Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Лось поки «під прицілом»

Мінекології оскаржує рішення суду про вилучення тварини з Червоної книги
18 грудня, 2018 - 11:47
ФОТО ATMWOOD.COM.UA

Минулого тижня Міністерство екології та природних ресурсів подало апеляцію до Шостого апеляційного адміністративного суду в Києві. Відомство оскаржує  рішення Окружного адміністративного суду міста Києва, яким скасовано наказ про занесення лося європейського до Червоної книги України. Така ухвала з’явилася на сайті суду просто в день засідання, 27 листопада, що дивно. Водночас Мінекології отримало постанову на руки лише через три дні.

У судовому рішенні йшлося, що підстав для внесення лося до Червоної книги немає, а в Мінекології відсутні наукові дослідження, скільки саме особин цього виду проживає на території країни. Така риторика схожа з аргументами мисливців: без точних даних нема чого створювати ще один червонокнижний вид, стверджують вони. В апеляції Мінекології зазначає, що суд ставить під сумніви не процедуру ухвалення міністерського наказу, а висновок Національної комісії з питань Червоної книги України НАН України. Саме комісія рекомендувала державі взяти тварину під захист, вважаючи її «уразливою».

Як ідеться на міністерському сайті, у відомства нема підстав не довіряти висновкам Національної комісії з питань Червоної книги, які базуються на науковому аналізі популяції лося на території України. Заступник міністра екології Василь ПОЛУЙКО пояснив журналістам, що, за даними Держлісагентства, станом на минулий рік популяція нараховувала шість-вісім тисяч особин. Хоча екологи переконують: цей показник утричі менший. Втім, і даних Держлісагентства достатньо, щоб бити на сполох.

Як додав директор Київського еколого-культурного центру Володимир БОРЕЙКО, позов мисливців узагалі не мав бути предметом судового розгляду, оскільки питання чисельності лося є науковим, а не юридичним.

«Рішення Окружного суду було прийняте з процесуальними порушеннями, суд не має права втручатися у наукові суперечки, — підкреслює еколог. — Комісія ухвалила рішення про занесення лося до червонокнижних видів, і це не обговорюється. Це те саме, що, скажімо, пану Іванову присудили ступінь доктора наук, а суддя Олексій Огурцов (суддя Окружного адмінсуду, котрий скасував міністерський наказ про внесення лося до Червоної книги. — Авт.) скасовує це звання. Це не його компетенція, він не зоолог, а юрист. От якби Мінекології не видало наказ або замість лося занесло до Червоної книги щура, то було б що оскаржувати у суді. А так суддя порушив українське законодавство. Чого хочуть мисливці, ми розуміємо, але є точка зору науковців, з якою варто рахуватися».

За словами Борейка, позивачем у справі проти Мінекології виступає мисливець із Рівного. Екологи готові долучатись до розгляду в якості третьої сторони. Імовірно, ухвала про початок судової справи з’явиться на початку 2019 року.

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 
Рубрика: