Весілля старшого сина генпрокурора України Юрія Луценка, який минулого тижня зібрав весь політичний бомонд країни, спричинило вибух в соцмережах. Особливого резонансу ця подія набула після розслідування журналістів програми «Схеми» (UA: Перший та Радіо Свобода) «Весілля по-генпрокурорськи», яким працівники Управління державної охорони не давали знімати гостей заходу, але яким все-таки вдалося зафіксувати — президента Петра Порошенка, прем’єра Володимира Гройсмана, голову МВС Арсена Авакова, секретаря РНБО Олександра Турчинова, мера Києва Віталія Кличка, колишнього прем’єра Арсенія Яценюка, екс-керівника АП Бориса Ложкіна, міністра інформполітики Юрія Стеця, міністра юстиції Павла Петренка, народних депутатів Ірину Геращенко, Ігоря Кононенка, Андрія Деркача, Андрія Іванчука, Гліба Загорія, Сергія Трегубенка, Олександра Третьякова...
Складається враження, що гості приїхали не стільки до молодого подружжя (хто вони для всіх цих людей?) і навіть не до самого Юрія Луценка, скільки до його посади. «Я не маю права запросити на свято своїх друзів? Повернувши країні 50 мільярдів гривень, я маю право на приватне 5-годинне щастя», — написав Юрій Луценко у «Фейсбуці», чим ще більше викликав різку критику. «То Андрій Деркач (також був зафіксований журналістами на весіллі. — Ред.), який голосував за диктаторські закони 16 січня під час Революції Гідності, ваш друг?», — поцікавилась головна редакторка програми «Схеми: корупція в деталях» Наталка СЕДЛЕЦЬКА.
Звернув увагу на Деркача в гостях у Луценка і міський голова Глухова Мішель Терещенко, якому вже протягом кількох років доводиться фактично «воювати» з ним у себе в місті. Мішель Терещенко неодноразово звертався до Адміністрації Президента, правоохоронних структур з тим, щоб вони відреагували на поведінку і дії згаданого народного депутата. Але побачивши на фото Деркача, який покидає весілля, він констатував причину відсутності такої реакції з боку влади. «Я перебуваю на зв’язку з Адміністрацією Президента, де мені постійно кажуть, що ми дуже хочемо, щоб у вас все вийшло, — коментує «Дню» Мішель Терещенко. — Але вони нічого не роблять для цього. Луценко також може допомогти, але він також нічого не робить, тому що з Андрієм Деркачем вони давні хороші друзі. Сумська область фактично знаходиться під управлінням людей від «Волі народу» і «Блоку Петра Порошенка». Ми підготували матеріали по корупції, яка існувала до нас в місті, і передали їх правоохоронним органам. Але до сих пір ці матеріали не розглядаються і не розслідуються. Зате проти нас вони постійно фабрикують справи і звинувачують в корупції. Мета очевидна — вони хочуть зняти мене з посади міського голови Глухова. Я їм заважаю. На парламентських виборах без контролю Глухова Андрій Деркач не зможе виграти на окрузі. Вони знають, що поки я на своїй посаді я не дам сфальсифікувати вибори. Нинішня влада забула про Майдан, про те, що вони зайняли свої посади завдяки людям, які віддали свої життя. Вона поводяться так само, як це було за часів Кучми і Януковича. Картинка з весілля у Луценка — тому яскравий доказ».
Дійсно, якщо сьогодні задатися питанням — Януковича немає, чи все добре? Можливо питання було не тільки в ньому, а в системі, яка досі існує і яку, судячи з поведінки нинішньої влади, вона також не бажає змінювати?
Звернули журналісти увагу і на інший аспект. «Коли зі святкування весілля сина генерального прокурора службове авто Генеральної прокуратури відвозить візажиста нареченої — це генпрокурор зловживає службовим становищем чи ні? А коли на тому ж святкуванні весілля сина генерального прокурора службовий мікроавтобус генеральної прокуратури використовують для транспортування подарунків молодому подружжю — це генпрокурор зловживає службовим становищем чи ні? — ставить питання у себе в ФБ журналіст-розслідувач програми «Схеми» Михайло Ткач. — Вже більше року на посаді генерального прокурора Юрій Луценко публічно постійно повторює меседж про те що зараз генеральна прокуратура працює за принципами «закон і справедливість». Чи мають подібні випадки щось спільне зі «справедливістю»?».
Отже, маємо конфлікт інтересів (не треба забувати, що окрім того, Юрій Луценко є генпрокурором України, його дружина — народний депутат і представник Президента у Верховній Раді). Але найголовніше питання — чи готове українське суспільство зробити цей випадок прецедентом, а не проковтнути, як свого часу «касетний скандал»? До речі, з «головним героєм» цих плівок Луценко ручкався якраз на річницю вбивства журналіста Георгія Гонгадзе 16 вересня на родинному заході Кучми — Пінчука YES. І це ще один показовий момент.
« Це прописна істина в усіх цивілізованих країнах — генеральний прокурор повинен бути незалежним від політики, — коментує «Дню» Наталя СЕДЛЕЦЬКА, — це прописано і в українських законах. Очільник правоохоронного органу не повинен вчиняти жодних дій, які би кидали тінь на його неупередженість. А тепер гляньте на список гостей, яких генпрокурор Луценко покликав на своє родинне свято — весілля сина. Президент, міністри, народні депутати, зокрема представники колишньої влади. Сам генпрокурор обурюється, мовляв, хіба він не має права запросити на родинне свято своїх друзів? У його питанні закладена відповідь, у чому полягає суспільна значимість подібних журналістських матеріалів. Суспільство має право знати, що генпрокурор вважає всіх цих впливових людей своїми друзями. Бо це ставить серйозне до нього питання: на чиєму він опиниться боці, коли хтось із цих людей стане потенційним фігурантом розслідування ГПУ? На боці закону — чи на боці своїх друзів? Такі близькі дружні відносини представників різних гілок влади — це типовий прояв руйнівного для держави кумівства, що міцно пронизало усю її верхівку».
«Матеріал набув широкого резонансу — бо він на простому прикладі викриває всю суть української політичної еліти, — продовжує Наталя Седлецька. — Тут і неймовірного розмаху кумівство в найвищих ешелонах влади, і беззастережне використання адміністративного ресурсу у приватних цілях, і абсолютно неадекватне ставлення до журналістів, які намагаються висвітлити усі ці явища для суспільства і натикаються на спершу фізичне насилля з боку працівників УДО, а потім на ганебні пояснення очільника УДО у стилі «там був горб, тому працівник УДО просто перечепився і впав на вашого оператора».
«Утім, сам Президент, який теж був серед гостей цього свята — так і не надав свою оцінку ані факту нападу на знімальну групу (хоча це трапилось бо саме зйомці виїзду Порошенка хотіли перешкодити працівники УДО), ані решті фактів із сюжету, що викликали обговорення та обурення глядачів (менш ніж за 4 дні сюжет лише на Youtube зібрав понад 600 тисяч переглядів), — додає Наталя Седлецька. — Тому на реакцію з боку влади годі й сподіватись — майже усі її ключові представники побували на тому весіллі, вони є частиною цієї системи. А от небайдужа частина суспільства, я сподіваюсь, свої висновки зробить. І використає ці знання під час наступних виборів. Щодо нападу на нашу знімальну групу — то ми будемо доводити провину працівників УДО у рамках кримінального провадження про перешкоджання журналістській діяльності і робитимемо цей процес публічним. Це свавілля треба зупиняти».