Мирна акція зі встановлення імітованого пам’ятника корупції (бутафорного золотого унітазу) під стінами будівлі НАКу «Нафтогаз України» стала своєрідним тестом для НАКу, який, на жаль, держорган провалив.
Автор цього матеріалу мимоволі став свідком конфлікту між учасником акції протесту громадським діячем, головою правління Центру протидії корупції Віталієм ШАБУНІНИМ та заступником директора департаменту економічної безпеки та управління ризиками Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» Валерієм МИХАЙЛЮКОМ. Останній вирвав телефон із рук Віталія, коли той фотографував акцію. Після п’яти хвилин обурень активістів Михайлюк таки повернув відібране, жбурнувши телефон в обличчя Віталію.
Що ж розізлило так чиновника НАКу? Як з’ясувалося, сцена з телефоном — це, можна сказати, апогей у стосунках Михайлюка з «Демальянсом». Він затаїв образу на активістів ще з попередньої акції. Мовляв, записавши на відео зустріч між чиновниками НАКу і громадськими активістами, «Демальянс» зробив із матеріалу неправильні, на думку держслужбовця, нарізки й виклав ролик на сайт в Ютюб. Болить чиновнику й те, що, активісти обзивають «Нафтогаз» корумпованим органом і злочинцями.
Насправді ж акція із золотим унітазом — це лише намагання «Демальянсу» публічно привернути увагу до порушення прав українських платників податків. Хлопці вже втретє просять в НАКу один простий документ — план закупівель на цей рік. Фактично інформацію, яку «Нафтогаз» мав би дати на інформаційний запит впродовж п’яти днів. Але її не дають, відписуються. Цікаво, що ще два роки тому ця інформація вивішувалась у вільному доступі на офіційному веб-порталі НАКу. Утім, останній план на сайті — лише від 2010 року... Як розповів «Дню» голова Демократичного альянсу Василь Гацько, план «Демальянсу» потрібен, аби мати змогу передбачати та запобігти зловживанням на тендерних закупівлях.
Пояснити доступно, чому чиновники НАКу відмовляють громадськості в доступі до плану держзакупівель, представник НАКу та мимовільний заручник своїх емоцій Валерій Михайлюк не зміг і «Дню», постійно посилаючись на те, що вони написали для «Демальянсу» відповідь «аж на двох аркушах» (копія відповіді є в розпорядженні «Дня», там — перераховані статті з закону. — Ред.), і це, буцімто, «рекомендації», які пояснюють, чому НАК не зобов’язаний надавати інформацію. «Дело в том, что бюджета нет еще пока... Вообще нет. Тендеров не надается план, потому что тендерные закупки осуществляются таким образом, что делается объявление за 40 дней и потом нормальное соревнование... Там на двух страницах все написано...», — ось так пояснив журналісту, трохи заспокоївшись, чиновник. Те, що державний бюджет ухвалений, він не захотів коментувати. Посилаючись, що «це — не важливо».
Мабуть, НАКу, який лише за рік витрачає на держзакупівлях близько 80 мільярдів бюджетних гривень, дійсно є що приховувати...