Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Скромна пошана гігантам духу»

У львівському храмі відкрили виставку світського живопису «Квіти для митрополитів»

Архікатедральний собор Святого Юрія та Громадська рада «Святий Юр» щороку відзначають день народження видатного провідника Української Церкви та національного руху першої половини ХХ ст., предстоятеля Української греко-католицької церкви, митрополита Галицького, архієпископа Львівського Андрея Шептицького мистецькими подіями в локації Архікатедрального храму.

2022 року ця подія поєднана зі 130-річним ювілеєм видатного сподвижника Української Церкви, Верховного Архієпископа Йосифа Сліпого.

На відзначення цих великих імен національної історії та культурної пам’яті вчора, 28 липня, у соборі Святого Юра  представили виставку малярства Романа Яціва «Квіти для митрополитів». Сам художник називає її своєю «скромною пошаною гігантам духу».

У показі – квіткові композиції, створені Романом Яцівим упродовж 2019 – 2022 років. Загалом – 17 полотен. Є серед робіт така, що начебто випадає із загального контексту «Квітів для митрополитів» – йдеться про щойно написану картину «Крик».

«Я довго не міг братися за пензлі, а швидше – за фарби, – говорить Роман Яців. – Тому що оперувати кольорами на тлі війни, розрухи, того всього, що відбувається, мені було дуже і дуже непросто. Ідея картини з'явилася дуже спонтанно – від маленького начерку, буквально 3 сантиметри заввишки (на якомусь заході я перебував, і накидалося мені). Це моя перша версія картини «Крик». Я бачу її слабкі місця. Вона, може, й занадто ілюстративна. Кольорова гама у ній – трошки розхристана, і в зображенні можна відчитувати певні публіцистичні натяки. А фігуру я задумував більш пластичну. І взагалі певною прелюдією було те, що дуже люблю Едварда Мунка і його картину «Крик». Але в Мунка – зовсім інша концепція й інша мотивація. Й зовсім інша композиція. Одначе в даному випадку сама алегорія крику видалася мені надзвичайно відповідною до того, що в мене всередині було і чому я волів висловитися з того приводу. І мені після такої теми важкої сталося певне полегшення, щоби перейти до інших мотивів, використовувати інші барви і таке інше. Тобто це для мене – дуже ключова картина на дальшу перспективу, щоби посилити дух і розуміти, що робити».

«Ми запропонували Романові Яціву взяти участь у виставці як членові товариства «Святий Юр». Загалом це вже третя така виставка, – розповів «Дню» голова організації «Святий Юр» Валерій Калинюк. – Культурне життя не повинно зупинятися в часі війни. Ми такими заходами демонструємо нашу незламність. І ми демонструємо це як для наших ворогів, так і для наших друзів з Європи, тому що цей захід, «Квіти для митрополитів», – європейська практика. Її застосовують у великих храмах – зокрема, Франції та Іспанії. Хоча маємо й опонентів, котрі вважають, що церква – не місце для виставок. Маю додати, що ми й раніше робили експозиції у соборі Святого Юра, наприклад, до дня відходу у Вічність Митрополита Андрея представляли його речі».

Також Валерій Калинюк розповів, що на відкритті виставки мав бути присутнім Митрополит Львівський УГКЦ Владика Ігор (Возьняк): «Саме Владика Ігор запросив пана Романа Яціва до організації виставки у соборі Святого Юра – це відбулося на виставці Володимира Слєпченка у Музеї Митрополита Андрея Шептицького». Позаяк відкриття виставки Романа Яціва збіглося зі святкуванням хрещення України-Руси і Днем Державності, Владику випросили на ці заходи, але виставку він встиг оглянути і схвалив.

Привітати Романа Яціва з відкриттям експозиції у храмі прийшло багато людей. Серед присутніх – перекладач, письменник, науковець Андрій Содомора, голова Наглядової ради Львівської національної академії мистецтв Степан Давимука, голова правління Львівської обласної організації Національної спілки художників України Ігор Гавришкевич, директор Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка» Ірина Ключковська, дружина народного художника України Володимира Патика – пані Романа Патик, донька художника Петра Грегорійчука  – Марія Грегорійчук, народні художники України Петро Сипняк та Володимир Слєпченко, заслужений художник України Валерій Басанець, художник і мистецтвознавець Володимир Стасенко… Напевно, й не назву всіх відомих особистостей, котрі прийшли привітати Романа Яціва з відкриттям виставки.

Долучився до ведення церемонії відкриття отець Михайло, який служить у храмі.

Довідково:

Роман Яців – професор Львівської національної академії мистецтв.

Художник, історик і теоретик мистецтва, організатор науково-творчих проєктів, педагог. До речі: Роман Миронович – великий симпатик і давній приятель «Дня», експерт з питань культури і мистецтва, автор низки публікацій.

Народився 26 серпня 1956 року у місті Ходорів Жидачівського району, що на Львівщині. 1978 року закінчив відділ проєктування інтер’єру і меблів Львівського інституту прикладного та декоративного мистецтва (тепер – Львівська національна академія мистецтв).

Працював у Львівському музеї українського мистецтва (на посаді наукового співробітника та завідувача відділу) та у Львівському відділенні Інституту мистецтвознавства, фольклору та етнографії імені Рильського АН України.

Упродовж 1994–2007 років був заступником директора з наукової роботи Інституту народознавства Національної академії наук України. У 2007 – 2021 рр. – проректор з наукової роботи Львівської національної академії мистецтв. Кандидат мистецтвознавства, доцент, заслужений працівник культури України.

Член Національної спілки художників України, Спілки художників “Клуб українських мистців”, голова Комісії образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва Наукового товариства імені Шевченка у Львові.

Основна сфера зацікавлень Романа Яціва – українське образотворче мистецтво XX–XXI століть, а в його науковому доробку неймовірна кількість (понад 700!) наукових і науково-популярних публікацій, в тому числі – авторські монографії та альбоми. Мистецькі розвідки науковця стосувалися, зокрема, традицій і новаторства львівської графіки 1945-1990-х років. Також Роман Миронович вивчав і популяризував творчість Олекси Шатківського, Еммануїла Миська, Павла Ковжуна, Олени Ґердан-Заклинської, Романа Чорнія, Роберта Лісовського, Романа Турина, Петра Грегорійчука, Івана Іванця, родини Петра Холодного… Список можна продовжувати і продовжувати.

Певний час тому, вже коли розпочалося повномасштабне вторгнення росії в Україну, журналіст «Дня», спілкуючись з Романом Мироновичем, почула: «Я зараз зовсім не малюю. Війна…». Але ж творчі пориви не спинити… Від себе особисто додам, що полотна Романа Яціва завжди вирізняють ліризм, делікатність і духовність. Їх завжди приємно бачити, біля них завжди приємно бути, бо вони не тільки вражають неймовірною колористикою, а й спонукають до роздумів. І завжди – з перспективою на добро.

Питаю в Романа Мироновича, чи він уже мав виставки у храмах, чи це – перший досвід? Відповідає: «Перший досвід». Щодо того, як почував себе на відкритті експозиції у храмі…  «Дуже незвично і лячно, – говорить професор Яців. – Тим більше, що знаю, як багато людей приходить до собору Святого Юра.  І це надзвичайна відповідальність – оформлення виставки у контексті історичного оформлення храму. Тому у мене побоювання залишилися і після відкриття виставки».

На мій погляд, побоювання Романа Мироновича – необґрунтовані, бо на власні очі бачила, зокрема, з яким зацікавленням монахиня оглядала все експоноване, а від однієї з картин, і це – «Вечір у Митрополичих садах», ну просто не могла відірватися – фотографувала її з різних ракурсів. До речі, ця картина, яку автор вважає дуже вдалою, є й на афішці виставки.

Додам, що подія перебігала у музичному супроводі струнного квартету (керівник – Володимир Дуда) камерного оркестру «Віртуози Львова». У програмі – кілька чудових класичних творів, серед яких – концерт Дмитра Бортнянського та світової слави «Мелодія» Мирослава Скорика.

Позаяк відкриття виставки збіглося з днем святого Володимира, Роман Яців привітав Володимира Дуду з іменинами і вручив подарунок – картину та кілька книжок свого авторства. І це теж добре вписалося у загальний дуже комфортний і теплий загальний настрій події.

Виставка «Квіти для митрополитів» у соборі Святого Юра триватиме щонайменше три тижні, про що «Дню» розповів Валерій Калинюк,отож оглянути її встигнуть всі охочі.

А наразі кілька відгуків про подію:

«Melanka-Art Lviv Як гарно! Вітання!)

Lesya Krypyakewych Сердечно вітаю, успіхів!

Andriy Maiovets Пишаюся своїм науковим керівником, чудовою людиною і талановитим митцем п. Роман Яців – виставка промовляє "Квіти для митрополитів"!!!

Mariya Yanko Чудово, вітаю!

Ярослав Кравченко Вітаю! Цікавий аспект!

Володимир Стасенко Щиро вітаю із цією знаковою виставкою!!!!»

Залишається додати, що під час урочистого відкриття експозиції  ішлося про те, що день народження Митрополита Андрея Шептицького – 29 липня і що цього дня кожному з нас важливо бодай одну квітку покласти до його пам’ятника. 

Тетяна КОЗИРЄВА, «День». Фото Тетяни КОЗИРЄВОЇ

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів