Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

28 метрів непорозумінь

Конфлікт між Нацрадою з питань телебачення і радіомовлення та «Українсько- польським форумом» вичерпано. Але неприємний осад залишився
25 липня, 2007 - 00:00
МАЛЮНОК АНАТОЛІЯ КАЗАНСЬКОГО / З АРХІВУ «Дня»

Останнім часом термін «рейдерство» увійшов до повсякденного вжитку не тільки засобів масової інформації, а й пересічних українців. А все тому, що вітчизняні політики почали використовувати його навіть частіше, ніж уже звичні «політичне замовлення», «брудна провокація» та «вибори». Проблема захоплення окремих об’єктів господарювання певними комерційними структурами стоїть надзвичайно гостро, оскільки цей процес триває ще з початку 90-х років і не помітно тенденції щодо його зменшення. Однак будь-яка серйозна проблема зазвичай примушує людей впадати у крайнощі, а тому в українському суспільстві «привид рейдерства» стали бачити навіть у ситуаціях, де його, відверто кажучи, просто немає. Особливо поширеним подібне явище є в українській столиці, де кожен клаптик землі (тим більше, якщо мова йде про центр міста) просто на вагу золота.

Саме «політичним рейдерством» виконавчий директор «Українсько-польського форуму» Вікторія Губська назвала конфлікт між керованою нею громадською організацією та Національною радою з питань телебачення та радіомовлення України. Річ у тім, що «Українсько-польський форум» винаймає вже протягом восьми років на правах оренди кімнату під офіс у будинку по вул. Прорізній, 2, що у самому центрі Києва. Проте два роки тому змінився фактичний орендодавець приміщення, яке згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України перейшло від Держкомтелерадіо на баланс до Національної ради з питань телебачення та радіомовлення. У 2006 році «Українсько- польському форуму» вдалося продовжити договір ще на один рік, уклавши угоду напряму з Фондом державного майна України, оскільки весь будинок, по суті, є державною власністю. Термін дії договору закінчився 23 травня цього року, а Нацрада з питань телебачення та радіомовлення не зацікавлена у здачі в оренду цієї кімнати, площа якої становить близько 28 кв. метрів, тому що їм самим «катастрофічно не вистачає приміщень». (Представники Нацради стверджують, що при державних санітарних нормах 5 кв. метрів на одне робоче місце, багато працівників цієї інституції змушені працювати на робочій площі розміром у середньому від трьох до чотирьох квадратних метрів.)

У переддень закінчення терміну дії оренди, а саме 22 травня, представники «Українсько-польського форуму» опечатали кімнату з метою «зберегти майно організації». Працівники Нацради в свою чергу також опечатали приміщення. 13 липня цього року конфлікт набрав нових обертів після того, як, за словами Вікторії Губської, «працівники Нацради на чолі з головою цього конституційного органу Віталієм Шевченком під приводом надання можливості поновлення роботи офісу здійснили рейдерське захоплення приміщення». У Нацраді стверджують, що запропонували «Українсько-польському форумові» тимчасово переїхати в меншу кімнату, на що останні спочатку погодились, але потім чомусь змінили своє рішення. Заступник голови апарату Нацради Олександр Чабанов назвав заяву Вікторії Губської про «рейдерське захоплення» кімнати «повною маячнею».

Тим часом справа набуває певного громадського резонансу, оскільки «Українсько-польський форум» займається реєстрацією та влаштуванням міжнародних спостерігачів на дострокових виборах до Верховної Ради України. Це дає підставу керівництву організації трактувати відмову Нацради у продовженні оренди як факт перешкоджання демократичному виборчому процесові в Україні та апелювати до Секретаріату Президента, Міністерства закордонних справ України та безпосередньо Президента України Віктора Ющенка.

«Потрібно гнати такі громадські установи від роботи, де компроментується ім’я держави, — заявив «Дню» голова Нацради Віталій Шевченко. Що вибори ніхто не може провести, якщо ми не віддамо їм цю кімнату... Якщо вони і надалі спекулюватимуть на цьому, я перерву свою відпустку, щоб зустрітися з міжнародними спостерігачами, переконати їх не мати справу з цими людьми і у всьому забезпечити їх під час виборів».

Тим не менше, «Українсько-польський форум» докладає всіх зусиль, щоб відстояти свої інтереси. Ще однією формою боротьби цієї громадської організації стало кількаденне пікетування будівлі Національної ради, яке проводилося за підтримки Всеукраїнської асоціації громадських організацій, яку очолює Володимир Яворський. На даний час пікети уже зняті.

Обидві сторони посилаються на наявні у них відповідні офіційні документи та по черзі спростовують заяви одна одної. Найменш зацікавленою у даному випадку стороною є Всеукраїнська асоціація громадських організацій, яка спочатку виступила представником «Українсько-польського форуму», а потім посередником при залагодженні конфлікту.

КОМЕНТАР

Володимир ЯВОРСЬКИЙ , керівник Всеукраїнської асоціації громадських організацій:

— Обидві сторони досягли порозуміння. Вирішення цього конфлікту полягає в тому, що ця організація («Українсько-польський форум») виїжджає. Національна Рада забезпечує, щоб були сплачені рахунки по оплаті всієї наявної заборгованості, і сторони не мають один до одного ніяких претензій. Конфлікт вичерпаний, наскільки я зрозумів. Просто ми провели переговори з двома сторонами (ми не представляли суто «Українсько-польський форум») і знайшли порозуміння у цьому питанні. Я думаю, що до суду справа не дійде, тому що вона не має сенсу в суді.

У цій ситуації неправі були обидві сторони. З однієї сторони був справді закінчений договір оренди, і він був нечинний: організація не мала права там перебувати. З іншої сторони там були певні неправові дії з боку працівників Нацради, зокрема вони не виставляли рахунки оплати за це приміщення (через суто технічні проблеми — це не було зроблено навмисне). Також вони вдерлися у приміщення «Українсько-польського форуму», спробували його опечатати, що зрештою і було зроблено пізніше. Таким чином, у цьому випадку були певні незаконні дії з обох сторін.

Щодо звинувачень Нацради у несплаті «Українсько- польським форумом» рахунків, ситуація тут складніша. За умовами договору половина оренди сплачується в державний бюджет, а інша половина сплачується орендодавцю. Проблема в тому, що в державний бюджет вони сплачували, а орендодавцю «Українсько-польський форум» повинен був сплачувати на підставі рахунків, які не виставлялися, тому що в Національній Раді немає рахунку, на який можна переводити кошти за оренду, оскільки вони фактично не здають приміщень в оренду. До того ж, приміщення переводилися з балансу на баланс протягом декількох місяців. Це питання затягнулося і представники Нацради не виставляли рахунків. Фактично вони є самі винні і інформація, яку вони поширювали у прес-релізі, наприклад, що не були сплачені рахунки, насправді відповідає дійсності лише частково. Ця несплата була фактично з вини Нацради.

Щодо листів Арсенія Яценюка та Віктора Балоги до Віталія Шевченка з проханням розібратися у даній справі, то це звернення людей, які не мають компетенції до розподілу цього приміщення. У даному випадку це добре, що є таке звернення. Але Нацрада є незалежним органом і зобов’язати її укладати такі договори не є можливим. В принципі, якщо взяти навіть конфлікти попередніх років, наприклад, між Держкомтелерадіо та Нацрадою, в останньої справді є проблема з приміщеннями. Тому за кожне приміщення вони борються і хочуть мати чим більше приміщень. Це є об’єктивна проблема. Тут не стоїть питання бажання чи небажання представників Нацради. Мова не йде про те, що вони беруть приміщення і віддають комусь іншому в оренду.

Наразі ми сприяємо «Українсько-польському форуму» у пошуку кімнати під офіс. Це питання вирішується, і я сподіваюся, що вони знайдуть приміщення і повністю виконають свої функції у виборчому процесі.

Ярослав КОВАЛЬЧУК
Газета: 
Рубрика: