Позавчора відбулося громадське обговорення проекту Закону «Про внесення змін до Закону України «Про гастрольні заходи в Україні», який уже пройшов перше читання у Верховній Раді (реєстр. № 8757, автор — КМУ). Ці законодавчі новації поставлять українських музикантів, промоутерів української культури, незалежний бізнес у ситуацію жорсткого адміністративного контролю і фінансової повинності. Такий висновок одноголосно прозвучав на громадських слуханнях, організованих Комітетом з питань промислової та регуляторної політики і підприємництва під головуванням Наталії Королевської. Вона наголосила, що «такого репресивного закону українська культура ще не мала».
В обговоренні взяли участь народні депутати, працівники міністерств та відомств, керівники творчих колективів, виконавці, продюсери, організатори концертів, представники бізнес-асоціацій і ЗМІ.
У новій редакції Закону України «Про гастрольні заходи в Україні» пропонується:
— Проводити гастрольні заходи лише за наявності свідоцтва, яке видає місцевий орган влади у сфері культури на платній основі. Розписано порядок отримання свідоцтва. У разі відмови у видачі свідоцтва внесена плата не повертається.
— Для того щоб отримати свідоцтво, необхідно подати програму гастрольного заходу із зазначенням мови, якою буде супроводжуватися захід.
— Для комунальних і всеукраїнських організацій культури, які проводять благодійні заходи, свідоцтво видається безкоштовно.
— Запроваджується плата за гастрольні заходи обсягом в один-три відсотки від аншлагової вартості, тобто від вартості всіх можливо проданих квитків, у тому числі тих, на яких не позначено ряду й місця.
(Із текстом законопроекту можна ознайомитись на сайті ВРУ ).
До речі, народні депутати Ксенія Ляпіна і Наталія Королевська виявили одностайність — потрібно відхилити процедуру другого читання, а Верховній Раді ухвалити постанову про відхилення цього Закону.
КОМЕНТАРI
Ольга СТЕЛЬМАШЕВСЬКА, директор PR-компанії «Дель Арте»:
— Якщо ухвалять цей закон, то шоу-бізнесу та гастрольної діяльності в Україні не буде! Це стосується не лише організації концертів закордонних виконавців, а й гастролей українських колективів і артистів. Я брала участь у громадському обговоренні проекту цього закону й повністю згодна з депутатом ВР Ксенією Ляпіною, яка сказала, що коли з документом ознайомилися юристи, то дійшли висновку, що його не можна виправити, щось переписати, а просто треба скасувати! У ньому змішані фіскальний і регуляторний механізми зборів, а це однозначно неграмотно із законодавчого погляду! Таке враження, що міністр культури Михайло Кулиняк підписав проект закону, не читаючи (стільки там невідповідностей одних статей іншим). Його автори лише посилили заходи, не думаючи про наслідки. Віднині у чиновників місцевих органів влади є можливість для корупційних схем і хабарів, оскільки дозвіл на проведення заходів вони можуть дати, а можуть і заборонити, угледівши, наприклад, певний підтекст (у разі відмови у видачі свідоцтва на проведення заходу внесена плата не повертається, зате встановлено штраф у розмірі 20% аншлагової вартості заходу). Треба погоджувати програми і з Комісією з моралі, а це ще додаткове ходіння коридорами. Але найжахливіше, що ще до концерту або вистави слід сплатити 1—3% від аншлагового збору, тобто можливо проданих квитків (такий вид плати вже заздалегідь є антиконституційним, оскільки це свого роду податок, а податок має право встановлювати лише податковий кодекс, а не Міністерство культури. Усі інші види зборів заборонені законом). До речі, щоб сплатити всі ці збори, доведеться підвищити вартість кожного квитка на 50%! Отже, невигідно буде займатися гастрольним бізнесом (до речі, за останній час цей ринок упав на 50%), та й наші люди, у своїй більшості, не зможуть купувати дорогі квитки (вони сьогодні й так недешеві). Новий Закон «Про гастрольні заходи в Україні» дуже репресивний! Ніде в світі немає таких зборів! Ідея авторів підвищити збори з гастролерів, аби виручені кошти направити на утримання регіональних і національних колективів — добра. Але хто, куди і які суми виділятиме? Кілька років нормально функціонував Закон про гастрольні збори, який на початку цього року скасували. Держава отримувала величезні суми. Куди вони пішли? Після громадського обговорення було прийнято рішення звернутися з листами до прем’єра Миколи Азарова та Верховної Ради, які підпишуть не лише всі оператори гастрольно-концертного ринку, а й керівники театрів, колективів, музиканти й артисти, щоб документ відкликати. Це важко (бо документ уже пройшов перше читання), але все-таки можливо!
Віолетта МОЗГОВА, в.о. генерального директора Палацу «Україна»:
— Читаю проект закону й дивуюся. Таке враження, що час пішов назад, і замість того, щоб поліпшити й активізувати гастрольну ситуацію в Україні, автори проекту нам палиці в колеса вставляють. Наприклад, чому встановлена тривідсоткова ставка для естрадних колективів і для окремих виконавців, а для шоу-програм уже треба платити 5%. У чому різниця, концерт чи шоу? Лише в назві програм, але суми виходять різні! Ми, державна концертна організація, й раніше, якщо проводили свої заходи, то жодних дозволів у чиновників не брали, а тепер займатимемося додатковою паперовою тяганиною, щоб отримати свідоцтво від чиновників. Але саме хворе питання — заздалегідь заплатити внесок від аншлага. Це величезна сума, а якщо ми будемо в мінусі, то вже постраждали, але нікого з чиновників це не цікавить. До речі, новий Закон стосується не лише закордонних гастролерів, а й усіх українських артистів. Чиновники хочуть, щоб ми платили й за службові місця, й за фан-зони (у палаці, на деяких заходах, ми опускали оркестрову яму й таким чином збільшували площу залу), піднято суми штрафів. І ще, оскільки ми держструктура, то повинні оголошувати тендер і тільки потім проводити акції (а приватні фірми, що займаються організацією концертів, від цього звільнені). Якщо уважно проаналізувати кожний пункт закону, то неув’язок і різних протиріч набереться багато. У тому вигляді, який можна прочитати на сайті ВР, викликає безліч запитань. Я вважаю, що такий непродуманий документ ухвалювати не можна.