Українці вже настільки призвичаєні до корупції, що ефективність впровадження реформ у боротьбі з нею, стає сумнівною, до такого висновку дійшли учасники традиційних публічних дебатів Фонду ефективного управління, темою яких було обрано твердження: «Економічні реформи допоможуть подолати корупцію в Україні».
За 20 років незалежності Україна «скотилась» до 124-го місця із 178-ми у рейтингу Transparency International, щодо індексу сприйняття корупції. Зрозуміло, що з цим потрібно щось робити. Але що? Власне, саме над відповіддю на це запитання Фонд ефективного управління і запросив подумати чотирьох експертів: керуючого партнера «ПрайсвотерхаузКуперсУкраїна» Бориса Краснянського, директора регіонального офісу Світового банку в Україні, Білорусі та Молдови Мартіна Райзера (обидва представляли команду «За». — Авт.), а також відомого економіста Олександра Пасхавера та голову парламентського комітету з питань промислової та регуляторної політики та підприємництва Наталію Королевську (команда «Проти». — Авт.)
Щоправда, темат узагалі вийшов не вельми дискусійний. Чи допоможуть реформи? Звісно, допоможуть, реформи завжди допомагають, а їх ефективне втілення взагалі може врятувати країну. Та, мабуть, головне питання, чи готова українська влада ефективно втілювати економічні реформи? Адже всі роки незалежності влада кожної каденції бореться з корупцією, наче Дон Кіхот із вітряками — шуму купа, а результату ніякого. Тож, переживаючи неодноразові зміни влади як законодавчої, так і виконавчої, пересічний українець навряд може констатувати глобальне покращання свого життя.
Команда «За» дуже влучно дібрала тактику ведення «бою». Реформи помічні, але вони не є наріжним каменем розвитку держави викоренення корупції, переконували публіку Райзер і Краснянський. Вони обрали глобальний контекст: чи в принципі корупція скоротиться у випадку ведення правильної економічної політики. Так, але шанована публіка дебатів була, власне, українською і хотіла, зрештою, подискутувати на цю тему в контексті України. Це намагалася зробити панель «Проти» твердження щодо дієвості реформ. Команда у складі Пасхавера та Королевської спробувала спрямувати русло дискусії від теорії до практики. Власне, нічого нового вони не запропонували: звільнити всіх чиновників (а їх, до слова, у країні приблизно чверть мільйона), замінити їх на кристально чистих людей, продемонструвати невідворотність покарання, провести люстрацію і шокову терапію економіки. Все це, як завжди, звучить просто і легко. Та є ряд «але», ключовим з яких було і залишається наявність політичної волі.
«КРАСТИ І ОДНОЧАСНО ПРОВОДИТИ РЕФОРМИ НЕМОЖЛИВО»
Наталія КОРОЛЕВСЬКА, нардеп, голова комітету ВР з питань промислової та регуляторної політики та підприємництва:
— Розмір хабарів в Україні перетворився на своєрідний індекс Доу-Джонса. Якщо обсяг хабарів зростає — значить, є економічне зростання в даній галузі. З корупцією можна або боротися, або співпрацювати. Третього не дано. Проводити реформи, не подолавши корупції, означає намагатися досягти з корупцією компромісу. Не сумнівайтеся, що ви і не побачите, як опинитеся співучасником. Це все одно, що оголосити ліс заповідником і чекати, що браконьєри добровільно перетворяться на лісників.
Для того, щоб подолати корупцію потрібно: перше — мати політичну волю на зміну самої моделі економічних і політичних відносин у країні, друге — політики і чиновники повинні почати з себе, тому що водночас красти і проводити реформи неможливо, третє — необхідний консолідований запит суспільства на такі зміни, підкріплені політичними вимогами. Реформами мають зайнятися нові некорумповані особи в політиці та державному управлінні».
«НЕОБХІДНО МІНЯТИ СИСТЕМУ, А НЕ ЛЮДЕЙ»
Мартін РАЙЗЕР, директор регіонального офісу Світового банку в Україні, Білорусі та Молдові:
— Скорочення втручання держави в економіку, скасування експортних квот для сільськогосподарської галузі, впровадження сучасної системи постачання, а також стандартизація системи тарифів на енергію для домогосподарств, комунальних підприємств і підприємств промислового комплексу можуть зменшити масштаби корупції. Зміна команди влади нічого не дасть, ви це вже проходили. Необхідно міняти систему, а не людей. Я не кажу, що це просто, але це можливо.
«ЗВЕСТИ ДО МІНІМУМУ КОНТАКТИ БІЗНЕСУ ТА ВЛАДИ»
Борис КРАСНЯНСЬКИЙ, керуючий партнер «ПрайсвотерхаузКуперс Україна»:
— Економічні реформи не врятують Україну від корупції, проте без них боротьба з хабарництвом неможлива. Реформи покликані послабити вплив держави на економіку і тим самим мінімізувати простір для корупції.
Адмінреформа і реформа держслужби повинні побудувати чітку систему підзвітності і розподілу відповідальності, що дозволяє сформувати покоління професійних держслужбовців в Україні.
Також одним із найважливіших факторів боротьби є дерегуляція, що покликана звести до мінімуму контакти бізнесу та влади, а отже, і корупційний потенціал.
«ПИТАННЯ — В АТМОСФЕРІ ЧЕСНОСТІ»
Олександр ПАСХАВЕР, економіст:
— В Україні корупція — це системне явище, котре взагалі неможливо нейтралізувати такими методами, як ліберальні реформи. Це повинно бути «вирізання» цієї традиції з допомогою оновлення бюрократії. Це дуже рішучий крок. І тут виникає питання атмосфери чесності. Коли панує атмосфера «корупційності», люди цьому піддаються, коли ж чесності — вони бояться бути нечесними. Саме сильний тиск на бюрократію зверху дає можливість пронизувати її чесними людьми, змінювати ставлення всередині бюрократії. Ми маємо зрозуміти, що боротьба з корупцією повинна насаджуватися в першу чергу «зверху». Необхідно створити антикорупційну парасолю, затвердити антикорупційне законодавство, а це можливо тільки при сильній політичній волі».