Під час науково-практичної конференції, яку зініціював Подільський регіональний центр онкології, онкохірурги з Німеччини, Угорщини та України представили новітні методики хірургічного лікування в напрямі торакальної та онкоторакальної хірургії. Оперативні втручання виконувалися в операційних у режимі онлайну. Учасники форуму стежили за процесом завдяки телетрансляції з тамтешніх операційних блоків і мали зворотний зв’язок із закордонними колегами, отже, була можливість уточнити всі цікаві їм деталі.
Першу операцію виконав угорський професор Йозеф Фурак із операційної в університетській клініці, де він працює. Хірург поділився своєю технікою мініінвазивних операцій на легенях в умовах самостійного дихання пацієнта. Тобто хворого не підключали до апарату штучного дихання під час оперативного втручання. Завдяки цьому вдалося уникнути як ушкоджень легень, так і післяопераційних ускладнень. Другу операцію виконав Олаф Шега з міста Тройенбрітцен, що в Німеччині. Він поділився своїм досвідом сублобарних резекцій легень – це так звані економні резекції при раку легень, які дають можливість максимально зберегти легеневу тканину для того, щоб вони повністю відновили свою активність. Третю операцію за новітньою методикою представив завідувач торакального відділення Подільського регіонального центру онкології Сергій Притуляк. Він розробив і успішно застосовує гібридну тунельну резекцію шлунка, яка особливо ефективна для порятунку молодих пацієнтів із раком шлунка.
ОПЕРАТИВНІ ВТРУЧАННЯ І КОНСУЛЬТАЦІЇ В ОНЛАЙНІ
За словами медичного директора з хірургії Подільського регіонального центру онкології Олександра ГУДЗЯ, злоякісні новоутворення шлунка і легень входять до п’ятірки найпоширеніших пухлин, зокрема на Вінниччині. А рак легень займає топові позиції серед чоловіків, щороку його діагностують у 13 000 українців, 9 тисяч із яких помирають. Це відбувається передусім через підступність хвороби, яка може ніяк не проявлятися. Відтак I та II стадії раку легень зазвичай виявляють випадково – на профільному обстеженні або в результаті звернення до лікаря щодо іншого захворювання. Подібна ситуація спостерігається й у інших країнах, тому лікарі не один рік б’ються над тим, щоб знайти найефективніші шляхи лікування онкопатологій. І такі конференції, як відзначає Олександр Гудзь, неабияк сприяють цьому процесу, тому що своїм досвідом діляться найкращі онкохірурги, а учасники отримують нові можливості для досягнення кращих результатів у боротьбі з раком.
«Якщо говорити про загальну статистику, то щороку в світі реєструється 14 мільйонів нових випадків раку, з яких 140 тисяч припадають на Україну. За даними ВООЗ, у нашій державі понад 1 мільйон хворих. Щодня приблизно 450 людей дізнаються, що в них виявлено злоякісну пухлину. А це своєрідний виклик для лікарів і для системи в цілому, – каже Олександр Гудзь. – Відтоді як у наше життя увійшли локдауни і карантин, це перша конференція з онкохірургії, яка проводиться не лише онлайн, а й офлайн. Перший день у нас теоретичний, другий – практичний. Обмінюємося своїми здобутками, знаннями, лайфхаками. Так, обмеження є, іноземні спікери свої доповіді, де відображено сучасний рівень надання онкоторакальної допомоги пацієнтам, представляють у режимі онлайн, майстер-класи (оперативні втручання) закордонні хірурги проводять у «своїх» операційних. Однак учасники форуму, які з’їхалися до Вінниці, а це лікарі з усіх регіонів нашої держави, мають можливість „наживо” поспілкуватися і запитати спеціалістів усе, що їх цікавить. Такий обмін досвідом особливо актуальний зараз. Через пандемію, пов’язану з COVID-19, кількість пацієнтів із задавненими видами раку збільшилася майже на 25%. Тобто кожен четвертий хворий – це пацієнт, який дізнається про свій діагноз тоді, коли злоякісні новоутворення вже на ІІІ – ІV стадіях. Відповідно вони потребують складніших оперативних втручань, складніших методів лікування. Тому, сьогодні, як ніколи нам потрібні такі форуми, щоби впроваджувати в свою практику сучасні новітні методи лікування».
ОПЕРАЦІЇ БЕЗ СКАЛЬПЕЛЯ І МАЙЖЕ БЕЗ КРОВІ
Європейські онкохірурги представили два оперативних втручання, які показують свою ефективність при раку легень. Першу операцію провів професор Йозеф Фурак із Угорщини. Як ми вже зазначили, він продемонструє власну техніку мініінвазивних операцій на легенях в умовах самостійного дихання пацієнта. Тобто коли пацієнт не підключений до апарату штучного дихання. Це нове та ефективне рішення, оскільки під час апаратного дихання є певний відсоток ушкодження легень. А це ускладнює післяопераційний стан людини. Слабшає його імунна система, що небажано, особливо для онкологічного пацієнта.
Спілкуючись із колегами з України, лікар наголосив, що мініінвазивні методи в умілих руках дуже ефективні, а те, що вони малотравматичні, робить їх незамінними в онкохірургії. Вони не вимагають великих розрізів, а відтак є менш травматичними. Так само мінімально інвазивна торакальна хірургія усуває необхідність торакотомії – розкриття грудної клітки з розведенням ребер. Така методика мінімально травматичних операцій на легенях дає можливість зменшити тривалість перебування в лікарні, біль та час відновлення порівняно з відкритою операцією для резекції легені.
Другим свою методику презентував лікар із Німеччини Олаф Шега, який спеціалізується на торакальних операціях із пластичним відновленням тканин, а також хірургії метастазів у легенях із застосуванням лазера. Одна з особливих його спеціалізацій – це мінімально інвазивна відеоасистентна хірургія, яка ефективна при розриві легень, пухлинах реберної плеври, раку легень на ранніх стадіях тощо. Зі своїми українськими колегами хірург із Німеччини поділився секретами, як максимально зберегти легеневу тканину при оперативних втручаннях, оскільки сучасна онкохірургія робить акцент на органозберігаючих операціях.
«Якщо говорити про хірургічне лікування раку легень, то відкриті операції технічно простіші для хірургів, проте низка наукових робіт і практика показують, що сильний біль, які відчувають пацієнти в післяопераційний період, значно знижують їхню якість життя. Саме тому почали виконувати надскладні оперативні втручання малоінвазивним методом без скальпеля, і можна сказати, майже безкровні», – зауважив Олаф Шега.
АДАПТАЦІЯ СВІТОВИХ ТРЕНДІВ ДО УКРАЇНСЬКИХ РЕАЛІЙ
Третім власну авторську методику з хірургічного лікування онкопацієнтів представив кандидат медичних наук, завідувач торакального відділення Подільського регіонального центру онкології Сергій Притуляк. Вона має назву – гібридна тунельна резекція шлунка. Метод менш травматичний за класичне видалення частини шлунка і більш ефективний, оскільки не критично впливає на функціональність органа. Однак такі оперативні втручання вимагають більше уваги від лікаря, оскільки виконуються в складнішому варіанті, який потребує спеціальної техніки, обладнання, одноразових витратних матеріалів, які досить дороговартісні.
«Гібридні резекції шлунка – це поєднання ендоскопічних резекцій і лапароскопічних, – розповідає лікар. – Зазвичай операцію з видалення пухлин підслизового шару шлунка виконує дві бригади хірургів. Та якщо застосовувати нашу методику, то таке оперативне втручання може зробити одна бригада. Ми адаптували її до українських умов, виключили використання деяких дороговартісних одноразових витратників, які зазвичай купують пацієнти. Однак найголовніше, після виконання такої операції зберігається онкологічний результат, не зменшується ефективність та доцільність самого процесу. Вона дає можливість робити резекції шлунка з невеликим розрізом, пацієнт за кілька днів може бути виписаний. Технічно їх можна впровадити в широке використання. Це стане економніше та ефективніше саме для українських пацієнтів та нашої держави в цілому. Якщо ця методика зацікавить наших колег, то ми будемо займатися її патентуванням та розробкою технічної документації».
ПРОФІЛАКТИЧНИЙ ОГЛЯД ЯК ЗАПОБІЖНИК
У онкології важливо, щоб і лікарі, які допомагають побороти недугу, і самі хворі розуміли, що життя під час лікування і після нього не закінчується. Однак досі в українському суспільстві відсутня культура профілактичних оглядів, що призводить до встановлення діагнозу «рак» на пізніх стадіях. А через відсутність розуміння, що з цією хворобою можна та треба боротися, виникають ситуації, коли пацієнти відмовляються від запропонованої лікарем терапії, передусім через брак знань, відзначає клінічний онколог Національного інституту раку, кандидат медичних наук Юрій КОНДРАЦЬКИЙ. Він зазначив, що кожної години в Україні кількість хворих на рак легень збільшується на 2 особи, одна з них помирає протягом року. І така тенденція буде доти, поки пацієнти не зрозуміють, що вони відповідальні за своє здоров’я.
«У кожного лікаря є свій хист та власні лайфхаки. Але ми поки не маємо того устаткування, з яким працюють наші закордонні колеги. І мусимо оперувати тим, що є. І знаєте, що варто зазначити, що завдяки коронавірусу, десь і є позитив. Коли закрили кордони, і всі зрозуміли, що ми зможемо лікуватися лише в Україні, і ніхто не зможе виїхати за кордон, почали вкладати в українську медицину. Від цього зараз відчувається потужне зростання, – каже Юрій Кондрацький. – Використання сучасних методів лікування на ранніх стадіях, власних методик оперативних втручань дають можливість повністю позбутися від пухлини. Крім того, нині доступні інноваційні ліки, застосування яких на III – IV стадії захворювання дає можливість досягти тривалої ремісії, в якій пацієнт може прожити ще кілька років. Головне – не опускати руки, а разом із лікарем боротися за своє життя».