставати дедалі потужнішою і процвітаючою, відновлювати духовне здоров’я нації, забезпечувати спадкоємність поколінь і створювати суспільство, що об’єдналося навколо завдання розвитку своєї країни, побудови в ній мудрого й гарного життя».
Губернатор Чернігівщини Володимир Хоменко вважає, що проект реконструкції Ічнянського молочно-консервного комбінату «передусім цінний тим, що він зорієнтований на експорт значної частини своєї продукції». Але він, за словами Хоменка, консолідує в собі не лише молочний напрям, оскільки використовує також і продукцію цукрової галузі. Маючи таке підприємство, області не потрібно десь шукати квоти на постачання свого цукру. Присутність цієї компанії на міжнародних ринках вселяє впевненість, що й цукрова галузь Чернігівщини має гарну перспективу. Президент групи компаній «Провіант» Валентин Запорощук згоден із губернатором. Він висловив упевненість, що колектив Ічнянського молочно-консервного комбінату зробить серйозний внесок у розвиток Чернігівської області і допоможе їй вийти на лідируючі позиції в Україні за основними показниками аграрного виробництва.
Певний і, можливо, навіть зайвий пафос промов на торжестві, утім, не здався невиправданим після екскурсії оновленим підприємством, що виблискує чистотою підлоги, білизною стін, «сріблом» нержавіючої сталі. Тут не давали молоко на пробу, але запевнили, що воно дуже смачне (пізніше його вдалося скуштувати, і це виявилося правдою) і корисне, тому що готується з парного молока, що має спеціальний фермент, який знищує більшість мікробів і вірусів. Але вже через 2 години він розпадається, і молоко починає засіватися бактеріями і мікроорганізмами, починає киснути.
Тому один із стандартів підприємства полягає в тому, що після доїння і до надходження на переробку повинно пройти не більш як дві години. І лише в цьому разі підприємство може стверджувати, що працює виключно на парному молоці. Але де його взяти і як забезпечити таку швидкість доставки? Запорощук пояснив, що Ічнянський район є лідером в області з виробництва молока, а комбінат працює з найкращими молочнотоварними підприємствами. Фермери мають розуміти, вважає голова «Провіанту», «що їх продукція реально запитана і що вони ніколи не залишаться без необхідним їм ринків збуту». Він наголосив, що ціна, за якою ІМКК купує молоко, є однією з найвищих в Україні (понад 3 гривень). Молоко нижче першого сорту підприємство взагалі не приймає і принципово не працює на дешевій сировині.
Комбінат ретельно добирає постачальників, сказав «Дню» Запорощук, і не працює з молоком, отриманим в індивідуальних господарствах і навіть в молочних кооперативах. «Ми не можемо ризикувати якістю», — каже Запорощук. Обладнання підприємства налаштоване на європейську якість сировини і просто не зможе працювати на молоці, в якому є сторонні включення. А щоб молоко було смачним, потрібно мати сучасний технологічний комплекс. Тому в Ічні з’явилися останні моделі обладнання, зробленого за замовленням підприємства у Франції, Німеччини, Італії, Швеції та Іспанії. Виробництво повністю автоматизоване і комп’ютеризоване. Доступ до продукції мають лише лабораторії і технолог, який вводить карту технологічного процесу в комп’ютер.
Але чи досить потужностей одного реконструйованого підприємства, аби змінити ситуацію у всій молочній галузі, яка сьогодні, м’яко кажучи, успіхами не відзначається? Відповідаючи на запитання «Дня», і, певно, дискутуючи із Запорощуком, який воліє мати справу з великими, «просунутими» молочним підприємствами, Кінах каже про майбутню Державну програму з підтримки дрібнотоварного сільськогосподарського виробника, інтегрованого з переробною промисловістю. Він пропонує впроваджувати в молочній галузі пілотні проекти, які мають працювати на основі державно-приватного партнерства і соціальної відповідальності бізнесу за розвиток територій, де він базується.