Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Робота загартовує»

На Вінниччині 68-річний лікар «Швидкої допомоги» долає десятки кілометрів велосипедом і в пору зимових холодів не кутається у теплий одяг
17 лютого, 2021 - 12:30
ФОТО З ФЕЙСБУК-СТОРІНКИ «ЖМЕРИНКА.СІTY»

«Хочете зберегти своє здоров’я до старості? Тоді забудьте про диван, телевізор, планшет та комп’ютер. Лише постійний рух дасть змогу вам почуватися в 70 років так, ніби тобі ледь за 40, а для жінок, може, й тільки 30», — каже з усмішкою лікар Жмеринської станції екстреної допомоги Анатолій КОНДРАТЮК. У свої 68 років він спокійно міг би піти на пенсію і поратися по господарству. Але сидіти на місці — це не для нього. Чоловік на рівних працює з молодими лікарями, за ніч може більш ніж десять разів виїздити на виклики, а у вільний час долає 100 й більше кілометрів велосипедом. Крім того, вже багато років лікар не носить верхнього одягу, бо впевнений, що «шуба від хвороби не врятує». Щоб бути стійким до зовнішніх та внутрішніх стресів, радить загартовувати свій організм — що раніше, то краще.

«Мені відверто шкода тих хлопців, які сидять у телефонах і п’ють пиво, замість того щоб вийти на стадіон і розім’ятися, — говорить Анатолій Кондратюк. — У двадцять років я грав у футбол за дві команди, після кожного тренування самостійно пробігав ще по10—20 кілометрів. Друзі казали, щоб ішов у майстри спорту, але моє — це медицина. Їй віддав уже 45 років свого життя. Спочатку працював фельдшером, а після закінчення інтернатури, з 1982 року, у «Швидкій допомозі».

Мене робота загартовує — і морально, і фізично. Тут треба все робити оперативно: отримали виклик і через дві хвилини вже маєш бути в машині, а за 10—15 у будинку хворого. Під руками стетоскоп, тонометр, кардіограф, і за 15—20 хвилин необхідно відписати в системі, який стан хворого. Працюємо з фельдшером злагоджено. Хоча випадки трапляються різні, навіть критичні, коли у людини інфаркт чи інсульт. Попри те, що до ковідних хворих виїжджають спецбригади, буває, що й ми теж, бо людина не може зрозуміти, що з нею. Але, на щастя, ще не хворів, принаймні видимих симптомів не було. Завдяки своїй роботі я навчився дбати про своє здоров’я. Не розумію, як це можна себе не любити, щоб, ниючи від болячок, проживати кожен день».

ЗАГАРТОВУВАННЯ ЯК СПОСІБ ЖИТТЯ

Головний секрет міцного здоров’я Анатолія Кондратюка в тому, що він загартовує свій організм холодом. Узимку найтепліший одяг на ньому — це спортивний костюм. На голові блайзер, взутий у берці. Каже, що це його звична форма. Лікар переконує, що найбільше хворіють ті, хто закутується у теплий одяг. Але й до моржів, котрі взимку купаються в ополонці, чоловік себе не відносить, бо в усьому має бути міра.

«Треба слухати свій організм, а не наслідувати модні тенденції, — радить лікар. — Якщо восени ще тепло, я не ходжу в одязі з довгим рукавом. Навіть коли починає повівати справжнім холодом, не поспішаю утеплюватися. Звичайно, спочатку відчуваю, що трохи мерзну, але організм швидко звикає до переходу на іншу температуру повітря. З настанням зими просто ношу спортивний костюм. Під низом футболка чи сорочка. Так я живу вже багато років. Той, хто хоче спробувати, має подбати, щоб не було різкого переходу від тепла до холоду. Готуватися потрібно ще з літа і поступово. А найкраще починати загартовуватися з молодого віку — в 60 років це вже може бути небезпечно для здоров’я. У такому разі краще віддати перевагу фізкультурі».

РЕКОРД НА ДВОКОЛІСНОМУ

Власне, фізкультурою Анатолій Кондратюк також займається і досить активно. Жартома каже, що може й зараз з легкістю дати фору молодим хлопцям і показати, хто є хто під час марш-кидка у 20 кілометрів. Але віднедавна має лікар нове захоплення — велосипед. Двоколісний йому подарували на день народження два роки тому. Відтоді вони нерозлучні. Дорогу з дому до роботи — а це відстань у чотири кілометри — він долає переважно на велосипеді. Навіть у ці дні, коли підсипало снігу, все одно крутить педалі. Крім цього, намотує круги на стадіоні, буває і до 70 кілометрів. Власним рекордом називає 105 кілометрів на двоколісному за чотири години.

«Велосипед мені подарували на день народження. Попервах поставився до цього скептично, бо машина сучасна, з вузьким сідлом, яке було трохи незручним спочатку. Але вирішив спробувати свої сили. Кілька днів крутив педалі на стадіоні, по колу, а потім взяв у знайомого веломаршрут і виїхав на дистанцію. За день намотав кілометрів до ста, — розповідає лікар. — Трохи переборщив, бо для такої прогулянки варто було б одягнути зручний одяг: шорти з поролоновою прокладкою, рукавиці, без яких терпнуть руки, і футболку відповідну. Тому наступного разу виїхав на маршрут уже підготовленим. Здолав 105 кілометрів за чотири години. Зараз рух для мене — це найкращий засіб для профілактики будь-яких захворювань, а для молоді це гарний спосіб зміцнити здоров’я».

На завершення розмови Анатолій Кондратюк просить почитати матеріал про користь від їзди на велосипеді. Розповідає про дослідження, яке провели у двох медичних закладах у місті Кардіфф (Великобританія). Там людям у поважному віці запропонували піврічну підписку на прокат велосипедів, завдяки якій можна кататися щодня по 30 хвилин безоплатно. Результати досліджень показали, що їзда на велосипеді може вважатися лікарським засобом, а особливу ефективність було виявлено в лікуванні ожиріння та хвороб, пов’язаних з високим артеріальним тиском.

Олеся ШУТКЕВИЧ, «День», Вінниччина
Газета: 
Рубрика: